RECENZJERecenzje GRY

Nowe spojrzenie na WRC7

Nasza recenzja

Podczas gdy wszyscy gorączkowo spieszyli się z recenzją gry WRC7, my postanowiliśmy usiąść i na spokojnie ograć się w najnowszą część tego cyklu.

Było nas trzech:
Artur- najbardziej krytyczna osoba względem gier w naszej redakcji, fan rajdów
Michał- zapalony gracz i wielki fan gier wyścigowych
Mikołaj- niedzielny gracz, najmłodszy z testerów, fan rajdów i wyścigów.

Każdy z nas wystawiał oceny (skala  1-10) w kilku kategoriach, tak aby spojrzeć na tę grę pod różnymi względami. Zapraszamy do przeczytania naszej recenzji gry WRC7.

Model jazdy  ( Artur: 6,  Michał: 7,  Mikołaj: 9 )
Model jazdy jest bardzo ciekawy, choć ma swoje wady. Można grać na klawiaturze, choć cała zabawa zaczyna się po podłączeniu kierownicy, ewentualnie pada. Sam model jazdy jest całkiem przyjemny i stosunkowo łatwy do opanowania co pozwala nawet kiepskim graczom kończyć odcinki z przyzwoitymi czasami. Warto skonfigurować ręcznie kierownicę, w zależności od modelu można poczuć różnicę. Niestety nie jest to regułą.

Grafika  ( Artur: 9,  Michał: 8,  Mikołaj: 7 )
O dziwo gra nie ma jakiś wygórowanych wymagań sprzętowych, co dziwi przy bardzo solidnej warstwie graficznej. Samochody wyglądają bardzo ładnie, trasy i widoki utrzymują dobry, solidny poziom.

Odwzorowanie tras  ( Artur: 9,  Michał: 7,  Mikołaj: 9 )
Fakt, ze mamy do czynienia z pełną licencją WRC jest niewątpliwie największym atutem gry. Do dyspozycji gracza jest ponad 60 odcinków specjalnych, w tym najdłuższy w grze, znany z Rajdu Polski,  liczący ponad 23 km oes Kruklanki.  Trasy są idealnie odwzorowane względem istniejących, choć trzeba przyczepić się do kompletnie zepsutych elementów poza trasą . Ciągłe kary i cofanie na trasę za minimalny wyjazd poza trasę są bardzo uciążliwe.

Dźwięk i muzyka  ( Artur: 8,  Michał: 7,  Mikołaj: 8 )
Muzyka w menu i podczas ekranów ładowania są przyjemne dla ucha. Bardzo dobrze wypadają też dźwięki silnika. Komendy pilota są zrozumiałe i podawane na czas. Brak polskiego głosu jako pilota jest chyba tutaj największą wadą.

Model zniszczeń  ( Artur: 4,  Michał: 4,  Mikołaj: 5 )
Zdecydowanie jedna z gorszych rzeczy w całej grze. Zniszczenia co prawda występują, części odlatują, lecz żeby rozbić samochód trzeba się naprawdę natrudzić. Elementy otoczenia zachowują się bardzo całkiem dobrze, choć niektóre płoty lub barierki są zbyt twarde.

Kariera  ( Artur: 8,  Michał: 8,  Mikołaj: 9 )
Bardzo solidna zabawa dla fana rajdów. Pniemy się po szczeblach kariery od najsłabszych aut z serii junior do upragnionej klasyfikacji WRC. Niestety poza ściganiem nie ma tam dużo do roboty, chętnie zobaczyło by się coś jeszcze więcej.

Grywalność ( Artur: 8,  Michał: 7,  Mikołaj: 9 )
Bardzo mocna strona tej gry. Gra jest dobrze zoptymalizowana, jazda jest przyjemna. Dużo trybów gry, w tym multiplayer i split screen dają dużo frajdy i zajmują gracza na wiele godzin. Bardzo fajną rzeczą jest też tryb wyzwań, gdzie gracze z całego świata śrubują swoje czasy na wybranym odcinku.

Podsumowanie 
Zdecydowanie najlepsza część tego cyklu. Autorzy zafundowali nam świetny rajdowy produkt i jeśli będą usprawniać i rozszerzać następne części możemy być świadkami narodzin nowego króla gier rajdowych. Serdecznie polecamy!

Dziękujemy wydawnictwu TECHLAND za udostępnienie kopii gry.

Na Plus:
– Odwzorowanie tras
– Długość odcinków specjalnych
– Polskie załogi w WRC2
– Grafika
– Znacznie lepszy model jazdy od poprzednika

Na minus:
– Brak polskiego pilota oraz lektora, błędy w spolszczeniu
– Mało dynamiczna powtórka, zbyt częste zmiany kamer
– Brak możliwości zmiany czułości hamulca ręcznego

 

Model jazdy - 7.3
Grafika - 8
Odwzorowanie tras - 8.3
Dźwięk i muzyka - 7.6
Model zniszczeń - 4.3
Kariera - 8.3
Grywalność - 8

7.4

Wybrane dla Ciebie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *