F1GP USAGP USA 2019

Wyboje, brak przyczepności i opony na sezon 2020 – Drugi trening przed GP USA 2019

Wyboje, brak przyczepności i opony na sezon 2020 – Drugi trening przed GP USA 2019

Pierwszy trening na torze w Austin przebiegał niezwykle pracowicie. Zespoły intensywnie pracowały nad przekazanymi im do przetestowania oponami, ale sprawdzano także nowe części. Dużo problemów przysparza dziś kierowcom nierówna nawierzchnia toru. Warunki uległy nieznacznej poprawie, a każde podwyższenie temperatury z pewnością trochę ułatwi sprawę odpowiedniego rozgrzewania twardszych opon.

Racing Point

Grosjean wywołuje czerwoną flagę

Jako pierwszy na tor wyruszył Robert Kubica, który kontynuował pracę nad nowymi oponami. Do swojego bolidu powrócił już jego zespołowy kolega George Russell, którego wcześniej zastępował Nicholas Latifi. Williamsowi udało się naprawić uszkodzoną skrzynię biegów na czas. Sesja nie zdążyła się jeszcze dobrze rozpocząć, kiedy pojawiła się czerwona flaga. Spowodował ją Romain Grosjean, który przejeżdżając przez „eski” stracił kontrolę nad swoim autem, prawdopodobnie z powodu podmuchu wiatru lub nadsterowności. Jego bolid obróciło i w momencie, w którym sunął po trawie, Francuz był już tylko pasażerem. Po uderzeniu w barierę uszkodzeniu uległo przednie skrzydło i zawieszenie, nie było więc mowy o tym, że uda się dotrzeć do alei serwisowej bez pomocy lawety.

Limity toru

Porządkowi szybko uporali się z uprzątnięciem skutków wypadku zawodnika Haasa i sesję można było kontynuować. Jako pierwszy z pit lane wyjechał Carlos Sainz na twardej mieszance. Hiszpan miał trochę do nadrobienia, ponieważ sporą część pierwszego treningu spędził w garażu, kiedy w jego bolidzie wymieniano podłogę. Większość zespołów podzieliła swoje programy treningowe wysyłając jednego z kierowców właśnie na twardej mieszance, a drugiego na pośredniej. Pół godziny po rozpoczęciu FP2 na czele pozostawał Charles Leclerc (1:34:434), za nim utrzymywał się Max Verstappen, a do czołówki powróciły Mercedesy. Sędziowie wielokrotnie, podobnie jak podczas FP1, anulowali czas okrążenia tych zawodników, którzy przekroczyli limity toru. W Austin jest to zawsze bardzo przestrzegane i bezwarunkowo karane. O ile w trakcie treningów ta kwestia nie jest aż tak bolesna, to już podczas kwalifikacji zawodnicy będą musieli się pilnować.

Red Bull Media House

Czas sprawdzić tempo czołówki

Dopiero w połowie sesji kierowcy chętniej przesiedli się na miękką mieszankę i natychmiast zaczęli poprawiać swoje czasy. Sebastian Vettel wylądował na czele tabeli z czasem 1:33:890s. i choć Leclerc na pośrednich oponach uzyskał lepszy rezultat w pierwszym sektorze, to nie wystarczył on na pobicie czasu kolegi z zespołu, ani nawet na wyprzedzenie Valtteriego Bottasa. Dopiero druga próba pozwoliła mu wskoczyć na pierwsze miejsce (1:33:533). Podobnie jak wcześniej, bardzo dobrze prezentował się Pierre Gasly, który przez pewien czas ustępował jedynie dwóm Mercedesom i Ferrari. Potem ustąpił także Red Bullowi, jednak nadal pozostawał „best of the rest”. W pierwszej dziesiątce na niecałe pół godziny przed końcem treningu znajdowały się także zespoły McLarena, Racing Point oraz Alfa Romeo, co sugeruje ciekawą walkę w środku stawki. Po pierwszych przejazdach symulujących kwalifikacje wygląda na to, że w czołówce może być ciasno. Do najlepszego czasu Lewisa Hamiltona (1:33:232) niewiele tracili Leclerc i Verstappen, trochę dalej znajdowali się Vettel i Bottas.

Po sprawdzeniu najszybszej z mieszanek kierowcy przeszli do dłuższych przejazdów symulujących wyścig. Wielu z nich założyło do tego komplety twardych opon. Vettel w trakcie takiej właśnie próby stracił panowanie nad swoim autem w zakręcie numer 13., wykonał pół obrotu i prześlizgnął się po poboczu. Podobne kłopoty miał Danilł Kvyat, dla którego był to już drugi taki wyjazd tego dnia. Ta sesja również okazała się pracowita, a aż ośmiu kierowców w swoich programach treningowych postanowiło po raz kolejny sprawdzić opony na sezon 2020. Pojawiło się wiele problemów z przyczepnością, wyjazdów na pobocza, wielokrotnie sędziowie anulowali czasu okrążeń za przekroczenie limitów toru.

Wyniki

Tagi

Wybrane dla Ciebie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Close
Close