RAJDYWRC

Yves Matton o samochodach Rally1 oraz piramidzie FIA

Yves Matton o samochodach Rally1 oraz piramidzie FIA

Dyrektor FIA ds. rajdów – Yves Matton w wywiadzie dla AUTOhebdo został zapytany m.in. o przyszłoroczną zmianę regulaminową w WRC. Yves przyznał, że za nimi ostatni krok, którym było sfinalizowanie procesu ułożenia regulaminu technicznego na sezon 2022. Teraz Matton jedynie nie może się doczekać kiedy będzie mógł zobaczyć nowe samochody Rally1 podczas pierwszych testów.

Yves Matton

[Zatwierdzenie przepisów] było ostatnim punktem do zrobienia. Wszystkie główne kroki zostały już podjęte dzięki doskonałej pracy, jaką inżynierowie FIA ​​i producenci wykonali wspólnie w celu sfinalizowania przepisów. Następnym wielkim krokiem będzie zobaczenie samochodów Rally1 w akcji po raz pierwszy.”

Kolejnym wielkim krokiem dla rozwoju rajdów jest nowa, udoskonalona piramida hierarchii samochodów. W przyszłym roku zobaczymy ostatnią część przeistaczania rajdów w ramach piramidy FIA dotyczącej nazewnictwa samochodów. Od 2022 roku samochody Rally1 zastąpią aktualną nomenklaturę, która brzmi World Rally Car. Rally2, Rally4 i Rally5 to już istniejące kategorie, a w klasie Rally3 jesteśmy świadkami licznych testów nowych konstrukcji samochodów rajdowych z napędem na cztery koła.

Yves Matton

„To ostatni krok w procesie, który rozpoczął się dwa lata temu, kiedy po raz pierwszy ogłosiliśmy piramidęNiektóre kategorie zaczęły zanikać, tak jak na przykład Grupa N. Niektóre kategorie były na tym samym poziomie, jak stare kategorie R2 i R3, dlatego teraz zbliża się Rally3.

Od 2022 roku istnieć będzie łatwa do zrozumienia hierarchia od najniższego do najwyższego poziomu. Dzięki temu każde mistrzostwa będą miały swoją własną osobowość. Samochodem Rally2 będziesz mógł wygrać ERC, jak również tym samym samochodem ten sam kierowca będzie mógł pojechać w WRC2, spróbować wygrać te mistrzostwa, a następnie w przyszłości awansować do miana kierowcy najwyższej klasy.

Każde mistrzostwa będą miały takie same nazwy dla grup samochodów i poszczególnych kategorii znajdujących się w nich. Wszystko po to aby uczynić stworzyć hierarchię znacznie bardziej oczywistą i łatwiejszą do zrozumienia dla wszystkich.”


Źródło informacji: https://www.autohebdo.fr

Więcej o WRC na Rallypl przeczytacie tutaj: KLIK!

Michał Kaufmann

Redaktor portalu od 2017 roku. Aktualnie pełni funkcję Content Managera w Rallypl. Odpowiedzialny za wszelakie artykuły oraz recenzje książek i gier wideo. Współtwórca podcastu Rallypl. Kontakt: michal@rallypl.com

Wybrane dla Ciebie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz także
Close