WYŚCIGI

Porsche powróci do wyścigów długodystansowych wraz z prototypem LMDh!

Porsche powróci do wyścigów długodystansowych wraz z prototypem LMDh!

Zarząd Porsche AG dał dziś zielone światło produkcji nowego prototypu samochodu wyścigowego klasy LMDh. Po długiej fazie projektowania, Porsche Motorsport otrzymało zadanie zbudowania pojazdu, który będzie spełniał nowe wymagania dotyczące prototypów LDMh. Od 2023 samochody te będą stanowiły najwyższą klasę pojazdów w mistrzostwach świata Endurance (FIA WEC) oraz w północno-amerykańskim cyklu IMSA WeatherTech SportsCar Championship.

Producent z Stuttgartu po części zapowiedział już start w obu wspomnianych cyklach. Porsche od samego początku ogłoszenia nowych regulacji chwaliło ten projekt. Nowe prototypy mają być przełomem w świecie wyścigów. Samochody mają ważyć około 1000 kilogramów oraz być zasilane napędem hybrydowym o mocy 500kW, co w przeliczeniu daje około 680 koni mechanicznych.

Wybrane dla Ciebie

Po raz pierwszy od ponad 20 lat umożliwi to walkę o zwycięstwo w różnych seriach na całym świecie w identycznych pojazdach. Samochody będą korzystać z ulepszonej konstrukcji używanej w klasie LMP2, a cały system hybrydowy wraz z elektryką ma być ustandaryzowany. Każdy projekt będzie mógł skorzystać z jednej z czterech dostępnych konstrukcji przygotowanych przez różnych producentów. Również w kwestii silnika spalinowego oraz budowy samochodu panuje pełna dowolność, dopóki będą one mieściły się w regulacjach.

Patronite

Sprawę skomentowali m.in. Michael Steiner – członek zarządu ds. badań i rozwoju Porsche AG oraz Fritz Enzinger – wicedyrektor ds. motorsportu Porsche.

Michael Steiner:

“Na ten moment, Porsche skupia się na trzech różnych konceptach motoryzacji. Są to w pełni elektryczne pojazdy, wydajne hybrydy plug-in oraz emocjonujące silniki spalinowe. Chcemy być reprezentantem wszystkich tych pojazdów. Elektryki są przez nas reprezentowane w FIA Formule E, a bardzo wydajne jednostki spalinowe w wyścigach GT. Teraz klasa LMDh zamyka to wszystko. To właśnie tam bardzo mocne hybrydy, podobne do tych, jakie montujemy w naszych samochodach, będą walczyły między sobą. Jeśli przepisy pozwolą nam również na użycie syntetycznego paliwa, to będzie dla nas jeszcze lepsza inicjatywa pod względem rozwoju.”

Fritz Enzinger:

„Chciałbym podziękować zarządowi za tak duże zaufanie jakie pokazali oni dla naszej strategii w sprawie motorsportu. Nadal to my utrzymujemy rekord 19 zwycięstw w wyścigu 24h of Le Mans, jak również często byliśmy na najwyższych stopniach podium w ważnych wyścigach rozgrywanych w USA. Możemy kontynuować tą tradycję dzięki pojazdowi LMDh, podczas gdy wydatki nadal pozostaną rozsądne. Projektem zainteresowało się wielu producentów. Mam nadzieję, że będziemy dzięki temu mogli wrócić do znanych potyczek z wieloma markami w latach 80′ i 90′. To mogłoby bardzo mocno wypromować całą scenę wyścigów.”

Michał Kaufmann

Redaktor portalu od 2017 roku. Aktualnie pełni funkcję Content Managera w Rallypl. Odpowiedzialny za wszelakie artykuły oraz recenzje książek i gier wideo. Współtwórca podcastu Rallypl. Kontakt: michal@rallypl.com

Wybrane dla Ciebie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *