PRASOWEWYŚCIGI

Startują Mistrzostwa Włoch F4 Powered by Abarth i Mistrzostwa Niemiec ADAC F4 Powered by Abarth.

Startują Mistrzostwa Włoch F4 Powered by Abarth i Mistrzostwa Niemiec ADAC F4 Powered by Abarth.

  • Poznaliśmy kierowców dwóch edycji Mistrzostw F4 powered by Abarth na sezon 2021. Wśród znanych już zawodników pojawiło się kilka nowych nazwisk. 
  • Zwycięzcy ubiegłorocznych edycji – Gabriele Minì i Jonny Edgar – ponownie powalczą o tytuł mistrza.
  • W obu Mistrzostwach wezmą udział młodzi kierowcy z 18 krajów, wśród których znajdują się synowie zawodników Formuły 1 sprzed lat.

W Mistrzostwach F4 Powered by Abarth kierowcy ścigają się jednoosobowymi bolidami, napędzanymi jednostką Abarth 414TF o pojemności 1400 cm3. Wytwarza ona 160 KM i w świecie sportów motorowych jest stawiana za wzór pod względem osiągów oraz niezawodności.

Tegoroczna edycja Mistrzostw F4 Powered by Abarth rozpocznie się 16 maja na francuskim torze Paul Ricard. Na starcie zobaczymy aż 35 samochodów, co potwierdza niezwykłe znaczenie projektu, zapoczątkowanego 8 lat temu przez FIA oraz bardzo dobrze przyjętego przez włoską federację ACI Sport. Udział w nim biorą tacy wytwórcy, jak Tatuus, Abarth i Pirelli, tworząc wspólnie, eksportowany na cały świat produkt w całości „Made in Italy”. Bolidy z silnikiem Abartha są dobrze znane i cenione także w Niemczech, gdzie w związku ze zmianami w harmonogramie, Mistrzostwa ADAC F4 Powered by Abarth rozpoczną się miesiąc po inauguracji włoskiego sezonu, co nastąpi 13 czerwca na torze Red Bull Ring w Austrii.

W niemieckiej edycji swój udział zapowiedziało 14 kierowców. Dodatkowe emocje wzbudza fakt, że wyścigi obu serii przeważnie nie będą rozgrywane równolegle, co wielu zespołom pozwoli zgłosić swoich zawodników zarówno do mistrzostw ADAC, jak i ACI Sport. Jednym z kierowców włoskiej serii, który ma się pojawić na niektórych etapach niemieckiej rywalizacji jest Sebastian Montoya (Prema Powerteam), syn byłego kierowcy F1 Juana Pablo.

Podobnie jak w przypadku niektórych wyścigów w 2020 roku, na starcie pojawi się również Lorenzo Patrese (AKM Motorsport), czyli syn Riccardo, który startował w Formule 1 w latach 1977-1993. Z kolei rywalizacja wśród kobiet rozegra się pomiędzy Hamdą Al Qubaisi z zespołu Prema Powerteam, startującą w drugim pełnym sezonie włoskiej serii F4 a Mayą Weug (Iron Lynx), pierwszą kobietą, która wyszła z Ferrari Driver Academy po sukcesie w programie FIA „Girls on Track – Rising Stars”. Z pewnością nie zabraknie niespodzianek, ponieważ wielu debiutantów zarówno w niemieckiej, jak i we włoskiej serii ma mocne atuty w ręku, aby powalczyć przeciw bardziej doświadczonym kierowcom, którzy już kolejny sezon ścigają się bolidami z silnikiem Abartha.

Po inauguracji 16 maja w Le Castellet, 6 czerwca Mistrzostwa Włoch F4 Powered by Abarth przeniosą się do Misano. Tydzień później niemiecka seria wystartuje ze swoim pierwszym wyścigiem na austriackim torze Red Bull Ring. Następny start będzie miał miejsce 27 czerwca w Vallelunga i Oschersleben. Sezon będzie kontynuowany podczas zawodów w Holandii, gdzie 11 lipca na torze Zandvoort odbędzie się niemiecka seria. Włoska seria z kolei przeniesie się 25 lipca na tor Imola, gdzie odbędzie się ostatni wyścig przed letnią przerwą. W sierpniu ADAC F4 Championship Powered by Abarth pojedzie na torze Nürburgring. We wrześniu i październiku zaplanowano aż 6 imprez poprzedzających wielki finał. Włoska seria zakończy sezon wyścigami na torach Red Bull Ring (12 września), Mugello (10 października) i Monza (30 października), natomiast niemiecka wyjedzie na tory Hockenheim (19 września), Sachsenring (3 października) i ponownie Hockenheim (24 października).

Michał Kaufmann

Redaktor portalu od 2017 roku. Aktualnie pełni funkcję Content Managera w Rallypl. Odpowiedzialny za wszelakie artykuły oraz recenzje książek i gier wideo. Współtwórca podcastu Rallypl. Kontakt: michal@rallypl.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *