RAJDYWRC

Monza poważnym kandydatem do finału WRC.

Słynny tor Formuły 1 i miejsce rozgrywania Monza Rally Show jest coraz bliżej zostania ostatnią, grudniową rundą WRC.

Mimo że, Monza dostarczyła nam już mnóstwo emocji przy okazji Grand Prix Włoch dwa tygodnie temu, to ma jeszcze okazję zapisać się na kartach historii. Byłby to bowiem pierwszy przypadek, gdy rajd rangi Mistrzostw Świata zostałby rozegrany w całości na torze wyścigowym. Choć „La pista magica” słusznie kojarzy się głównie z wyścigami, to ma też silną tradycję rajdową. Monza Rally Show i Masters Trophy rozgrywane są od 1978 roku i pełnią rolę zakończenia włoskiego sezonu rajdowego.

Ostatnimi czasy zespoły WRC postrzegają zawody jako potencjalną imprezę marketingową. Przykładem na to może być udział Daniego Sordo, Teemu Suninena, czy Andreasa Mikkelsena w poprzednich edycjach rajdu. Potencjalną terminem rozegrania Monza Rally jako rundy WRC ma być 3-6 grudnia.

Oprócz startującego w ten weekend Rajdu Turcji, a także Rajdu Sardynii i Belgii, działacze WRC chcą zawrzeć w kalendarzu jeszcze jedną punktowaną rundę. Cały czas trwają dyskusje nad Rajdem Chorwacji, ale ponoć to Monza ma najsilniejszą pozycję.

Monza miałaby sporo sensu w WRC. Okej, nikt nikogo nie oszukuje, że byłaby to impreza na miarę Rajdu San Remo, ale tor jest wystarczająco duży, żeby było ciekawie.

Byłoby to wydarzenie odbywające się w jednym miejscu, na bardzo wysokim poziomie. Dla zespołów fabrycznych oferuje to opłacalny finał sezonu. Jeśli regulacje na to pozwolą, chcemy też wpuścić kibiców, w bardzo kontrolowanych warunkach.

-powiedziało źródło wewnątrz WRC, portalowi dirtfish.com

Nawet jeśli rajd nie pojedzie jako runda WRC, może pojechać jako impreza promocyjna. Ten status w zeszłym roku miał Rajd Estonii. Obecność Mistrzostw Świata na Monzy byłaby też idealnym miejscem dla Pirelli do powrotu do roli dostawcy opon dla wszystkich zespołów. A jeśli już chodzi o samych Włochów to należało by wspomnieć tez o Valentino Rossim. Wielokrotny Mistrz MotoGP na pewno przyciągnąłby sporo oczu na Rajd Monzy.

Wybrane dla Ciebie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *