RAJDYTMTM GłubczyceTM Głubczyce 2021

Załogi Marten Sport po Rajdzie Ziemi Głubczyckiej!

Załogi Marten Sport po Rajdzie Ziemi Głubczyckiej!

3. Rajd Ziemi Głubczyckiej przeszedł już do rajdowej historii, ale pozostawi po sobie bardzo dobre wspomnienia, nie tylko wśród kibiców, ale przede wszystkim zawodników. W przypadku zespołu Marten Sport będą to także ważne doświadczenia i cenne kilometry nauki. A dzięki punktom Wojtka Chuchały i Sebastiana Rozwadowskiego, także kolejny zespołowy puchar. Załoga Skody Fabia Rally2 evo deklarowała przede wszystkim skupienie się na pracy nad samochodem. Nie przeszkodziło to w sięgnięciu po kolejny mocny wynik. Wynik, który jednocześnie dał reprezentantom ekipy Marten Sport fotel liderów klasy PRO, po dwóch z pięciu planowanych rund Marten Tarmac Masters 2021.

Stało się to po tym, jak duet Chuchała/Rozwadowski drugi raz z rzędu uplasował się na drugim stopniu podium, dopisując do swojego konta kolejne 24 punkty. Jak pokazały wyniki poszczególnych prób, w walce o podział miejsc na podium klasyfikacji generalnej liczyła się ta trójka kierowców, którzy od samego rana narzucili najwyższe tempo – Grzegorz Grzyb (Skoda Fabia Rally2 evo), Wojciech Chuchała oraz Zbigniew Gabryś (VW Polo GTI R5). Urzędujący Mistrz Słowacji i Wicemistrz Polski, właśnie w Głubczycach wrócił na krajowe odcinki specjalne.

Załoga Marten Sport, mimo mniejszego doświadczenia w Skodzie, była najbliżej tempa narzuconego przez Grzyba i Poradzisza, pięć razy osiągając czas przejazdu, bezpośrednio za nimi, szczególnie blisko na bardziej technicznej i krętej próbie Galmet (8,40 km). Już na sobotnim prologu, nie wliczanym do klasyfikacji, Wojtek pokazał, że dobrze czuje się za sterami najnowszej specyfikacji rajdówki z Mlada Boleslav. Na mecie w Głubczycach, różnica pomiędzy pierwszym i drugim stopniem podium wynosiła 26,7 sekundy.

Kolejne załogi Marten Sport

Sportowy dorobek Marten Sport to jednak nie tylko drugie miejsce Wojtka i Sebastiana, ale również kolejny solidny start drugiej naszej załogi. Filip Pindel i Krzysztof Pietruszka ukończyli Rajd Ziemi Głubczyckiej zaledwie o 0,1 sekundy od czołowej dziesiątki klasy PRO 2, na 22 sklasyfikowanych zawodników. Dla duetu Peugeota 208 R2 ze stajni Car Speed Racing najważniejszy w ten weekend był aspekt treningowy i kolejne czysto przejechane odcinki. Na tych 46 km nie oglądali się na rywali, przede wszystkim skupiając się na pracy nad poprawianiem własnego tempa i toru jazdy. Zadanie wykonali z nawiązką, poprawiając ustawienie i na każdej pętli wykręcając coraz lepsze czasy. Co ciekawe, oprócz najmniejszej możliwej straty do bezpośrednich rywali, cały rajd pokonali z rzadko spotykaną precyzją 30:00.0 s. sumarycznego wyniku.

Wojciech Chuchała

„Po wyniku na mecie w Głubczycach można się pokusić o stwierdzenie, że drugie miejsce podium szczególnie nas lubi. Biorąc pod uwagę przebieg całego weekendu zapisujemy na duży plus. Przede wszystkim mocno popracowaliśmy nad różnymi wariantami ustawień i tym, żeby lepiej poznać samochód. Po tych kilometrach OS-owych jeszcze bardziej lubimy się z naszą nową Skodą i myślę, że jesteśmy coraz bliżej pierwszego zwycięstwa za kierownicą Fabii. Cały czas się poznajemy, więc błędy też się zdarzają, nawet tak nietypowe, jak problem z procedurą startu, ale dlatego ważna jest każda okazja do treningu.

Szkoda, że małe kłopoty odebrały na kilka cennych sekund, bo wierzę, że bylibyśmy jeszcze bliżej Grześka, ale cieszy mnie najbardziej to, że w krętych i trudnych partiach, mimo mniejszego doświadczenia, byliśmy w stanie naciskać rywali i dotrzymywać im kroku. Na pewno w wielu aspektach mamy braki, ale ten rajd dał nam kilka cennych odpowiedzi, które w jakimś stopniu przydadzą się już teraz, w przygotowaniach do startu na szutrach, a już na pewno pozwolą z jeszcze lepszym tempem wrócić na nawierzchnię asfaltową.

To był naprawdę świetny weekend, za który dziękuję wszystkim naszym kibicom, całemu zespołowi i wspierającym nas partnerom: MARTEN SPORT, TECE, BURBO OIL, DIL SUROWCE WTÓRNE, FRANKE, PIRELLI oraz MIO. Teraz ruszamy z przygotowaniami do Rajdu Polski, więc jak zawsze, trzymajcie mocno kciuki.”

Filip Pindel

„Start w Rajdzie Ziemi Głubczyckiej zamykamy z uśmiechem na twarzy. Miejsce w drugiej dziesiątce, pod względem sportowym, nie jest zadowalające, ale wierzę, że dobrze wykonaliśmy swoją pracę. Drugi tegoroczny start był dla nas ważnym testem i dał bardzo dużo odpowiedzi. Celem jak zawsze była meta, którą osiągnęliśmy z dobrym tempem, a co najważniejsze – poprawialiśmy się z odcinka na odcinek. Oczywiście zawsze mogłoby być lepiej, ale i tak jestem zadowolony. Widząc efekty, jeszcze bardziej zmotywowani, bierzemy się do pracy, zwłaszcza, że teraz czeka nas podróż na Litwę i wyzwanie na szutrach Rajdu Žemaitija. Sezon nabiera rozpędu, a my będziemy się starać jak najlepiej dotrzymać mu kroku.”

Krzysztof Pietruszka

„Fakt, że mamy w swojej ekipie nowego lidera łącznej klasyfikacji, to tylko kolejny dowód na to, że pracujemy w zespole świetnych fachowców i wyjątkowych ludzi. Filip ma doskonałe warunki rozwoju, również dzięki temu, że może obserwować przy pracy Wojtka. Po każdym kolejnym starcie wiem, że swoją pracą i zaangażowaniem, coraz lepiej potrafi wykorzystać swój potencjał. Ważne jest to, że dostrzega i analizuje swoje błędy, ale robi to też rozsądnie i z zimną głową. Konsekwentnie wprowadzamy taki styl pracy, dlatego każdy kilometr spędzony w rajdówce daje efekty.

Rajdy okręgowe na przestrzeni ostatnich lat mocno się zmieniły i stają się coraz trudniejsze, nie tylko szybkie, ale zróżnicowane i dające mocny nacisk na precyzyjny tor jazdy. Rajd Ziemi Głubczyckiej tylko potwierdził tą regułę. Dla młodych zawodników to trudne wyzwanie, już na początku rajdowej kariery, ale to jedyna droga, by w tym sporcie osiągać mistrzostwo. My właśnie w tym kierunku chcemy podążać, mając mocne wparciem Marten Sport i Car Speed Racing.


Tarmac Masters na Rallypl
Marten Sport na Facebooku

Oktawian Sadlak

Redaktor serwisu od sierpnia 2017 roku, a od listopada także Content Manager Rallypl. Interesuje mnie wszystko, co ma cztery koła. | kontakt: oktawian@rallypl.com

Wybrane dla Ciebie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *