FELIETONYRAJDY

Kalle Rovanperä – Wielki rajdowy talent urodzony w 2000 roku!

Ten chłopak ma dziś 17 lat, a w Rajdzie Argentyny prowadził Skodę Fabię R5 tak, jakby miał za sobą lata startów na wysokim poziomie! Niestety, niedzielna kraksa przekreśliła szanse na dobry wynik, ale chyba warto pochylić się na chwilę nad kierowcą z Finlandii. Wielu nazywa go „Maxem Verstappenem rajdów”, ale biorąc pod uwagę ostatnią „formę” Holendra w F1… takie słowa są obraźliwe dla młodego Fina. Kalle Rovanperä jest Wam obcy? To może być idealny moment, aby go poznać!

Skąd ten chłopak się wziął?!

Kalle jest synem Harriego Rovanpery, byłego kierowcy WRC. Urodził się 1 października 2000 roku. Uwagę całego świata zwrócił na siebie tym, w jak młodym wieku zaczął przygodę z rajdami. W 2015 roku, wygrał on Mistrzostwa Łotwy w klasie samochodów R2. Tak, dobrze liczycie. W 2015 roku miał 14 lat! Na Łotwie prawo jazdy nie jest wymagane, aby brać udział w rajdach. Jego Citroena C2R2 Max na dojazdówkach prowadził pilot, Risto Pietiläinen, który był także partnerem na prawym fotelu Harriego Rovanpery w trakcie jego przygody w WRC.

Kalle Rovanperä
Skoda Motorsport

Rok później, Kalle zasiadł za kółkiem Skody Fabii S2000 o mocy 300 koni mechanicznych i z napędem na 4 koła. Tym samochodem, Fin wystartował w klasie Open. Inauguracyjny rajd sezonu, Rally Alūksne, Kalle ukończył o 70 sekund szybciej niż drugi kierowca, wygrywając wszystkie odcinki specjalne! To był najbardziej spektakularny występ tego zawodnika w tamtym sezonie, ale nie jedyny tak skuteczny. Rovanperä wygrywał jeszcze 3 razy, także trzykrotnie finiszował jako drugi i tylko raz ukończył zawody poza podium. W kapitalnym stylu zgarnął zwycięstwo w klasie Open Mistrzostw Łotwy, robiąc to jako najmłodszy kierowca w historii, mając zaledwie 16 lat!

Wyjątkowość Rovanpery została dostrzeżona nawet przez władze w Finlandii!

Kalle wiedział, że trzeba iść do przodu. W 2017, Fińskie stowarzyszenie motorsportu nadało mu specjalne pozwolenie do wzięcia udziału w rajdach w Finlandii. W pewnym momencie młody Rovanperä brał udział w trzech cyklach mistrzowskich. Na Łotwie, w Finlandii i we Włoszech. Największe sukcesy odnosił na trasach, które już znał. Fińska agencja bezpieczeństwa transportu udzieliła kolejnego specjalnego pozwolenia, które świadczy o wyjątkowości młodego kierowcy rajdowego. Otóż nagięto dla niego przepisy dotyczące wieku, w którym można zdawać egzamin na prawo jazdy! W Finlandii jest to 18 lat. Tymczasem Kalle mógł do niego przystąpić rok wcześniej! Posiadanie prawa jazdy otworzyło nowe drzwi przed młodym talentem. Od teraz mógł startować w imprezach rangi mistrzostw świata.

Skoda Motorsport
Skoda Motorsport

W 2017 roku Kalle pojechał pierwszy raz w Rajdowych Mistrzostwach Europy, zajmując drugie miejsce w Rajdzie Lipawy, ale to nie był największy sukces Fina. Udało mu się wystartować w Rajdzie Wielkiej Brytanii oraz w Rajdzie Australii, za kółkiem Forda Fiesty R5 od M-Sportu. Ten drugi rajd ukończył jako pierwszy w klasyfikacji WRC2, a także jako dziesiąty w WRC, co pozwoliło mu zostać najmłodszym kierowcą, który kiedykolwiek zdobył punkt w Mistrzostwach Świata!

Na ten rok Kalle dołączył do zespołu Skoda Motorsport z planem wystąpienia w 6 lub 7 rajdach. Dotychczas mogliśmy go oglądać w Meksyku (5 miejsce w WRC2) i w Argentynie, gdzie prezentował tempo nawet na zwycięstwo. Kalle bije kolejne rekordy, chce się uczyć i zdobywać doświadczenie. Czy Finlandia doczeka się kolejnego Mistrza? Oczy całego rajdowego świata są zwrócone w jego stronę. Miejmy nadzieję, że poradzi sobie z presją, która na nim ciąży.

Tagi

Oktawian Sadlak

Redaktor serwisu od sierpnia 2017 roku. Odpowiedzialny za realizację projektu "Typer RSMP 2018 by Rallypl.com". Student Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. E-mail: oktawian@rallypl.com

Podobne

Close