F1GP Wielkiej BrytaniiGP Wielkiej Brytanii 2021

Verstappen wygrywa historyczny sprint kwalifikacyjny! – F1 Sprint przed GP Wielkiej Brytanii 2021

Verstappen wygrywa historyczny sprint kwalifikacyjny! – F1 Sprint przed GP Wielkiej Brytanii 2021

Weekend na Silverstone jest pierwszą próbą nowego formatu weekendu, który władze FIA oraz F1 próbują wprowadzić w Formule 1. Rozegrał się dzisiaj historyczny sprint kwalifikacyjny, który przyniósł wiele kontrowersji i nie wszyscy kibice wciąż są przekonani do tego przedsięwzięcia.

Najważniejsze z punktu kierowców i zespołów jest zdobycz punktowa. Za pierwszą pozycję w tej sesji można zdobyć 3 punkty, za drugą pozycję 2 punkty a za najniższy stopień „podium” 1 punkt. Sprinty takie będą trwały ok. 30 minut a kierowcy będą jeździli na dystansie ok. 100 km. Dodatkowo można w tej sesji wystartować na dowolnych oponach, co zwiększa możliwość strategiczną dla wielu zespołów. Pit stopy nie są obowiązkowe co oznacza, że prawdopodobnie będziemy oglądali jednostintowe przejazdy podczas sprintów.

Start sprintu

Większość kierowców postanowiła wystartować na pośrednich oponach, chociaż Mercedes postanowił zaszachować Red Bulla i wysłać Valtteriego Bottasa na miękkich oponach aby lepiej wystartował i wyprzedził Maxa Verstappena i pozwolić uciec Hamiltonowi w wyścigu o Pole Position.

Start do sprintu nie ułożył się po myśli Mercedesa i brytyjskich kibiców, ponieważ Lewis Hamilton już na pierwszych metrach stracił prowadzenie, które zdołał zdobyć wczoraj podczas kwalifikacji. Niezbyt udany start w tym sprincie zaliczył również Nikita Mazepin, który obrócił się w trzecim zakręcie po delikatnym zderzeniu się z kolegą zespołowym, Mickiem Schumacherem.

W innych nastrojach natomiast po starcie byli członkowie zespołu Alpine. Alonso zaliczył fantastyczny start na miękkich oponach i zdołał przebić się z P11 na P5! Jeśli opony wytrzymają mu do końca to okaże się to pokerową zagrywką Alpine!

Perez był bliski rozbicia bolidu!

Sergio Perez nieco przeszarżował w pogoni za Norrisem i Alonso. Na wyjściu z zakrętu Chapel nieco za mocno wcisnął pedał gazu i zupełnie stracił trakcję, przez co zarzuciło tyłem jego samochodu i wypadł z toru. Meksykanin był bardzo bliski rozbicia swojego samochodu a to byłoby kompletną katastrofą tym bardziej, że za ten sprint punktują tylko trzy pierwsze pozycje, więc podejmowanie zbytniego ryzyka nie jest wskazane…

Verstappen wygrywa historyczny sprint kwalifikacyjny!

Max Verstappen wygrywa dzisiejszą czasówkę i wystartuje jutro do wyścigu z Pole Position. Po świetnym starcie i wyprzedzeniu Lewisa Hamiltona prowadził przez całą długość sprintu i spokojnie dowiózł to Pole Position do końca. Na drugim miejscu dojechał Lewis Hamilton, a na trzecim Valtteri Bottas. Warta uwagi jest bardzo wysoka pozycja George’a Russella, który jutro wystartuje do wyścigu z P9.

Mnie osobiście nie przekonał ten tryb weekendu. Wczorajsze kwalifikacje nie były aż nadto emocjonujące, a dzisiejszy sprint pozbawił nas zupełnie zabawy i nie było to zbyt ciekawe „przedstawienie”. Być może na innych torach np. Monzy ten sprint będzie znacznie ciekawszy, natomiast mam wrażenie, że taki tryb pozbawia emocji i endorfin, które zapewniały standardowe kwalifikacje i klasyczny format weekendu.

Wyniki sprintu kwalifikacyjnego

Kamil Domagalski

Motoryzacja to moja pasja. Głównie Formuła 1, ale rajdy, MotoGP, WRX, WEC i serie towarzyszące F1 nie są mi obce.

Wybrane dla Ciebie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *