F1

Niki Lauda nie żyje.

Niki Lauda nie żyje.

Świat motorsportu jest w żałobie. Niki Lauda, trzykrotny mistrz świata w Formule 1 (1975, 1977, 1984) zmarł w wieku 70 lat. Kierowca, który przeżył okropny wypadek na nitce toru Nordschleife i powrócił do stawki, w mgnieniu oka, odszedł z tego świata. W przeszłości kierowca przeszedł przeszczep nerek (1997, 2005). Stan zdrowia Austriaka był bardzo poważny, lekarze informowali nawet o zagrożeniu życia. W ubiegłym roku były kierowca Ferrari i McLarena zachorował na ostre zapalenie płuc, konieczny był przeszczep tego organu. Po wyjściu ze szpitala musiał korzystać ze specjalnej maski, która chroniła go przed infekcjami. Lauda wrócił do szpitala w styczniu br. z objawami grypy, na oddział intensywnej terapii.

Ostatnio pracował w startującym w Formule 1 teamie Mercedes, gdzie pełnił funkcję dyrektora, znany był także jako komentator telewizji RTL.  Utytułowany kierowca miał ponownie pojawić się w padoku już podczas testów w Barcelonie, później mówiono o inauguracji sezonu 2019, a ostatnim wskazywanym terminem był wyścig o Grand Prix Hiszpanii. Zamiast tego Lauda ponownie musiał skorzystać z opieki specjalistów z powodu kolejnych problemów z nerkami. W prywatnej klinice w Szwajcarii przechodził dializę.

W ostatnich dniach stan zdrowia utytułowanego kierowcy Formuły 1 znacząco się pogorszył, zmarł 20.05.2019 r w wieku 70 lat.

Laudę żegna rodzina:

– Z głębokim smutkiem ogłaszamy, że w poniedziałek nasz ukochani Niki odszedł w spokoju w towarzystwie rodziny. Jego niebywałe osiągnięcia sportowe oraz działalność biznesowa pozostaną niezapomniane.

Życiorys – Niki Lauda

Niki Lauda urodził się 22 lutego 1949 roku w Wiedniu. Pomimo niechęci ojca, został kierowcą wyścigowym. Dołączył do doświadczonego zespołu March w 1971 jako kierowca Formuły 2. W następnym sezonie nadal dla nich jeździł, jednak część występów zaliczył w Formule 1. W 1973 Lauda dołączył do BRM-u. Jego wielka szansa przyszła, gdy jego kolega z BRM-u – Clay Regazzoni na sezon 1974 przeszedł do Ferrari i Enzo Ferrari zapytał go, co sądzi o młodym Austriaku. Regazzoni wyraził się o Laudzie pozytywnie, więc Ferrari szybko podpisało z nim kontrakt.

Pierwsze zwycięstwo Austriaka przyszło w Grand Prix Hiszpanii w 1974 roku. Chociaż Lauda ustanawiał tempo, zdobywając 6 pole position z rzędu, to mieszanka niedoświadczenia i zawodności samochodu spowodowała, że wygrał jeszcze tylko jedno Grand Prix w sezonie – Grand Prix Holandii. W klasyfikacji generalnej zajął 4. miejsce. W 1975 roku Niki mimo słabych pierwszych czterech wyścigów zdołał wrócić na właściwe tory i wygrać 4 z kolejnych pięciu. Zwycięstem w kończącym sezon Grand Prix USA przypieczętował swój pierwszy tytuł Mistrza Świata Formuły 1.

Niki Lauda – Wypadek

W 1976 wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazywały na to, że Austriak obroni swój tytuł jako pierwszy zawodnik od czasu Jacka Brabhama (1959-1960). Grand Prix Niemiec rozgrywane 1 sierpnia zmieniło jednak bieg wydarzeń. Na 2. okrążeniu toru Nurburgring, Lauda wypadł z trasy, uderzył w bandę i wpadł pod bolid Bretta Lungera. Ferrari Austriaka stanęło w płomieniach, a kierowca został uwięziony we wraku. Kierowcy Arturo Merzario i Guy Edwards przybyli chwilę po wypadku. Razem z Brettem Lungerem próbowali wyciągnąć Laudę z pułapki. Ostatecznie udało im się, ale kierowca zdążył dotkliwie się poparzyć i nawdychać gorących toksycznych gazów, które uszkodziły mu płuca. Lauda, mimo iż był przytomny zaraz po wypadku, zapadł później w śpiączkę, a ksiądz udzielił mu sakramentu namaszczenia chorych.

Na całe szczęście Lauda przeżył. Jego powrót do ścigania już 6 tygodni później, po ominięciu zalewie dwóch wyścigów, jest jednym z największych powrotów do sportu w całej historii. Podczas nieobecności Mistrza Świata, James Hunt zmniejszył swoją stratę do jedynie trzech punktów przed kończącym sezon GP Japonii. Niki miał szansę obronić tytuł mimo dramatycznego wypadku w Niemczech, ale ulewa podczas wyścigu w Kraju Kwitnącej Wiśni przekonała go do wycofania się z rywalizacji. Dzięki temu jego rywal, James Hunt, wygrał tytuł o 1 punkt.

Odejście z F1

Po tej decyzji Laudy, jego stosunki z Ferrari znacząco się ochłodziły. Wygranie tytułu w 1977 roku było jedynie pożegnalnym sukcesem. Po krótkim i nieudanym epizodzie z Brabhamem, Austriak postanowił odejść z wyścigów i zająć się kierowaniem własnymi liniami lotniczymi – Lauda Air. Zawodnik nie potrafił jednak wytrzymać bez ścigania i już w 1982 roku podjął decyzję o powrocie razem z McLarenem. Jak się później okazało, był to strzał w dziesiątkę, ponieważ w 1984 Lauda zdobył swój trzeci tytuł Mistrza Świata – pokonując Alaina Prosta o PÓŁ PUNKTU. W 1985 roku Niki przeszedł na emeryturę, wracając do biznesu lotniczego. Przez 2 lata zarządzał jeszcze zespołem Jaguara w F1.

W 1993 roku Austriak został uhonorowany wprowadzeniem do International Motorsports Hall of Fame. W 2012 roku Lauda związał się z Mercedesem powracającym do Formuły 1, zostając dyrektorem zespołu i biorąc czynny udział w negocjacjach z Lewisem Hamiltonem.

Embed from Getty Images

Tagi

Artur Jasiński

Pomysłodawca, założyciel, redaktor naczelny portalu.

Podobne

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Close