F1GP FrancjiGP Francji 2019

Dominacja srebrnych strzał, McLaren bardzo obiecująco – Drugi trening do GP Francji

Dominacja srebrnych strzał, McLaren bardzo obiecująco – Drugi trening do GP Francji

Drugi trening rozpoczął się w piekielnych warunkach, ponieważ temperatura toru wynosiła aż 55 stopni Celsjusza, a temperatura powietrza 26 stopni. W takich okolicznościach pogody musieli się zmierzyć kierowcy, którzy musieli delikatniej obchodzić się z oponami.

Grosjean z problemami

Romain w początkowej fazie treningu wyjechał na twardych mieszankach, zapewne na dłuższy przejazd. Jednak potężne drgania uniemożliwiły mu dalsze jeżdżenie bolidem Haas’a na początku. Z informacji od zespołu wynika, że drgania te były wynikiem spłaszczenia opony przez kierowcę na dohamowaniu do jednego z zakrętów.
Embed from Getty Images

Tłok na torze

W ciągu pierwszych 20 minut na torze jeździła zdecydowana większość bolidów, co spowodowało tłok na torze. Sebastian Vettel narzekał na jeden z bolidów Williamsa:

Williams mnie spowolnił, ponieważ „zaparkował” przede mną na wyjściu z zakrętu numer 11

Dłuższe przejazdy

Kierowcy zaraz po rozpoczęciu drugiej piątkowej sesji wyjechali na dłuższe przejazdy. W zależności od zawodnika, niektórzy wybrali pośrednie opony a niektórzy twarde. Mocne tempo miał Mercedes, natomiast wyjątkowo średnio z tempem wyścigowym radził sobię zespół Red Bull Racing i Ferrari. Tracili oni do Mercedesa ponad sekundę (poza Verstappenem, który tracił 0.950s).

W środku stawki najlepsze tempo wyścigowe ma ekipa Renault, McLarena i Alfy Romeo, chociaż reszta zespołów nie traci do nich dużo i walka w trakcie wyścigu może być bardzo ciekawa, tym bardziej, że są na torze Paul Ricard miejsca w których mozna wyprzedzać.

Kłopoty z oponami

Tak jak w pierwszym treningu, kierowcy zmagali się z problemami z przyczepnością na torze. Większośc kierowców, w tym Vettel, Verstappen i Hamilton zaliczyli kilkukrotnie uślizgi i musieli się ratować przed tym, aby nie obrócić samochodu i utrzymać się w torze.

Ponadto, opony przy tej temperaturze zaczęły się zużywać bardzo szybko, bo zawodnicy nie jeździli na oponach dłużej niż 20 minut, co oznacza, że były one już raczej średnio przydatne. Także problem z balansem opon zgłaszał Lewis Hamilton.

Szybkie okrążenia

Kierowcy w połowie treningu przeszli na opony miękkie w celu pojechania symulacji kwalifikacji. Ponownie najlepszy okazał się Mercedes, gdzie rywalizację wewnątrz zespołową wygrał Valtteri Bottas. Następnie uplasowali się Leclerc, Vettel, Verstappen i Gasly. Między bolidy Red Bulla wbiły się bolidy McLarena, ale swoje okrążenia wykonały później niż reszta zespołów.
Embed from Getty Images

Z zespołów środka stawki faworytami w kwalifikacjach będą zawodnicy, którzy mieli najlepsze tempo wyścigowe (czyli McLaren, Alfa Romeo i Renault). Zaznaczyć należy to, że bolidy zmagały się z oponami i mała liczba czasów została zrobiona w bezbłędnych przejazdach, więc powinniśmy wziąć małe poprawki na te czasy, które osiągneli kierowcy.

Błąd Lewisa

Lewis Hamilton na pierwszym szybkim okrążeniu wypadł w sekwencji zakrętów 3 i 4, przez co wpadł na tarki i prawdopodobnie delikatnie uszkodził podłogę oraz zniszczył opony. Przy powrocie na tor, nie zauważył szybko jadącego Maxa Verstappena i spowodował niebezpieczną sytuację. Za swoje zachowanie jednak szybko przeprosił zawodnika Red Bull Racing, ale mimo tego sędziowie wszczęli dochodzenie w sprawie tego incydentu.

Williams znowu daleko za wszystkimi

Sytuacja w Williamsie wygląda na never ending story. Wygląda na to, że zespół nie wie w którą stronę zmierzać w celu ulepszenia bolidu i odrobienia strat do reszty stawki. Najlepszy bolid Williamsa w drugim treningu był o prawie sekundę wolniejszy niż najgorszy z bolidów środka stawki co oznacza, że Williams po dwóch „delikatnie lepszych” GP ponownie zaliczył regres formy w porówaniu z innymi zespołami. Robert natomiast stracił do George’a ponad pół sekundy, co wydaje się być kontynuacją problemów z bolidem Roberta.
Embed from Getty Images

Wyniki FP2

Następna sesja odbędzie się jutro o 12:00, a kwalifikacje zaczną się o 15:00

Tagi

Kamil Domagalski

Motoryzacja to moja pasja. Głównie Formuła 1, ale rajdy, MotoGP, WRX, WEC i serie towarzyszące F1 nie są mi obce.

Wybrane dla Ciebie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Close