WRC

Yves Matton patrzy z nadzieją na hybrydowe WRC

Rajdowe Mistrzostwa Świata nie będą mniej konkurencyjne, ani opłacalne, gdy za trzy lata wejdą w erę hybrydową – podkreśla dyrektor rajdu FIA Yves Matton.

Przyszłość obecnej generacji World Rally Car jest również dyskutowana, a FIA chce uniknąć powtórzenia porażki przy stworzeniu WRC Trophy – wprowadzonej w 2017 roku klasy dla kierowców World Rally Cars w 2016 roku., wtedy prywatne ekipy mogły się zgłaszać do cyklu w starszych wersjach samochodów WRC. Tylko trzech kierowców stworzyło program WRC Trophy, a tytuł wygrał wtedy grecki kierowca Jourdan Serderidis jadący Citroenem DS3 WRC. Trofeum WRC zostało wycofane pod koniec 2017 roku.

Yves Matton:

– Muszę powiedzieć, że ostatnia próba tego nie była wielkim sukcesem, ale musimy to zbadać.

Według FIA ruch hybrydowy nie zaszkodzi kosztom WRC, ani konkurencyjności. Koszty związane z technologią były kluczowym punktem spornym. Przykładem była Formuła 1 gdy po raz pierwszy przeszła na technologię hybrydową.

– Możemy dokonać pewnych ekonomicznych oszczędności na niektórych innych częściach samochodu, możemy to zrobić, ale nie zdefiniowaliśmy jeszcze tych innych części.

– Zamiarem FIA jest próba stworzenia opłacalnego rozwiązania hybrydowego, ponieważ chcemy utrzymać podobny budżet samochodu, nie chcemy, aby ogólny koszt producentów wzrósł, jak widzieliśmy w niektórych innych dyscyplinach.

– Musimy sprawdzić i przeanalizować, czy otworzymy kategorię korzystając z obecnych samochodów.

– Chcemy na razie zachować to, co mamy, co oznacza, że wszyscy producenci są dość blisko siebie, a to pozwala producentowi wskoczyć do mistrzostw i być dość szybkim i na odpowiednim poziomie.

– W taki sam sposób, Toyota to zrobiła, gdy dołączyła do mistrzostw.

– Bardzo chcielibyśmy, aby nowi producenci chętnie pojawili się w Mistrzostwach.

Szef FIA Yyves Matton oczekuje, że po spotkaniu Światowej Rady Sportów Motorowych w najbliższy piątek dowie się o jednym z dostawcy baterii i silnika.

Także większe szczegóły dotyczące nowej generacji WRC zostaną ujawnione po piątkowym spotkaniu Rady.

Tagi

Dominik Bilicki

Redaktor od 2013 roku. Zaraz po naczelnym, najdłużej pracujący człowiek w naszej redakcji ;) Rajdami interesuje się od dziecka. Uwielbia przeprowadzać wywiady z zawodnikami. W swojej karierze bywał już nie raz na rundach WRC, ERC czy chociażby Mistrzostw Belgii.

Wybrane dla Ciebie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Close
Close