WRC

Analiza nowego dyfuzora – Ford Fiesta WRC

Rozwiązanie, które ma pomóc w walce o tytuł...

Analiza nowego dyfuzora – Ford Fiesta WRC

M-Sport zaprezentował nowy pakiet aero dla Forda Fiesty WRC już przy okazji Rajdu Finlandii. Prawdopodobnie zostanie on użyty także w Rajdzie Katalonii, przez Sebastiena Ogiera. Najważniejsze zmiany dotykają znacznie powiększone wyloty powietrza w tylnej części samochodu. Ważny jest także nowy design tylnego zderzaka, a także nowy dyfuzor. To pierwszy taki przypadek od wprowadzenia nowych przepisów w 2017 roku, aby którykolwiek z zespołów zmieniał swój oryginalny dyfuzor. Zmiany, które zachodzą w Fieście wymagają analizy, ponieważ pakiet przygotowany przez zespół Malcolma Wilsona jest inny, niż wszystkie.

Ford Fiesta WRC Rojals llluis555.jpg

Porównanie ze starą specyfikacją

Nowy dyfuzor widzieliśmy po raz pierwszy w trakcie testów przed Rajdem Finlandii w sierpniu. Pierwszą różnicą względem poprzedniej wersji było zwiększenie końcowej części elementu, przy znaczącym powiększeniu kąta nachylenia.

Ford Fiesta WRC dyfuzor
1 wersja – góra / 2 wersja – dół

Zwiększenie części wylotowej umożliwiło wypchnięcie większej ilości powietrza spod samochodu do tylnej jego części. Ze względu na zwiększenie powierzchni, powietrze przepływa z mniejszą prędkością, z większym ciśnieniem. To powoduje większą różnicę ciśnień między tyłem samochodu, a przestrzenią pod nim. Im wyższa różnica ciśnień, tym bardziej powietrze jest przyspieszane pod samochodem. Ostatecznym zyskiem jest wzrost generowanej siły docisku

ford fiesta wrc dyfuzor
Javier Blanco (lewo) / llluis555 (prawo)

W poprzedniej wersji dyfuzora mogliśmy zobaczyć 7 rozdzielaczy. Teraz ich liczba została zwiększona do 8, przy czym w centralnej części mamy także dwa mniejsze elementy. Wykorzystanie rozdzielaczy pozwala na skierowanie powietrza na tył samochodu odpowiednimi kanałami, redukując nieprzewidziane przepływy. Rezultatem jest zwiększenie docisku kosztem minimalnego wzrostu oporu powietrza.

 

Dyfuzory konkurencji

Główną różnicą między dyfuzorem Fiesty i konkurencji jest kształt i szerokość elementów. Jak widać na poniższym zdjęciu, inne samochody mają pionowe rozdzielacze, co oznacza skierowanie przepływu powietrza bezpośrednio na tył rajdówki. Takie rozwiązanie praktykuje się zarówno w Toyocie, Citroenie, jak i Hyundaiu. M-Sport postanowił wyłamać się z tej koncepcji w poszukiwaniu przewagi.

rest of diffusers comparative.jpg

Nowy dyfuzor dla Forda Fiesty WRC wprowadził lekko skrzywione rozdzielacze, które mają rozprowadzić powietrze także na boki samochodu. Poniższa fotografia przedstawia trzy kierunki, w których powietrze ma płynąć przez nowy element. Pośrodku widzimy tylko jeden mały rozdzielacz. Drugi został urwany w czasie tamtych testów.

difusor fletxes

Duża przestrzeń na środku wysyła powietrze do tyłu, kiedy cztery rozdzielacze na każdej stronie, razem z końcówką dyfuzora, kierują powietrze na boki samochodu, za koła. W tamtych miejscach znacznie zmniejszono ilość powietrza dzięki nowym przedłużeniom tylnych nadkoli, które wysyłają do góry znacznie więcej powietrza z przestrzeni przy kołach. Celem zakrzywionych rozdzielaczy i szerszego dyfuzora było poprawienie przepływu powietrza i jego ciśnienia z tyłu. Nowe elementy powodują, że wspomniany przepływ jest łagodniejszy. M-Sport osiągnął w praktyce zmniejszenie oporu, co przekłada się na wyższą prędkość.

Podsumowując, nowy dyfuzor pozwala Fieście WRC na bycie jeszcze szybszym samochodem na równym terenie. Powinniśmy to zobaczyć podczas Rajdu Katalonii. Pozostaje jednak pytanie, jak cały pakiet będzie się spisywał w bardziej zmiennych warunkach szutrowych. Odpowiedzi nie poznamy prawdopodobnie do przyszłego roku, kiedy to M-Sport będzie musiał zaimplementować nowe aero we wszystkich swoich samochodach.

Źródło: wrcwings.wordpress.com

Komentarze

Tagi

Motor Racing League plugin by Ian Haycox

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com