RMPSTTERENOWE

Baja Szczecinek 2019 sprawdzi formę czołówki

Wymagające i zróżnicowane trasy na dwóch poligonach oraz blisko 60 załóg – Rajd Baja Szczecinek 2019 będzie piątą rundą Rajdowych Mistrzostw Polski Samochodów Terenowych.

W Baja Szczecinek 2019 do przejechania będzie w sumie 360 km, z czego 206 km stanowią odcinki specjalne rozgrywane na poligonach nieopodal bazy rajdu. W piątek zawodnicy zmierzą się dwukrotnie z próbą Okonek, a w sobotę czekają ich dwa przejazdy OS Czarne. Ceremonia mety i wręczenie pucharów w sobotę od godz. 19 na Placu Koncertowym w Szczecinku.

“Baja Szczecinek to bardzo urozmaicony rajd. Mamy do dyspozycji dwa poligony, które różnią się od siebie. Na poligonie w Okonku zawodnicy muszą się zmierzyć z krętymi szlakami, twardymi drogami leśnymi, przewyższeniami, a także odrobiną łąk. Trasa jest bardzo techniczna, a pilot ma mnóstwo roboty w nawigowaniu. W Czarnym droga też prowadzi przez las, ale około 40 procent stanowią szybkie i piaszczyste odcinki przypominające próby pustynne” – mówi Andrzej Derengowski, wicedyrektor Baja Szczecinek.

“Lekkie konstrukcje mogą mieć przewagę w Baja Szczecinek, zwłaszcza na piaszczystych fragmentach trasy. Pojazdy UTV na poligonie w Okonku też mogą być na górze tabeli z czasami.” – dodaje Derengowski.

Czołówka na starcie

Baja Szczecinek oprócz eliminacji mistrzostw Polski będzie też rundą FIA-CEZ, mistrzostw Czech, Rajdowego Pucharu Polski Samochodów Terenowych, Pucharu Polski w Rajdach Baja oraz Terenowej Imprezy Sportowej. Na starcie zobaczymy w sumie 56 załóg, a czołowa trójka najważniejszego polskiego cyklu rajdów terenowych stawi się w Szczecinku w komplecie.

Impreza z bazą w Szczecinku może mieć duży wpływ na końcowe rozstrzygnięcia w walce o tytuły mistrzowskie. Po czterech rundach liderem klasyfikacji generalnej RMPST jest czesko-słowacki duet Miroslav Zapletal/Marek Sykora, którzy uzbierali do tej pory 156 punktów. Drugie miejsce zajmują Paweł Molgo z Januszem Jandrowiczem (85), a trzecie należy do Mirosława Stocerza i Rafała Martona (82). Każdy z nich wygrał po jednej imprezie w tym sezonie, ale to Zapletal wywoził najwięcej punktów z Baja Drawsko i Orlen Baja Poland, które były punktowane podwójnie.

W terenowej rywalizacji po raz kolejny w tym sezonie zobaczymy Pascala Brodnickiego, który znów wystąpi w Dacia Duster Elf Cup. Urodzony we Francji kucharz jest wiceliderem cyklu. Po trzech rajdach traci tylko dwa punkty do Tadeusza Rzeżuchowskiego.

Majki

Śledzę wszytko co dzieje się motosporcie. Jestem na bieżąco z wynikami, aktualnościami, ciekawostkami, a także ploteczkami. W redakcji od 2017 roku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *