Rajd TurcjiRajd Turcji 2019RAJDYWRCWYWIADY

Ogier: Turcja jest bardzo wymagającą rundą [WYWIAD]

Sebastien Ogier lider zespołu Citroën Racing spróbował przybliżyć charakterystykę zbliżającego się rajdu Turcji.

Ścigając się na wielu imprezach, które mają reputację bardzo trudnych, takich jak Rajd Akropolu lub Rajd Cypru, gdzie umieściłbyś Turcję?

Turcja jest bardzo wymagającą rundą, moim zdaniem w ubiegłym roku było zdecydowanie gorzej. Szczególnie pod względem wielkości skał, które trafiały na linię wyścigową. Wygrałem Rajd Akropolu w 2011 roku i zdecydowanie był bardziej wymagający.

Wybrane dla Ciebie

Średnie prędkości tutaj są najniższe w całym sezonie. Jak to wpływa na zużycie podzespołów?

Różne elementy samochodu mają naturalne chłodzenie więc przy niższych średnich prędkościach będzie to sytuacja arcy trudna. Jest to również trudniejsze dla załogi, ponieważ ogólnie temperatury są bardzo wysokie, a fakt mniejszych prędkości oznacza, że do kabiny dostanie się mniej powietrza. Dlatego spodziewamy się, że będziemy musieli poradzić sobie z ekstremalnie gorącymi warunkami w samochodzie!

Patronite

Ogólnie uważa się, że jest to rajd, w którym trzeba dbać o samochód, ale jak to w praktyce wygląda?

Zaczynając od początku, oprócz przygotowania opisu drogi, kątów narożników i odległości, staram się identyfikować ryzykowne obszary, w których występują np. duże skały lub inne problemy, starając się używać terminów, które są tak precyzyjne i jasne jak to tylko możliwe.

Bycie dobrym mechanikiem to wielki plus w tego typu rajdach

W ten sposób rozpocząłem karierę w sportach motorowych, więc wciąż mam kilka umiejętności, ale mam nadzieję, że nie będę musiał ich używać w tym roku. Ten rodzaj rajdu może czasem polegać na tym, jak przetrwać, więc nasze podejście koncentruje się na wytrzymałości. Zazwyczaj bierzemy dwie opony zapasowe i więcej części zamiennych niż zwykle. Tak, że pod koniec dnia nadal mamy tylko ograniczoną liczbę urządzeń, takich jak zestaw narzędzi, który mamy na pokładzie. A to oznacza, że niezmiennie musimy dokonywać prowizorycznych napraw na odcinkach lub po za nimi, starając się przy tym tracić jak najmniej czasu.

Profil kierowcy:
Sebastien Ogier

Wybrane dla Ciebie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *