ERCRAJDYWYWIADY

Wywiad z TOP3 ERC przed Rajdem Węgier

Wywiad z TOP3 ERC przed Rajdem Węgier

Sezon 2019 FIA Rajdowych Mistrzostw Europy zmierza do końca. W tym tygodniu będziemy świadkami pasjonującego Rajdu Węgier (8-10 listopada), w którym Chris Ingram, Łukasz Habaj i Alexey Lukyanuk będą rywalizować między sobą o końcowy triumf. Przed ostatnią rundą cyklu, Brytyjczyk ma 19 punktów przewagi nad Habajem. Lukyanuk jest jedynie 9 punktów za Polakiem. Za Rajd Węgier można zgarnąć maksymalnie 39 punktów, a do tego do punktacji liczy się 6 najlepszych wyników w sezonie. O ile Habaj i Lukyanuk stracą odpowiednio 4 i 3 punkty z ich ostatecznych wyników, Ingram może utracić aż 12 oczek. Z pewnością w ten weekend będzie dużo matematyki 😉 Jesteście ciekawi, co czołowa trójka pretendentów do tytułu ma do powiedzenia na kilka dni przed finałową imprezą tego emocjonującego sezonu? Zapraszamy do wywiadu!


Co znaczyłoby dla Ciebie zdobycie tytułu Rajdowego Mistrza Europy?

Chris Ingram: Wygranie tytułu oznaczałoby dla mnie spełnienie życiowego marzenia. Dałoby mi to z pewnością ogromną pewność siebie i satysfakcję. Dla mnie to wszystko.

Łukasz Habaj: Jestem po prostu skoncentrowany na daniu z siebie wszystkiego. To niesamowita szansa, więc lepiej nie myśleć o tym za bardzo w tej chwili.

Alexey Lukyanuk: Oczywiście byłby to dobry wynik podsumowujący całe nasze wysiłki, a także byłoby to podziękowanie dla fanów i sponsorów. Byłby to dla mnie drugi tytuł w ERC.

Jak triumf zmieniłby Twoje życie?

Chris Ingram: Zwycięstwo wywołałoby dużą zmianę we mnie i w mojej karierze. Dałoby mi to poczucie dumy. Status Mistrza Europy znacząco ułatwiłby mi zyskanie popularności i poprawienie statusu w Wielkiej Brytanii i Europie, co jest przecież tak ważne w rajdach. Miałbym nadzieję na poczynienie dużego kroku w mojej karierze w sezonie 2020.

Łukasz Habaj: Byłoby to wspaniałe ukoronowanie wielu lat ciężkiej pracy i wielu poświęceń – moich oraz ludzi wokół mnie. Może pozwoliłoby to przywrócić nieco popularność rajdów w Polsce.

Alexey Lukyanuk: Kiedy dzieje się to pierwszy raz, może jest bardziej ekscytujące i stanowi pewną wartość dodaną. Dla nas nie zmienia to praktycznie nic, wszystko zostaje tak samo, nie dostaje się wiele pieniędzy na najbliższy sezon.

Czego potrzebujesz, aby wygrać tytuł?

Chris Ingram: Pojadę pewnie i szybko, jak w Barum. Wierzę, że to wystarczy. Potrzebuję też mocnego samochodu i zespołu, co zawsze mam. Patrząc na wyniki – jeśli wygra Alexey, potrzebuję finiszu na podium. Przy wygranej Łukasza, muszę finiszować zaraz za nim. Najlepiej będzie oczywiście wyprzedzić ich obu.

Łukasz Habaj: Muszę pozostać spokojnym i dać z siebie wszystko, aby pojechać najlepszy rajd w życiu. Szykowałem się na to od wielu lat.

Alexey Lukyanuk: To proste, muszę zdobyć więcej punktów niż moi rywale. To nie takie trudne pod względem strategii. Trzeba zgarnąć pełną pulę i zobaczyć, co się wydarzy.

Którego z Twoich dwóch rywali boisz się najbardziej?

Chris Ingram: Nie boję się nikogo. Ścigam się sam ze sobą i chcę zostać swoją najlepszą wersją. Jednakże mam wiele szacunku do Alexeya, Łukasza i ich pilotów. Gdybym miał wskazać jednego, prawdopodobnie byłby to Alexey, ponieważ był już Mistrzem i jeździ nieprawdopodobnie szybko.

Łukasz Habaj: Nie boję się żadnego z nich. Myślę, że obaj są równie niebezpieczni. Alexey jest bardzo szybki, a Chris nieco bardziej zrównoważony i ma więcej punktów. Szanuję ich obu i wierzę, że będę w stanie trzymać się ich tempa. To na pewno będzie bardzo interesujący rajd.

Alexey Lukyanuk: Nie boję się nikogo.

Jak zamierzasz przygotować się do eventu?

Chris Ingram: Będziemy testować przed rajdem, co będzie kluczowe. Psychicznie czuję się zrelaksowany, podekscytowany i pewny siebie. Tego potrzebuję najbardziej.

Łukasz Habaj: Wzięliśmy udział w Rajdzie Vsetin. To była świetna sesja testowa, wierzymy że to pomoże.

Alexey Lukyanuk: Jak zawsze staramy się zebrać informacje o odcinkach specjalnych, trenujemy też na siłowni. Oczywiście pracujemy nad ustawieniami samochodu, aby znaleźć coś ekstra na nieprzewidywalne warunki. Głównie są to jednak rutynowe rzeczy.

Profil kierowcy:
Łukasz Habaj
Tagi

Oktawian Sadlak

Redaktor serwisu od sierpnia 2017 roku.

Wybrane dla Ciebie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Close
Close