F1GP KanadyGP Kanady 2019

Błąd Vettela zapewnił kolejne zwycięstwo Mercedesowi – Grand Prix Kanady 2019

Błąd Vettela zapewnił kolejne zwycięstwo Mercedesowi – Grand Prix Kanady 2019

Spokojny początek

Jeszcze w trakcie okrążenia instalacyjnego Lewis Hamilton informował o prawdopodobnych kłopotach z jednostką napędową, co zapowiadało sporą dawkę dramaturgii na samym początku rywalizacji. Został jednak natychmiast uspokojony przez swojego inżyniera wyścigowego, który zapewnił go, że wszystko jest w porządku. Start przebiegł spokojnie, a kierowcy utrzymali swoje pozycje. Charles Leclerc próbował, co prawda, znaleźć się przed Hamiltonem, ale te nieśmiałe próby zakończyły się niepowodzeniem. Jedynym pechowcem pierwszego okrążenia okazał się Alex Albon, który przez kontakt z Antonio Giovinazzim stracił swoje przednie skrzydło.

Embed from Getty Images

Zagadkowa usterka

Na dziewiątym okrążeniu wyścigu doszło do zagadkowej usterki w bolidzie Lando Norrisa. Na prostej startowej jego tylne zawieszenie odmówiło dalszej współpracy. Wokół tej części samochodu doszło też natychmiast do niewielkiego pożaru. Brytyjczyk był więc zmuszony zaparkować w okolicach wyjazdu z alei serwisowej i zakończenia w ten sposób swojego pierwszego występu na torze w Montrealu. Nie wygląda jednak na to, żeby awaria spowodowana była przez najazd na krawężniki.

Przebudzenie Renault

Daniel Ricciardo nie mógł być zachwycony początkiem swojej przygody z Renault. Obaj kierowcy francuskiej stajni długo mieli problemy z uzyskaniem dobrego tempa. Sobotnie kwalifikacje wypadły jednak bardzo dobrze, a w trakcie wyścigu potwierdzili, że są w stanie utrzymać swoją konkurencyjność. Australijczyk przez pewien czas był nawet w stanie utrzymać za sobą Valtteriego Bottasa. Ostatecznie kierowcy zakończyli wyścig na miejscach szóstym i siódmym, co zapewniło Renault najwyższą zdobycz punktową w tym sezonie.

Renault Kanada
Renault Sport

Kosztowny błąd Vettela

Choć na początku wyścigu Ferrari prezentowało dobre tempo, to już po zmianie opon Hamilton zaczął prezentować się coraz lepiej i ruszył w pogoń za liderem wyścigu. Kierowcy walczący o pierwszą pozycje nie ustrzegli się błędów. Brytyjczyk miał wielokrotnie problemy w zakręcie numer 10, ale to Vettel popełnił błąd, który kosztował go zwycięstwo. W wyniku uślizgu w zakręcie numer 3 znalazł się na trawiastym poboczu, co umożliwiło jego rywalowi znaczne odrobienie dystansu. Jego niebezpieczny powrót na tor, który mógł skończyć się kolizją z bolidem Mercedesa, natychmiast znalazł się pod lupą sędziów. Ostatecznie nałożyli oni na Niemca karę pięciu sekund, które zostały mu doliczone do czasu wyścigu. Decyzja spotkała się z ogromnym oburzeniem ze strony czterokrotnego mistrza świata, który długo tłumaczył przez team radio swój punkt widzenia. Na nic się to jednak zdało. Hamilton prezentował fantastyczne tempo i minął metę tuż za bolidem Ferrari, zapewniając sobie tym samym czwarte zwycięstwo w tym sezonie. Podium uzupełnił Leclerc, który większość dystansu przejechał samotnie.

Vettel Kanada
Scuderia Ferrari

Zamieszanie wokół decyzji sędziów

Jeszcze w trakcie wyścigu Vettel otwarcie dyskutował z decyzją sędziów. Po przejechaniu linii mety zatrzymał samochód przed wjazdem do alei serwisowej, pozostawiając miejsce dla drugiego samochodu puste. Natychmiast udał się do pomieszczeń Ferrari, odmawiając tym samym jakiegokolwiek wywiadu przed ceremonią na podium. Przez chwilę wyglądało nawet na to, że zrezygnuje również wyjścia na podium. Ostatecznie jednak postanowił się na nie udać. Wcześniej jednak demonstracyjnie przestawił tabliczkę z numerem dwa przed samochód Mercedesa, co może zakończyć się kolejną karą.

Wyniki wyścigu

Następny wyścig o GP Francji już za dwa tygodnie (21-27 czerwca)

 

Tagi

Wybrane dla Ciebie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Close
Close