Rajd SzwecjiRAJDYWRC

Rajd Szwecji z nową lokalizacją

Rajd Szwecji z nową lokalizacją

Przyszłoroczny Rajd Szwecji przeniesie się na północ do Umeå, które zostało nową bazą rajdu. Miasto znajduje się na wschodnim wybrzeżu Szwecji, 600 kilometrów na północ od Sztokholmu. Umeå ma silną tradycję sportową. W ciągu ostatnich trzech lat, trzy razy zostało wybrane jako najlepsze miasto dla sportu w Szwecji.

Kandydatura tego północnego miasta pokonała te z Östersund i Luleå, podczas dwunastomiesięcznych poszukiwań prowadzanych przez CEO Rajdu Szwecji – Glenna Olssona. Celem organizatorów było znalezienie lokalizacji, która regularnie będzie gwarantowała śnieg i lód.

Glenn Olsson

Bardziej bezpieczny śnieżnie region na północy jest podstawowym wymogiem, a możliwość dostarczenia historycznych danych pogodowych była kluczowa dla podjęcia decyzji. Mocne strony Umeå, oprócz stabilnego zimowego klimatu, obejmują dobrą pojemność hoteli, w połączeniu z lokalizacją parku serwisowego i bazą rajdu na terenie targów Nolia, tętniącą życiem społeczność biznesową oraz potencjał przyciągnięcia wielu fanów.

Östersund i Luleå również przedstawiły mocne oferty, a przede wszystkim wielkie zaangażowanie, ale ogólnie rzecz biorąc Umeå jest bardziej atrakcyjną koncepcją Rajdu Szwecji.

W odległości 50km od Umeå można zorganizować co najmniej piętnaście odcinków specjalnych. Większość z nich była już używana w lokalnych szwedzkich rajdach.

Patronite

Od 1973 roku Rajd Szwecji odbywał się w Värmland i jak stwierdził Olsson „było to bardzo smutne” opuścić ten region.

Glenn Olsson

Szwecja jest jednym z nielicznych krajów zaangażowanych od 1973 roku, kiedy rozpoczęły się Rajdowe Mistrzostwa Świata. Ogromne zaangażowanie i wiedza Värmland były w tym kluczowe. Wszyscy urzędnicy i inni entuzjaści, którzy włożyli wiele wysiłku i zaangażowania na przestrzeni lat, powinni być dumni, że udało nam się utrzymać Szwecję w mistrzostwach świata. Pomimo wszystkich wyzwań na przestrzeni lat, promotor FIA i WRC widzi potencjał w Umeå jako nowe miasto-gospodarz.

Szwecja nie ma jeszcze podpisanej umowy z promotorem na sezony po 2022 roku. Jednak obie strony są pewne, że prędzej, czy później podpiszą taką umowę. Biorąc pod uwagę ostatnie problemy Rajdu Szwecji, zmiana w zimowym klasyku była nieunikniona. Mówił o tym dyrektor ds.rajdów w FIA – Yves Matton.

Yves Matton

Przeprowadzka na północ była koniecznością, biorąc pod uwagę wyzwania, jakich doświadczyliśmy w ciągu ostatnich kilku lat. Chciałabym pochwalić wysiłki organizatorów Rajdu Szwecji za wymyślenie alternatyw i zabezpieczenie tej obiecującej nowej bazy w Umeå na przyszłoroczną imprezę. To szansa na zapewnienie odpowiednich warunków zimowych, o jakich wszyscy marzymy w rajdzie na śniegu.

Nowy „stary” Rajd Szwecji może zapowiadać się interesująco. Całkowicie nowa trasa i pewniejsze warunki pogodowe na pewno uatrakcyjnią rywalizację. Jednak aby się o tym przekonać, będziemy musieli poczekać do lutego przyszłego roku.


Źródło informacji: wrc.com

Więcej o WRC na Rallypl przeczytacie tutaj – KLIK!

Juliusz Winiarek

Rajdami pasjonuję się...odkąd pamiętam, W redakcji od lutego 2019 roku. Prowadzę także własnego bloga, również o rajdowej tematyce ;)

Wybrane dla Ciebie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *