RAJDYTMTM Radków 2020

Co z ostatnią rundą Tarmac Masters?

Po odwołanym Rajdzie Dolnośląskim, który w tym roku miał stanowić ostatnią eliminację cyklu Rally Masters, oraz skasowanej Barbórce Cieszyńskiej (runda Mistrzostw Śląska), z dużym niepokojem patrzymy na polską rajdową rzeczywistość w sezonie 2020. Tym bardziej, że już na przyszły weekend (24-25.10), zaplanowana jest finałowa runda Tarmac Masters 2020. Jakie są więc szanse, że w obecnej sytuacji pandemicznej, noworudzki 2. Kipard Rally pojedzie?

Spalona gwoździem do trumny Rally Masters?

O problemach organizatorów z przeprowadzeniem 54. Rajdu Dolnośląskiego, nieoficjalnie mówiło się już od co najmniej tygodnia. Kwestią sporną z władzami, okazał się kultowy odcinek specjalny Spalona. Pomimo wcześniejszej zgody na wykorzystanie trasy, część z nowym asfaltem ostatecznie została skreślona. Dlatego też ta próba została mocno skrócona, tak aby sprostać nowym wymaganiom, a powstałą „dziurę” na trasie rajdu miał częściowo załatać drugi przejazd na Arenie w Dusznikach Zdrój. Kilometry oesowe skurczyły się o niemal 1/4 co niekoniecznie musiało zostać odebrane pozytywnie, przez chcących wziąć udział w imprezie zawodników.  Oficjalnie rajd nie pojechał z powodu dużej ilości wycofanych zgłoszeń oraz przez trudną sytuacje w służbie zdrowa, a konkretnie problemem z bardzo mocno obciążonym szpitalem w Polanicy.  W trosce o bezpieczeństwo zawodników organizator, nie był wstanie zapewnić w razie potrzeby, szybkiej szpitalnej pomocy. Jednak mimo to, w dniu planowanego rozpoczęcia imprezy, Rally Masters przeprowadził testy na Arenie w Dusznikach, w których udział wzięło kilka załóg.

Zobacz też: Rajdowa uczta podczas ostatniej rundy MRF Tarmac Masters 2020 – 2. Rally Kipard z mocną obsadą!

Tarmac Masters uspokaja

W sobotę organizator Tarmac Masters ustosunkował się do panującej sytuacji w uspokajającym tonie. Czynniki, które uniemożliwiły przeprowadzenie Rajdu Dolnośląskiego nie powinny wpłynąć na rozegranie imprezy w Radkowie. Tarmac Masters nie ma problemów z włodarzami, a zgody na wykorzystanie dróg są wydane na długi czas przed ich wykorzystaniem. Nie ma też problemów z wycofywaniem zgłoszeń, ponieważ od dłuższego czasu lista chętnych znacznie przewyższa ilość dostępnych miejsc. Nawet w przypadku wycofania większej ilości zgłoszeń, organizator może sięgnąć do tzw. listy rezerwowej, dlatego też nawet kilka większych absencji nie zachwieje ostatecznym kształtem listy startowej. Dodatkowo, aktualne przepisy pozwalają na przeprowadzenie tego typu imprez, co podkreślił organizator w oświadczeniu:

– Na dzień dzisiejszy przepis na którym bazujemy w rozporządzeniach publikowanych przez Rząd, dotyczący rywalizacji sportowej nie zabrania nam organizacji rajdu. Jedyne obostrzenie w podpunkcie tyczy się maksymalnej ilości uczestników , tj 250 nie wliczając obsługi.

Istnieją jednak pewne przesłanki, które mogą uniemożliwić rozegranie ostatniej rundy sezonu Tarmac Masters. Pierwszą, jest kwestia zapewnienia bezpieczeństwa i problemami w w/w szpitalu, drugą zmiana przepisów, które skasują możliwość przeprowadzania podobnych imprez. We wtorek ma odbyć się specjalne posiedzenie sejmu…

– Jedynie zmiana punktu rozporządzenia dot. rywalizacji sportowej może utrudnić nam przeprowadzenie rajdu.

⇒ Zobacz harmonogram Kipard Rally 2020

Nie wszyscy odwołują

W ten weekend (17-18.10) bez problemu odbyła się Bytowska Gonitwa, czyli rajd okręgowy zaliczany do Rajowych Mistrzostw Pomorza Zachodniego. Na starcie stanęło niemal 60 załóg, które rywalizowały w Bytowie i okolicach. W sobotę wieczorem, bez żadnych problemów rozegrany został prolog po ulicach miasta.

Trzymajmy więc kciuki za Tarmac Masters!

Pełna treść oświadczenia:

 

Artur Jasiński

Pomysłodawca, założyciel, redaktor naczelny portalu.

Wybrane dla Ciebie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *