WYŚCIGI

Robert Kubica w Daytona 24h!

Robert Kubica w Daytona 24h!

Robert Kubica wystąpi w tegorocznym wyścigu 2021 Rolex 24 at Daytona! Krakowianin wystartuje w samochodzie Oreca-Gibson 07 przygotowanym przez High Class Racing w klasie LMP2. Jego kompanami będą Anders Fjordbach, Dennis Andersen oraz Ferdinand Habsburg. Dla Kubicy będzie to debiut w wyścigu za kierownicą prototypów. Wcześniej testował on prototypy ByKolles Racing (2016 rok) oraz SMP Racing (2017 rok). Wyścig odbędzie się w dniach 30-31 stycznia. O wyborze Kubicy dowiedzieliśmy się z jego social mediów:

Tak sprawę komentował sam zainteresowany:

Wybrane dla Ciebie

Robert Kubica:

„To dla mnie zupełnie nowe wyzwanie i nowe doświadczenie, ponieważ w przeszłości koncentrowałem się na wyścigach sprinterskich. Wyścigi wytrzymałościowe wymagają innego podejścia. Dzielisz samochód z kolegami z drużyny i nie mogę się doczekać podjęcia z nimi tego wyzwania. Chciałbym również dotrzeć z nimi do mety w tym wymagającym wyścigu.”

„Mam jednak nadzieję, że zmiana [do prototypu LMP2] przebiegnie bezproblemowo, chociaż będziemy musieć dzielić się czasem jazdy, abyśmy mogli skoncentrować się na pracy i przygotowaniach do wyścigu.”

Wyścig 2021 Rolex 24 at Daytona rozpocznie tegoroczny sezon IMSA. W wyścigu weźmie udział również polski zespół – Inter Europol Competition, również w klasie LMP2. Prototypy LMP2 to maszyny przygotowywane przez różnych producentów, mające jednak do dyspozycji jednakowy silnik. Tym silnikiem jest 4,2 l V8 produkcji Gibsona o mocy 600 koni mechanicznych.

Daytona 24h to legendarny wyścig rozgrywany od niemal 60 lat. Nitką toru jest połączenie fragmentu owalu z tradycyjnym torem. Cała nitka ma długość 5,73 kilometra. Jest to bardzo ciekawe miejsce dla kierowców z Europy, którzy dość chętnie występują w tej imprezie. W poprzednich latach przedstawicielem takich kierowców był m.in. Fernando Alonso. Z polskich kierowców należy wspomnieć m.in. o Kubie Giermaziaku, który w przeszłości startował w tym wyścigu trzykrotnie.

Sam format zawodów został w tym roku nieco zmieniony. Na tydzień przed rozpoczęciem samego wyścigu odbędą się testy przedsezonowe, a później specjalny wyścig Motul Pole Award 100. Będzie on trwał 100 minut i to jego wyniki będą decydowały o miejscach startowych do głównego, 24-godzinnego wyścigu.

Michał Kaufmann

Redaktor portalu od 2017 roku. Aktualnie pełni funkcję Content Managera w RallyPL. Odpowiedzialny za wszelakie artykuły oraz recenzje książek i gier wideo. Współtwórca podcastu RallyPL. Kontakt: michal@rallypl.com

Wybrane dla Ciebie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *