DAKAR

Audi RS Q e-tron przeszło próby pod słońcem Hiszpanii

Audi RS Q e-tron przeszło próby pod słońcem Hiszpanii

– Prototyp przygotowany na Rajd Dakar zakończył ośmiodniowy test
– W próbach wzięły udział trzy załogi Audi Sport
– Nawet 180 km/h w temperaturach rzędu 34 stopni Celsjusza w cieniu

Neuburg nad Dunajem / Saragossa, 9 sierpnia 2021 r. Rajdowy zespół Audi Sport wykonał kolejny ważny krok na drodze do debiutu w Rajdzie Dakar w styczniu 2022 roku. Nowe Audi RS Q e-tron ukończyło ośmiodniowy test wytrzymałościowy w upale w Hiszpanii, na odcinkach szutrowych, takich, jakie zwykle spotyka się w rajdach cross-country.

Pierwszy sprawdzian funkcjonalności tego innowacyjnego samochodu rajdowego odbył się 30 czerwca w Neuburgu nad Dunajem. Kolejna próba, przeprowadzona w połowie lipca w okolicach Magdeburga, miała na celu zebranie pierwszych doświadczeń na nieutwardzonym podłożu. Teraz przyszedł czas na pierwszy test w realistycznych warunkach rajdowych, który urządzono na poligonie w pobliżu hiszpańskiego miasta Saragossa.

Patronite

⇒ Zobacz więcej zdjęć

W testach w Aragonii wzięły udział wszystkie trzy załogi kierowców Audi Sport wytypowane do Rajdu Dakar. Rekordzista Dakaru Stéphane Peterhansel i jego współkierowca Edouard Boulanger, testowali Audi RS Q e-tron w pierwszych trzech dniach cyklu. Mattias Ekström i Emil Bergkvist zasiedli za jego kierownicą w ubiegły poniedziałek, na dwa kolejne dni testów. Carlos Sainz i Lucas Cruz, w ubiegły piątek zakończyli tych osiem intensywnych dni pracy nad samochodem.

Wszyscy ci doświadczeni kierowcy byli pod ogromnym wrażeniem prowadzenia i niezawodności futurystycznego SUV-a na szybkich odcinkach szutrowych. „Jak na pierwszy test w najbardziej odpowiednich dla tego samochodu warunkach, jestem naprawdę zadowolony z wyników i zaskoczony tym, jak ten pojazd się zachowuje w terenie” – powiedział Carlos Sainz w imieniu swoich kolegów kierowców. „Oczywiście pozostaje jeszcze kilka rzeczy do dopracowania, ale punkt wyjścia jest dobry.”

Na szutrowych odcinkach o długości nawet 17 km, Audi RS Q e-tron osiągało prędkość maksymalną 180 km/h. Temperatury dochodzące do 34 stopni Celsjusza w cieniu były poważnym, dodatkowym sprawdzianem dla koncepcji chłodzenia tego zaawansowanego technicznie pojazdu.

– Głównym celem całego cyklu testowego była jazda i jeszcze raz jazda oraz wykrywanie w tym czasie wszystkich słabych punktów samochodu” – powiedział po przejechaniu ponad 1700 testowych kilometrów w ekstremalnie trudnych warunkach inż. Arnau Niubó Bosch. Następny test we wrześniu – po raz pierwszy pojedziemy na wydmy.

W Audi RS Q e-tron zastosowano w pełni elektryczny układ napędowy z dwoma zespołami generator-rozrusznik (MGU), znanymi już z bolidów Formuły E. Opracowany przez Audi Sport wysokonapięciowy akumulator ładowany jest podczas jazdy przez przetwornik energii składający się z wydajnego silnika TFSI oraz z jednego z MGU.

Artur Jasiński

Pomysłodawca, założyciel, redaktor naczelny portalu.

Wybrane dla Ciebie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także
Close