F1KSIĄŻKIRECENZJE

„Biografia” inna niż wszystkie – Kimi Räikkönen, jakiego nie znamy

„Biografia” inna niż wszystkie – Kimi Räikkönen, jakiego nie znamy

Zazwyczaj biografie sportowców, ludzi sukcesu itd. ukazują się, gdy dana osoba skończy z swoim zawodem lub jest już na końcówce swojej kariery. Trochę inaczej jest jednak z Kimim Räikkönenem, którego „biografia” została wydana jeszcze w trakcie jego kariery. Z tego powodu już w pierwszych słowach sam autor przyznaje, że nie może być to biografia. Takich odejść od utartej konwencji jest dużo więcej w tejże pozycji, ale taki styl pasuje to do całego życia głównego bohatera. Przed wami „biografia” inna niż wszystkie: Kimi Räikkönen, jakiego nie znamy.

„Najlepiej by było, gdybym mógł jeździć w Formule 1 anonimowo”

Najważniejszą odmiennością książki jest jednak sposób jej narracji. Zazwyczaj takie pozycje są monologiem osoby, która opowiada historię swojego życia, a narrator bardzo rzadko o czymś nam opowiada. Tutaj jest inaczej. Książka napisana jest z punktu widzenia osoby z boku, autora. Autor – Kari Hotakainen staje się swoistym gawędziarzem, który opowiada o wszystkim, co się wokół niego dzieje. Nie jest on ani fanem Formuły 1, jak również nie zna się na wyścigach, więc patrzy on z innego punktu widzenia na całą historię niż Kimi, czy wierni fani tego sportu.

Kimi Raikkonen
Rallypl.com

Cała książka podzielona jest na ponad dwadzieścia rozdziałów. Każdy z nich przeznaczony jest dla innej cząstki życia Fińskiego kierowcy. Pomimo rozbicia całej historii na tak dużą ilość mniejszych części, każda z nich składa się w jedną, spójną całość. Nie jest to jednak historia przekazana jedynie z jednego źródła. Do historii oprócz samego Kimiego, wiele słów dołożyli m.in. mama Kimiego – Paula, jego żona – Minttu, czy jego fizjoterapeuci, bliscy współpracownicy, a nawet osoby wysoko postawione w sporcie, tacy jak Jean Todt, czy Maurizio Arrivabene.

„Iceman. To przezwisko nadał Kimiemu Ron Dennis.
O tym, jaki jest Räikkönen, świadczy ono
najwyżej w połowie.”

Dzięki zapoznaniu się z historią Räikkönena, możemy dowiedzieć się o wielu rzeczach, o których nigdy nie mielibyśmy pojęcia, głównie przez stosunek Kimiego do mediów i dzielenia się życiem prywatnym z światem. Fin w przeciągu całej swojej kariery udzielił tyle samo wywiadów, ile niektórzy kierowcy w przeciągu tygodnia. Świetne historie opisujące jego lekko ujmując rozrywkowy styl życia, poznanie swojej drugiej żony Minttu, aż po rodzicielstwo. Wszystko to otrzymamy z perspektyw kilku osób, dzięki czemu poznamy przeżycia Räikkönena w takiej formie, w jakiej faktycznie się wydarzyły.

GEPA pictures/Red Bull Content Pool

Od rozpoczęcia kariery w kartingu i powolnego dążenia do F1, po śmieszne i czasem szokujące wybryki cichego i spokojnego Fina i powolne dorastanie do rodzicielstwa. Poznamy wiele ciekawostek zarówno o samym kierowcy, jak i jego bliższym otoczeniu. Książka porusza wszystkie aspekty życia Kimiego Räikkönena, wiele razy w ostrym, wulgarnym, choć szczerym i prawdziwym języku. Jest to pozycja obowiązkowa dla wielkich fanów F1, ponieważ dzięki temu wreszcie będą mogli poznać historię ich idola. Polecam ją również zwykłym czytelnikom, którzy dowiedzą się o historii zwykłego chłopca z Espoo w Finlandii, który wylądował w F1, choć jego charakter zupełnie tam nie pasuje. Świetna lektura dla wszystkich, choć zdecydowanie skierowana do starszych czytelników.

„[…] Za czasów mojej młodości robienie czegoś własnymi rękami
i majsterkowanie było normalną rzeczą. Teraz tak nie
jest. Wielu ma bogatych ojców i nie muszą prawie nic robić.
My za młodu nie zastanawialiśmy się nad tym, uważaliśmy za
normalne, że sami myjemy i naprawiamy maszyny. Teraz oczywiście
są tacy gówniarze, których ojcowie mają miliony, więc
nie wysilają się wcale. Lecą śmigłowcem na miejsce, na gotowe”.

Serdecznie dziękujemy wydawnictwu Zysk i S-ka za udostępnienie kopii recenzenckiej książki. Premiera książki będzie miała miejsce 25.02.2019 roku. Patronem medialnym książki jest portal Rallypl.com. Książkę można zamawiać pod tym adresem:

https://sklep.zysk.com.pl/kimi-raeikkoenen-jakiego-nie-znamy.html

Michał Kaufmann

Redaktor portalu od 2017 roku. Odpowiedzialny za wszelakie artykuły oraz recenzje książek i gier wideo. Współtwórca podcastu RallyPL. Kontakt: michal@rallypl.com

Wybrane dla Ciebie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *