F1GP Azerbejdżanu

Hamilton wygrywa, katastrofa dla Red Bulla – Podsumowanie GP Azerbejdżanu

Wyścig o Grand Prix Azerbejdżanu wyglądał spokojnie tylko przed startem, już pierwsze zakręty ciasnego toru w Baku zabrały pierwsze ofiary.

Formula1.com
LAT Images

Raikkonen zderzył się z Oconem w zakręcie nr 3, Esteban niestety nie zostawił mu miejsca, zamknął drzwi i Fin uderzył w bok bolidu Force India, posyłając rywala w ścianę. Kimi musiał zjechać po nowe przednie skrzydło i wymianę opon z ultramiękkich na miękkie, kontynuując wyścig na 12 miejscu. Sirotkin został ściśnięty przez Hulkenberga i Alonso, niestety uszkodzenie były zbyt wielkie, aby kontynuować. Alonso także ucierpiał w tym zdarzeniu, musiał bowiem zjechać na wymianę przedniego skrzydła i nowe opony i wyjechał na 16 miejscu.

Formula 1 official Twitter

Samochód bezpieczeństwa zjechał na okrążeniu nr 5 i wyścig zaczął się od nowa. Sebastian Vettel długo zwlekał z rozpoczęciem, ale jego spryt opłacił się, zyskał bowiem sporą przewagę nad Hamiltonem i Bottasem na dohamowaniu do pierwszego zakrętu. Verstappen wyprzedził Ricciardo w drugim zakręcie, niestety pozwalając Sainzowi na wciśnięcie się między dwa Red Bulle. Sainz stoczył ciężki bój z Holendrem, ale w końcu wyprzedził go na końcu prostej startowej. Broniąc się przed Hiszpnem, Verstappen zużył mocno baterię i wystawił się na ataki Hulkenberga, który wyprzedził Ricciardo. Niemiec także wyprzedził Verstappena pod koniec prostej i Renault zajmowało w tamtym momencie 4 i 5 miejsce.

LAT Images

Niestety okrążenie później Hulkenberg stracił kontrolę nad tylną osią bolidu i uderzył w ścianę uszkadzając samochód i musiał wycofać się z wyścigu. Tymczasem Lance Stroll jechał na 8 miejscu, Raikkonen powoli przebijał się do przodu, na 14 okrążeniu będąc na 9 pozycji. Na sensacyjnym 7 miejscu jechał za to Charles Leclerc z Saubera, mając stratę jedynie 1.5 sekundy do Ricciardo. Australijczyk raportował problemy z ładowaniem baterii.

Na przedzie Vettel miał komfortową przewagę nad Hamiltonem (4.5s) i Bottasem (9.5s), następny Sainz tracił do Bottasa już 19 sekund. Hiszpan postanowił zjechał po świeże miękkie opony na okrążeniu nr 16. Hamilton w gonitwie za Vettelem przyblokował koła w dohamowaniu do pierwszego zakrętu, spłaszczając swoje supermiękkie opony, co spowodowało od razu zmianę ogumienia na miękką mieszankę. Vettel i Bottas pozostali na torze, powiększając przewagę. Perez został w międzyczasie ukarany 5 sekundową karą czasu za wyprzedzanie podczas okresu neutralizacji (samochodu bezpieczeństwa). Charles Leclerc na świeżych oponach wyprzedził Fernando Alonso w walce o 10 miejsce, a pomiedzy Red Bullami znowu ziskrzyło, oba bolidy niemal zderzyły się w zakręcie nr 2 i Ricciardo musiał uznać wyższość Verstappena.

Vettel zjechał na 30 okrążeniu, zmieniając opony na miękkie i wyjeżdżając 10 sekund za Bottasem i 8 sekund przed Hamiltonem. Pozostawało teraz pytanie, jaką strategię obierze Mercedes dla Valtteriego (ultramiękkie opony w końcówce czy może miękkie). Po nową ultramiękką mieszankę zdecydował się zjechać Ricciardo na 38 okrążeniu, kilka okrążeń po tym, jak wyprzedził w końcu Verstappena. Okrążenie póżniej po te same opony zjechał również Holender, który zaliczył szybsze okrążenie zjazdowe i wyprzedził Daniela podczas pitstopu.

Ricciardo postanowił jeszcze raz wyprzedzić Verstappena na końcu prostej startowej, zbliżył się do niego, Verstappen odbił w prawo na zewnętrzną, Daniel wybrał wewnętrzną linię i wtedy Max postanowił zamknąć drzwi, nie zostawiając Ricciardo żadnego miejsca. Australijczyk wbił się w tył bolidu zespołowego kolegi i uszkadzając mocno oba samochody. Red Bull zakończył wyścig w Baku w najgorszym możliwym stylu, dzięki kolizji pomiędzy kolegami z zespołu.

Formula 1 official Twitter

 

Ten incydent wywołał samochód bezpieczeństwa, co było momentem zjazdu dla Bottasa, który zmienił opony na ultramiękkie, to samo uczynił Vettel. Okres neutralizacji został wydłużony przez kraksę Grosjeana, który stracił kontrolę nad bolidem i wbił się w bariery, jadąć na świetnej 6 pozycji.

Formula 1 official Twitter

Bottas świetnie wznowił wyścig, Vettel przestrzelił dohamowanie do pierwszego zakrętu i spadł za Raikkonena na czwartą pozycję. Jak się okazało, Bottas przebił tylną prawą oponę i musiał zakończyć wyścig 3 okrążenia przed końcem wyścigu. Vettel zniszczył swoje opony, co pozwoliło Perezowi wyprzedzić go w walce o 3 pozycję.

Formula 1 official Twitter

Hamilton dojechał już bez większych sensacji do mety i wygrał pierwszy wyścig w tym sezonie. Drugi był Raikkonen, a podium uzupełnił Perez. Vettel ukończył jako czwarty. Następny był Sainz i sensacyjne 6 miejsce dla Leclerca. Alonso odbił się mimo początkowych problemów i zajął 7 miejsce. Czołową dziesiątkę uzupełnili Stroll, Vandoorne i Hartley.

Jeszcze raz wyścig w Baku zapewnił nam niezapomniane emocje, bezlitośnie obnażając błędy kierowców i stwarzając wiele ciekawych sytuacji, trzymając w napięciu do samego końca.

Komentarze

Tagi
WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com