ERCRAJDYWRC

Nowa drabinka mistrzostw w WRC!

Nowa drabinka mistrzostw w WRC!

Od 2022 roku WRC zaadoptuje nowy format pobocznych serii. Najważniejszą zmianą jest brak osobnych Mistrzostw dla samochodów przednionapędowych. Taka sytuacja zdarzy się pierwszy raz od trzydziestu lat. Oznacza też spore zmiany w kontekście Junior WRC.

Inną ważną zmianą, którą ustalono na piątkowym zebraniu FIA, jest to, że wszystkie kategorie w WRC, mają odpowiadać nowym regulacjom technicznym budowy rajdówek. To znaczy, że wszystkie samochody Rally2 ponownie pojadą w jednej kategorii (czyli WRC2). Sytuacja wróci więc do stanu sprzed 2019 roku. WRC3 przejmą więc samochody Rally3.

WRC2 i WRC3 zostaną od 2022 roku rozdzielone na dwie klasy – Open i Junior. W drugiej będą mogli występować tylko kierowcy poniżej 30 lat w WRC2 i poniżej 29 w WRC3. Klasa Open nie będzie miała za to żadnych restrykcji wieku. Kierowcy, którzy wygrają klasy juniorskie w tych kategoriach, nie będą dopuszczeni do startu w nich, w następnym sezonie. Będą zmuszeni albo przystąpić do klasy Open, albo przejść do kategorii z mocniejszymi rajdówkami.

Oprócz tego FIA ogłosiła dwie nowe nagrody dla najstarszych i najmłodszych zawodników.

Międzynarodowa Rada Sportu Samochodowego

Zarówno dla klasyfikacji WRC, jak i ERC zostaną utworzone nagrody. Rookies dla zawodników, z mniej niż trzema startami przed rozpoczęciem sezonu oraz Masters, dla kierowców powyżej 40 roku życia, którzy nie znajdują się na Regionalnej Liście Priorytetów FIA.

-czytamy w oświadczeniu

Podobne zmiany czekają też ERC. Rally2 pozostanie najwyższą klasą w Mistrzostwach Europy, natomiast samochody Rally3 zajmą kategorię ERC3, gdzie do tej pory startowały Rally4 i Rally5. Te samochody z kolei zostaną przesunięte do ERC4. Serie juniorskie tym razem nie będą obejmować samochodów Rally2. Ten sam będzie jednak limit wieku. Do ERC3 Junior zostaną dopuszczeni kierowcy do 28 roku życia, z kolei w ERC4 Junior startować będą mogli ci do 27 roku życia.

2021 rok będzie ostatnim rokiem ERC2. Kategoria w której startują samochody grupy N, R-GT i Rally2 Kit zostanie zlikwidowana po zakończeniu obecnego sezonu.

To wszystkie najważniejsze zmiany dotyczące nowych struktur WRC i ERC. Co o nich myślicie? Dajcie nam znać w komentarzach.


Źródło informacji: dirtfish.com

Więcej o WRC na Rallypl przeczytacie tutaj – KLIK!

Juliusz Winiarek

Rajdami pasjonuję się...odkąd pamiętam, W redakcji od lutego 2019 roku. Prowadzę także własnego bloga, również o rajdowej tematyce ;)

Wybrane dla Ciebie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *