Rajd Monte Carlo zapoczątkował tegoroczny sezon Rajdowych Mistrzostw Świata WRC. Na wymagających trasach w Alpach Francuskich świetny wynik odnotowała polska załoga Błażej Gazda i Michał Jurgała.
Polska załoga jadąca Renault Clio Rally3 zajęła pierwsze miejsce w swojej kategorii RC3. Wygrana w Monte Carlo jest o tyle istotna, że rajd ten uchodzi za jeden z najtrudniejszych technicznie w całym kalendarzu WRC ze względu na zmienną przyczepność asfaltów, lód oraz śnieg.
Zobacz też: Oliver Solberg przeszedł do historii. Został najmłodszym zwycięzcą Rajdu Monte Carlo
Gazda i Jurgała od początku utrzymywali wysokie tempo, co pozwoliło im objąć prowadzenie na stałe na OS12 i dowieźć zwycięstwo do mety na nabrzeżu w Monako. Jest to pierwsze zwycięstwo polskiej załogi w klasie tego rajdu od 1972 roku. Wtedy to Roberta Mucha i Lech Jaworowicz wygrali klasę „2/4” jadąc Polskim Fiatem 125p!

Polska reprezentacja w klasie WRC2
W rajdzie wzięła udział także druga polska załoga – Jarosław Kołtun i Ireneusz Pleskot. Startowali oni samochodem Škoda Fabia RS Rally2. Rywalizacja w klasie WRC2 była obsadzona przez kilkadziesiąt załóg, w tym wielu kierowców fabrycznych. Kołtun i Pleskot ukończyli zmagania na 7. pozycji w swojej klasie, co przełożyło się na 15. lokatę w klasyfikacji generalnej całego rajdu.
Źródło: motorsport.pzm.pl







