KSIĄŻKIRECENZJE

Wzór kierowcy wyścigowego – Niki Lauda. Naznaczony

Wzór kierowcy wyścigowego – Niki Lauda. Naznaczony

W całej historii motorsportu przewinęło się już wielu kierowców. Jedynie garstka z nich otrzymuje status legendy, niektórzy nawet jeszcze w trakcie trwania swojej kariery. Niki Lauda z pewnością należy do tego grona. Wydawałoby się, że o jego karierze oraz późniejszych dokonaniach powiedziano już wiele, powstało przecież wiele książek na ten temat, a o jego rywalizacji z Jamesem Huntem powstał nawet film. Na szczęście tego samego zdania nie miał Maurice Hamilton, który po śmierci trzykrotnego mistrza Świata postanowił jeszcze opisać jego życie, robiąc to z należytym szacunkiem, wcześniej pytając nawet o zgodę rodzinę Nikiego.

Biografia ma format połączenia opowiadania historii z rozmowami z osobami zamieszanymi w wydarzenia. Autor zaczerpnął ze swoich rozmów oraz dostępnych publikacji zarówno z samym Laudą, jak i wieloma innymi postaciami ze świata motorsportu. Dzięki temu nie tylko bardzo dokładnie poznajemy historię Austriaka, lecz również mamy szanse poznać szczegóły niemal każdej historii, o której właśnie jest mowa. Dzięki temu np. w trakcie opowiadania historii o GP Fuji w 1976 roku możemy usłyszeć odczucia m.in. samego Laudy, Daniele Audetto, Alastaira Caldwella, czy Pete Lyonsa. Taki format opowiadania historii pozwala czytelnikowi na szersze poznanie danego tematu oraz na wyciągnięcie z niej większej ilości wiedzy lub po prostu ciekawostek.

Zaprezentowana nam historia Laudy pomija lata dziecięce rozpoczynając przygodę od momentu startu kariery Austriaka jako kierowcy wyścigowego. Dzięki opisowi początkowych lat kariery Nikiego jeszcze mocniej uświadamiamy sobie jakim był człowiekiem. Jego determinacja, bezkompromisowość oraz stawianie wszystkiego na jedną kartę w imię pasji do motorsportu jest czymś niezwykłym. Był to przecież człowiek, który aby osiągnąć lepsze wyniki potrafił podczas pierwszego przejazdu bolidem Ferrari powiedzieć w twarz samemu Enzo Ferrariemu, że jego samochód to po prostu złom.

[…] Muszę przyznać, że tamto ferrari było okropne. Nie mówiłem po włosku, a pan Ferrari po angielsku, więc tłumaczyć musiał Piero Lardi, biedak. Wysiadłem z samochodu po pięciu, może sześciu okrążeniach toru Fiorano i powiedziałem Piero: „Powiedz mu, że to kupa złomu”. […]

Nie można jednak przedstawić historii Laudy bez opisania jej ciemnej strony. Czytelnik otrzymuje tutaj pełen opis tego, co przeżył Niki w związku ze słynnym wypadkiem na Nordschleife. Nie brakuje tutaj bardzo dosadnych opisów tego co czuł, jak to wszystko przeżywał oraz tego jak na to wszystko zareagowało jego otoczenie z jego zespołem na czele. Dzięki temu jeszcze bardziej można docenić to jakim człowiekiem był Niki Lauda. W końcu jest to trzykrotny mistrz Świata Formuły 1, ale przede wszystkim wielki wojownik. Człowiek, który pomimo licznych przeciwności losu pozostawał nieustępliwy, bezkompromisowy i zdeterminowany aby osiągnąć swój cel.

[…] Ja podchodzę do życia inaczej. Ono cieszy mnie dopiero wtedy, gdy jestem aktywny, gdy mam coś do roboty i coś, na co czekam. Muszę pracować. Jeśli w pracy przydarzy mi się wypadek, to moim celem jest jak najszybciej się po nim podnieść, wykorzystując w tym celu cały dorobek medycyny. Kiedy podjąłem decyzję, że będę jeździł dalej, musiałem najszybciej wrócić na tor. […]

Co najważniejsze jednak nie mogłaby być to pełna opowieść o Nikim gdyby opowiadała ona jedynie o jego karierze kierowcy wyścigowego. Jest to również pełna opowieść o człowieku, który osiągnął sukces w biznesie oraz zarządzaniu. Poznamy tu wiele historii związanych z jego projektem – liniami lotniczymi oraz jego wzlotami i upadkami z katastrofą samolotu na czele. Autor poświęcił również dużo miejsca na zwykłe tematy życia Laudy, takie jak np. po prostu życie prywatne, jeszcze bardziej dopełniające całe oblicze tego jakim człowiekiem był Niki.

Podsumowując, książka ta jest wspaniałą opcją dla osoby chcącej poznać historię Nikiego Laudy. Pozna w niej zarówno historię trzykrotnego mistrza Świata, który był w stanie poświęcić wszystko dla swojej pasji, jak i człowieka, który pomimo przeciwnościom losu szedł dalej przez życie pokonując kolejne bariery. Co najważniejsze jest to jednak historia wielkiej legendy całego sportu, człowieka, który po niemal śmiertelnym wypadku wsiadł za kółko po zaledwie 42 dniach.

Cała pozycja jest bardzo dobrze wydana, choć w jej polskiej wersji można natrafić na dość liczne błędy. Nie są to jednak aż tak bardzo rażące błędy, które zepsułyby odbiór całej książki. Widać tutaj również duży wkład merytoryczny jaki został w niej zawarty, zapewne dzięki m.in. korektom merytorycznym przygotowanym przez Mikołaja Sokoła. Pomimo wszelkich niedoskonałości wciąż jest to bardzo dobra książka, a co najważniejsze wielkie kompendium wiedzy o jednej z legend Formuły 1. Szczerze polecam tę pozycję każdemu, kto chciałby poszerzyć swoją wiedzę w tym temacie, lub po prostu poszukuje wielkiej przygody z prawdziwym bohaterem w roli głównej.


Dziękujemy wydawnictwu SQN za udostępnienie kopii recenzenckiej książki.

Książka dostępna jest do kupienia tutaj: KLIK!

Michał Kaufmann

Redaktor portalu od 2017 roku. Aktualnie pełni funkcję Content Managera w RallyPL. Odpowiedzialny za wszelakie artykuły oraz recenzje książek i gier wideo. Współtwórca podcastu RallyPL. Kontakt: michal@rallypl.com

Wybrane dla Ciebie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *