Rajd AustraliiRajd Australii 2018RAJDYWRC

Toyota z Mistrzostwem konstruktorów 2018 – podsumowanie i punktacja WRC 2018

Zespół Toyoty zasłużenie zdobył tytuł Mistrzowski w sezonie 2018.

Kierowcy zwycięskiego teamu najczęściej w obecnym sezonie stawali na podium , także na tym najwyższym stopniu. Sukces jednak nie przyszedł łatwo i nie zawsze chodziło o umiejętność sportowe, a o braku możliwość wypicia zwycięskiego szampana często decydowały awarie samochodu.

TOYOTA GAZOO RACING WRT Toyota – 368 pkt.

Na pierwsze zwycięstwo Toyota musiała czekać aż do piątej rundy, jaką był Rajd Argentyny, po którym ekipa Tommiego Makinena dostał zadyszki na dwie kolejne imprezy. Dopiero Rajd Finlandii,rozwiązał worek ze zwycięskimi pucharami, trzy raz z rzędu swoją wyższość na rywalami pokazał Ott Tanak, który tym samym realnie włączył się walkę o tytuł mistrzowski dla siebie. Niestety Tanak nie poprawił swojego zwycięskiego dorobku w Australii, gdzie miał realną szasnę na wygranie w rajdzie oraz w cyklu WRC. Po raz kolejny wyeliminowała go awaria… honor Toyoty obronił JM Latva, dzięki czemu ekipa Makinena mogła świętować zarówno zwycięstwo w rajdzie, jaki w całym sezonie WRC 2018! Dla samego Latvalii wygrana miał tez symboliczny wymiar, bowiem dzięki sukcesowi w Australii potrzymał passę wygranego co najmniej jednego rajdu w każdym sezonie WRC.
Zwycięstwa – 5 (Tanak x4) (Latvala x1)
Podia – 13

Toyota

HYUNDAI SHELL MOBIS WRT Hyundai – 341 pkt.

Zespól Hyundaia do końca walczył z Toyotą o zwycięstwo w cyklu, także lider koreańskiego koncernu Thirry Neuville długo widniał na czele tabeli klasyfikacji WRC 2018. Neuville swój pierwszy rajd wygrał w Szwecji, a na kolejne zwycięstwo musiał poczekać aż do Portugalii, po której nastąpiła kolejna zwycięska runda – Rajd Włoch. Niestety po Niemczech, gdzie zajął drugie miejsce coś się zacięło u Belga, częste błędy i miejsca po za podium, ostatecznie wyeliminowały Neuvilla z walki o zwycięstwo w cyklu WRC.
Zwycięstwa – 2 (Neuville)
Podia – 10

Patronite

M-SPORT FORD WORLD RALLY TEAM Ford – 324 pkt.

Początek mistrzostw dla Forda, to seria świetnych występów Ogiera, zwycięstwa w Monte Carlo, Meksyku, Francji, dało mu bezpieczną przewagę w klasyfikacji kierowców. Na kolejne sukces urzędujący Mistrz Świata musiał jednak czekać aż do przedostatniej rundy, jaką był Rajd Wielkiej Brytanii. Większość dużych punktów jakie Ford zdobył w sezonie zawdzięcza Ogierowi, tylko w Portugalii i Hiszpanii mogliśmy zobaczyć Evansa i Suninena na podium. Jednak to co było najważniejsze udało się osiągnąć, czyli drugie indywidualne mistrzostwo wywalczone dla Sebastiena z ekipą Forda.
Zwycięstwa – 4 (Ogier)
Podia – 9

CITROEN TOTAL ABU DHABI WRT Citroen – 216 pkt.

Starty Citroena można był podsumować głębokim milczeniem… Francuskiej ekipie udało się wygrać tylko jeden rajd i to za sprawą Sebastiena Loeba, który nie był zakontraktowany na cały sezon. Co prawda ekipie udało się wywalczyć kilka podium, ale na pewno aspiracje były znacznie większe. Start Loba pokazuje, ze w nawet średnio udanej konstrukcji, dobry kierowca jest w stanie wyciągną maksimum… Ogier będzie miał w przyszłym sezonie ciężkie zadanie.
Zwycięstwa – 1 (Loeb)
Podia – 6

Artur Jasiński

Pomysłodawca, założyciel, redaktor naczelny portalu.

Wybrane dla Ciebie