mprc-2-2019RALLYCROSS

Blisko 110 zawodników podczas drugiej rundy OPONEO MPRC 2019!

Sezon 2019 Oponeo Mistrzostw Polski Rallycross jest już na pełnych obrotach i w najbliższy weekend ponownie zobaczymy zawodników na torze. Tym razem rallycrossowa kawalkada zawita do Torunia, gdzie zmierzą się nie tylko uczestnicy naszego krajowego czempionatu, ale także zawodnicy walczący w ramach mistrzostw Europy centralnej strefy. Do zawodów zgłoszono aż 109 maszyn, więc kibice znów mogą liczyć na dwa dni wypełnione sportowymi emocjami.

LINK: Lista zgłoszeń do 2. rundy Oponeo MPRC 2019 (PDF)
LINK: Najnowsze informacje o mistrzostwach Polski w rallycrossie
LINK: Informacje praktyczne dla kibiców
LINK: Więcej o dyscyplinie i mistrzostwach

Motopark Toruń jest jednym ze stałych punktów kalendarza Oponeo Mistrzostw Polski Rallycross. W weekend 27-28 kwietnia zawodnicy sprawdzą się na „szybszej konfiguracji”, w której nie ma szykany po pierwszym lewym wirażu. Ta wiadomość najpewniej ucieszy kierowców najszybszych maszyn z grupy SuperCars, których zobaczymy aż 19. Listę zgłoszeń otwiera trzykrotny mistrz Polski Tomasz Kuchar zasiadający w Peugeocie 208 RX. Jego rywalami w najmocniejszych samochodach będą zawodnicy ekipy Oponeo – Marcin Gagacki (Volkswagen Polo GTi RX) oraz Dariusz Topolewski (Ford Fiesta WRX), a także zwycięzca pierwszej rundy Maciej Cywiński (Citroen C4). Warto dodać, że mimo poważnej kraksy w Słomczynie swój udział zapowiedział także Marcin Wicik (Ford Focus RX), a stawkę uzupełni Słowak Marian Gajdos (również Ford Focus).

Rośnie liczba chętnych na starty w klasie SuperCars Light – w Toruniu zobaczymy 13 zawodników w tej kategorii, czyli o jednego więcej niż to miało miejsce podczas otwarcia sezonu w Słomczynie. Nie zabraknie Roberta Czarneckiego (Mitsubishi Lancer) – zwycięzcy poprzedniej rundy w tej klasie, a także Mariusza Nowocienia (Ford Fiesta Proto), który na torze niedaleko Grójca prezentował bardzo dobre tempo, jednak usterka nie pozwoliła mu na walkę o zwycięstwo. Warto również dodać, że do stawki dołączy kolejny kierowca rajdowy. Grzegorz Bonder w ubiegłych dwóch latach z sukcesami startował „ośką” w Rajdowych Samochodowych Mistrzostwach Polski, a teraz zasiądzie za kierownicą Skody Fabii. W jego planach znalazły się wszystkie pozostałe rundy Oponeo MPRC.

W grupie SuperNational powalczy 30 głodnych zwycięstwa kierowców. Na liście zgłoszeń mamy całą krajową czołówkę, a rywalizacja może być tym ciekawsza, że w Słomczynie kilku przedsezonowych faworytów straciło sporo punktów przez problemy techniczne. Mowa między innymi o Robercie Mazurkiewiczu (Renault Clio Williams), Rafale Berdysie (Suzuki Swift), czy też Łukaszu Zollu (Audi A1 RWD RX), który choć do mety dojechał, to jednak zalicza trudny początek współpracy z nowym atutem. Oczywiście start w Toruniu zadeklarowali także czołowi kierowcy z pierwszej rundy, czyli Damian Litwinowicz (Honda Civic), Łukasz Tyszkiewicz (Opel Astra OPC), czy też Tomasz Łoza (Honda Civic). Wszystkich chętnych na dobry rezultat może jednak pogodzić Roman Castoral z Republiki Czeskiej, który zwyciężył w Toruniu przed rokiem. W sumie w grupie SuperNational zobaczymy aż 11 zagranicznych zawodników!

W klasie RWD Cup zgłosiło się 24 kierowców, a biorąc pod uwagę to co działo się w Słomczynie, należy się spodziewać zaciętej i bezpardonowej walki. Stawkę otwiera Łukasz Światowski, który zaczął sezon od problemów i drugiego miejsca. Na starcie stanie też zwycięzca inauguracyjnej rundy, czyli Igor Sokulski, jak również pozostali zawodnicy z czołówki tej klasy – Andrzej Skrzek, Jerzy Bieńkowski, czy choćby Wiktor Mączkowski.

Najliczniejsza klasą po raz kolejny będzie SC Cup. W Toruniu będzie można oglądać aż 36 Fiatów Seicento. Do walki ponownie ruszą Łukasz Grzybowski, czyli urzędujący mistrz tej klasy, jak i jego główny rywal z pierwszej rundy Szymon Jabłoński. Na torze zobaczymy również panie, czyli Roksanę Noniewicz, Agnieszkę Ekert, Klaudie Zawadzką oraz Sandrę Imielińską.

Pierwsza runda Oponeo MPRC rozpocznie się w sobotę 27 kwietnia o godzinie 9:15, kiedy zaczną się przejazdy treningowe. Na 10:45 zaplanowano pierwsze biegi kwalifikacyjne. W sobotę odbędą się także dwie kolejne odsłony zmagań o wejście do półfinałów – kolejno o godzinie 12:50 oraz 15:30. W niedzielę zawodnicy po raz pierwszy pojawią się na torze o 8:50 podczas treningów. Następnie zostaną dokończone kwalifikacje (od 9:45) oraz rozegrane półfinały (od 12:45). Finałowe biegi, które wyłonią zwycięzców rozpoczną się o godzinie 15:00. Dla kibiców wstęp na zawody jest bezpłatny.

Harmonogram 2. rundy OPONEO Mistrzostw Polski Rallycross (27-28 kwietnia, Toruń)

27 kwietnia 2019, sobota:
09:15 – 10:00: trening
10:45 – 12:25: I biegi kwalifikacyjne
12:50 – 14:30: II biegi kwalifikacyjne
15:30 – 17:10: III biegi kwalifikacyjne

28 kwietnia 2019, niedziela:
08:50 – 09:30: trening
09:45 – 11:25: IV biegi kwalifikacyjne
12:00: ceremonia otwarcia zawodów
12:45 – 14:00: biegi półfinałowe
15:00: biegi finałowe

LINK: Informacje praktyczne: 2. runda Oponeo MPRC 2019

W sezonie 2019 sponsorem tytularnym Mistrzostw Polski Rallycross jest OPONEO. Organizacją cyklu zajmują się stowarzyszenie OPONEO Motorsport i Automobilklub Rzemieślnik przy współpracy Automobilklubu Kujawsko-Pomorskiego oraz LKT Wyczół, pod patronatem Polskiego Związku Motorowego.

Tagi

Mikołaj Sobol

Śledzę wszytko co dzieje się motosporcie. Jestem na bieżąco z wynikami, aktualnościami, ciekawostkami, a także ploteczkami. W redakcji od 2017 roku.

Podobne

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz także

Close
Close