F1

Rewolucja w rozkładzie weekendu F1 od sezonu 2021

Rewolucja w rozkładzie weekendu F1 od sezonu 2021

Liberty Media i FIA postanowili zmienić rozkład weekendu Formuły 1 od przełomowego sezonu 2021. Zmiany te spowodują, że odpadnie kibicom, zespołom, kierowcom i mediom jeden dzień na torze.

Do tej pory harmonogram weekendu wygląda następująco:

  1. W czwartek organizowany jest dla kibiców tzw. pit lane walk. Kibice mają prawo wejść i zobaczyć kawałek nitki toru oraz wejść do strefy pit lane, media mają do dyspozycji dzień prasowy a zespoły muszą przejść kontrolę bolidów.
  2. W piątek organizowany jest jeden trening poranny i jeden trening popołudniowy, czyli taki, jak w warunkach kwalifikacyjnych/wyścigowych.
  3. Sobota zaczyna się rano od trzeciego godzinnego treningu i potem popołudniu odbywają się kwalifikacje.
  4. W niedzielę w godzinach popołudniowych organizowany jest wyścig.

 

Od sezonu 2021 harmonogram ten będzie wyglądał tak:

  1. Odpadnie z tego cyklu czwartek. Dzień prasowy i kontrola samochodów odbywać się będą w piątek rano. Dodatkowo, poza testami części rozwojowych nie będzie można zmieniać specyfikacji części przez cały dalszy weekend wyścigowy. Nie wiem natomiast, jak sprawa będzie wyglądać z pit lane walk, być może odbędzie się razem z dniem prasowym i kontrolą samochodów w piątek rano. Pierwszy i drugi trening będą się odbywały w godzinach popołudniowych (tj. między 13-14:30 i 17-18:30 czasu miejscowego).
  2. Reszta weekendu będzie wyglądała podobnie, czyli w sobotę rano trzeci trening i popołudniu kwalifikacje. Natomiast w niedzielne popołudnia będą odbywać się wyścigi.

 

Czemu takie zmiany?

Czy ta zmiana jest potrzebna? Cóż, z jednego punktu widzenia wydaje się, że nie powinno zmieniać się czegoś, co dobrze działa. Weekend wyścigowy nabierał odpowiedniego tempa, a czwartek był takim dobrym wprowadzeniem. Z drugiej strony, zwiększenie ilości wyścigów w trakcie sezonu zwiększa nakład pracy na kierowców i zespoły, więc taki jeden dzień mniej na torze może okazać się dla nich zbawienny i w dłuższej perspektywie może się to okazać dobrym rozwiązaniem.

Tagi

Kamil Domagalski

Motoryzacja to moja pasja. Głównie Formuła 1, ale rajdy, MotoGP, WRX, WEC i serie towarzyszące F1 nie są mi obce.

Wybrane dla Ciebie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Close
Close