RAJDY

M-Sport coraz bliżej premiery Fiesty Rally3!

M-Sport coraz bliżej premiery Fiesty Rally3!

Zespół M-Sport zamierza zaproponować swoim klientom atrakcyjną propozycję w nowej klasie Rally3. Po rewolucji wprowadzonej przez FIA, w hierarchii rajdowej pojawiła się kategoria Rally3. W teorii jej miejsce jest między rajdówkami klasy R2 oraz R5. Nowy Ford Fiesta celuje właśnie w tę kategorię, z aktualną specyfikacją zapewniającą moc około 210 koni mechanicznych i 315 niutonometrów generowanych z turbodoładowanego silnika o pojemności jednego litra. Konstrukcja będzie wyposażona w napęd na cztery koła.

W praktyce będzie to więc niemalże rajdówka z kategorii Rally4, gdzie największą różnicę stanowi właśnie napęd. Klasa Rally3 stanie się tym samym „niskobudżetowym” segmentem rajdówek z napędem 4WD. FIA tworząc tę kategorię chce zredukować ogromny przeskok, jaki występował dotychczas między Rally2 i Rally4. Koszty przy przejściu do wyższych kategorii rosły automatycznie ponad dwukrotnie. To bardzo duża różnica, zwłaszcza dla młodych kierowców i ich napiętych budżetów. W redukcji kosztów ma pomóc także ujednolicenie wielu elementów rajdówki na wszystkich poziomach rywalizacji.

Wybrane dla Ciebie

Homologacja nowego dzieła M-Sportu ma nastąpić 1 stycznia 2021 roku. Zainteresowani klienci muszą przygotować się na wydatek zamykający się w 100 tysiącach euro. Właśnie taką kwotę Międzynarodowa Federacja Samochodowa przewidziała dla nowej klasy Rally3. Nową Fiestę testował już na Sardynii między innymi Nil Solans, zwycięzca JWRC z 2017 roku. Ten test miał miejsce w połowie sierpnia i został zorganizowany przez polski oddział M-Sport. Na Silesia Ringu testowe kilometry za kierownicą Forda zaliczył także Rajdowy Mistrz Europy, Kajetan Kajetanowicz.

M-Sport Fiesta Rally3 na testach w Gminie Dębno!

Portal Wokół Motoryzacji uchwycił też na zdjęciach Fiestę Rally3 podczas kolejnych testów w Polsce. Tym razem M-Sport wysłał swoje nowe dziecko na teren Gminy Dębno na kolejne asfaltowe kilometry. Co ciekawe, jak podaje wyżej wspomniany portal, testy w dniach 10-11 września w tym rejonie miały być zarezerwowane dla Kajetana Kajetanowicza. Ten jednak przygotowuje się do Rajdu Turcji, co pozwoliło wykorzystać termin krakowskiemu oddziałowi M-Sportu. Nie została jednak ujawniona załoga testująca Forda Fiestę Rally3 na dębińskich drogach. Wiadomo jedynie, że nie są to Polacy.

Ford Fiesta Rally3 - M-Sport
Maksymilian Kender – wokolmotoryzacji.pl

Przypomnijmy, że obecny podział na kategorie w świecie rajdowym prezentuje się następująco.

  • WRC – rally1
  • WRC2 i WRC3 (dawne R5) – rally2
  • Nowa klasa – rally3
  • JWRC – rally4
  • R1 – rally5

Zachęcamy do zapoznania się z filmem Jona Armstronga, który bardzo dobrze wyjaśnia niuanse nowej klasy, w której M-Sport zamierza zadebiutować Fordem Fiestą Rally3.

Profil kierowcy:
Kajetan Kajetanowicz

Oktawian Sadlak

Jestem redaktorem serwisu od sierpnia 2017 roku. Motorsportem interesuję się odkąd pamiętam. Mój konik to Formuła 1 oraz karting. | Kontakt: oktawian@rallypl.com

Wybrane dla Ciebie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *