RAJDYWRC

Yves Matton potwierdza, Rajd Niemiec definitywnie poza kalendarzem WRC

Yves Matton potwierdza, Rajd Niemiec definitywnie poza kalendarzem WRC

To wielki cios dla niemieckich kibiców rajdowych. Dyrektor FIA ds. rajdów – Yves Matton ujawinił, że ADAC nie będzie ubiegać się o zorganizowanie rundy Rajdowych Mistrzostw Świata w 2021 roku. ADAC Rallye Deutschland nie jest nawet wymieniony na liście rezerwowej na następny sezon.

Yves Matton ujawnił ten gorzki fakt w szczegółowym wywiadzie z Davidem Evansem z redakcji DirtFish. Matton zapytany w tej sprawie opowiedział, że Niemcy nie figurują nawet na liście rezerwowych rajdów Rajdowych Mistrzostwach Świata.

Yves Matton dla DirtFish: 

„Rajdu Niemiec nie ma nawet na liście rezerwowej. Jeśli nie ma ich na niej, oznacza to, że nie było nawet propozycji z ich strony aby się tam znaleźć. To nie FIA ​​przedstawia propozycję zobowiązania z krajem, ale sam kraj, który współdziała z organizatorem po to aby być częścią kalendarza.

Nie padła żadna propozycja na 2021 rok. Nie oznacza to jednak, że nie mogą znaleźć się w kalendarzu na 2022 rok, ale na ten sezon się nie zgłosili.”

Podczas gdy WRC czeka na to, co stanie się z zaplanowanym finałem sezonu – Rajdem Monzy, FIA opublikowała kalendarz na następny sezon. Składa się na niego aż dwanaście rund. Sezon klasycznie rozpocznie się w Monte Carlo, następnie odwiedzi Szwecję, Chorwację, Portugalię, Włochy, Kenię, Estonię, Finlandię, Wielką Brytanię/Irlandię Północną, Chile, Hiszpanię oraz Japonię. Na liście rezerwowej znalazły się: Turcja, Łotwa, Belgia, Argentyna, Grecja oraz Rajd Monzy.

Patronite

W wywiadzie zostały poruszone również inne, ciekawe tematy związane z kalendarzem WRC na rok 2021. Oto najciekawsze z nich:

Do końca czerwca WRC nie będzie ścigać się poza Europą. Dlaczego? 

Yves Matton:

„Teraz patrzymy na to trochę strategicznie. Przeczuwamy, że w pierwszej połowie roku nadal będziemy znajdować się w sytuacji, w której nie możemy podróżować poza Europą. Wierzymy w to, że w drugiej połowie roku będziemy mogli już podróżować.”

Jak bezpieczne mogą być rajdy poza Europą?

„Jak mam na to odpowiedzieć? To bardziej spekulacja niż rzeczywistość. Wciąż są pytania dotyczące rundy w tym roku, więc trudno mi zagwarantować, że za dziewięć miesięcy odbędzie się rajd, który dodaliśmy do kalendarza. To tylko strategia polegająca na stwierdzeniu, że nie możemy wyjeżdżać poza Europę przez pierwsze pół roku i mamy nadzieję, że potem będziemy mogli już podróżować poza Europą.

Myślisz, że sytuacja dot. COVIDu zakończy się w grudniu 2020 roku? Dostępnych jest sześć rajdów zastępczych. Po raz pierwszy zobaczyłem kalendarz z aż sześcioma opcjami zapasowymi. To się nigdy wcześniej nie zdarzyło, wcześniej kalendarz był zazwyczaj publikowany bez żadnych opcji rezerwowych.”

Latem zespoły dały jasno do zrozumienia, że ​​chcą rozegrania jedynie dziesięciu rund, ale w kalendarzu jest ich dwanaście. Dlaczego?

„Powszechnie wiadomo, że między różnymi zainteresowanymi stronami zawsze istnieje jakiś kompromis. Ostatecznie wszystko musi być przystępne cenowo i ekonomiczne dla każdego. Oczywiście zgadzamy się z producentami, że potrzebujemy 12 rund ze strony promocyjnej. Oni zgadzają się z nami, że 12 to liczba, którą będą w stanie przejechać.

Wszyscy jedziemy na tej samej łodzi i koniec końców zawsze jest to kompromis. Dziesięć rund to minimum, ostatecznie 12 okazało się być dobre dla wszystkich. Należy wziąć pod uwagę liczbę rund, ale też ich kombinację. Mamy kalendarz złożony z dwunastu rajdów, ale dziewięć z nich będzie rozegrane w Europie, co również bardzo pomaga producentom. To jest również powód, dla którego w końcu się na to zgodzili.”

Rajd Akropolu może powrócić do WRC?

 „W Grecji widzimy duże zainteresowanie ze strony rządu, który chce powrotu do WRC. Wiemy, że rząd pomoże nam w zorganizowaniu tego wydarzenia. Zaczynamy od zera, na ten moment nic po naszej stronie się nie dzieje. Jak jednak powiedziałem wcześniej, wiemy, że zaangażowanie rządu w ten projekt będzie bardzo ważne. Z tego powodu dajemy im możliwość bycia na liście rezerwowej. Będziemy mogli coś powiedzieć, gdy jakaś konkretna propozycja pojawi się na stole.”

Źródło: https://www.speedweek.com


Więcej tekstów związanych z WRC znajdziecie tutaj – KLIK!

Michał Kaufmann

Redaktor portalu od 2017 roku. Aktualnie pełni funkcję Content Managera w Rallypl. Odpowiedzialny za wszelakie artykuły oraz recenzje książek i gier wideo. Współtwórca podcastu Rallypl. Kontakt: michal@rallypl.com

Wybrane dla Ciebie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *