RAJDYWRC

Mitsubishi wraca do motorsportu?

Mitsubishi wraca do motorsportu?

Z dokumentów sprawozdania finansowego Mitsubishi, opublikowanych na początku maja, wynika, że japoński producent ma zamiar reaktywować swoją sportową markę Ralliart. Jak podaje serwis dritfish.com, z racji faktu, że były to dokumenty czysto finansowe, nie znalazło się w nich sporo szczegółów co do planów Mitsubishi. Na razie pozostają nam więc tylko spekulacje i domysły.

Jedyne oficjalne wytłumaczenie powrotu Ralliart znajduje się na stronie 25 dokumentów. Są to słowa szefa japońskiej marki, Takao Kato, które brzmią następująco:

Takao Kato

Dla klientów, którzy będą chcieli doświadczyć więcej Mitsubishi, wypuścimy niestandardowe akcesoria dla naszej linii modeli. Będziemy także ponownie brać udział w zawodach motorsportowych na całym świecie.

O jakie zawody może chodzić? Oczywistym skojarzeniem są rajdy. Mitsubishi ma w tej dyscyplinie bardzo bogatą historię. Lancer EVO VI z Tommi Makkinenem za kierownicą to kultowy obrazek, wyryty na stałe w pamięci fanów rajdów. Za występy fabrycznych Lancerów w rajdowych cyklach odpowiadał Ralliart. To właśnie sportowa filia Japończyków odpowiadała za konstrukcję jednych najbardziej udanych samochodów w historii WRC. Pod wodzą szkota, Andrew Cowena, zespół zdobył pięć tytułów Mistrza Świata z Makkinenem, w tym także pierwszy (i jak się okazało ostatni) tytuł wśród konstruktorów dla Mitsubishi.

Patronite

W 2004 pałeczkę nad programem WRC przejęło jednak Mitsubishi Motors Motor Sport. To właśnie niemiecka ekipa skonstruowała ostatniego fabrycznego „wurca” Japończyków. Był to Lancer WRC05. Mistubishi wycofało się z Rajdowych Mistrzostw Świata z końcem 2005 roku. MMSP zostało sprzedane cztery lata później.

Wracając do planów Mitsubishi, koncepcje nowego samochodu budzą ponoć skojarzenia bardziej z rajdami terenowymi. Najnowszy pojazd japońskiego koncernu ma być SUV-em i zadebiutować w 2023 roku. Więc naturalnym krokiem w kontekście motorsportu wydaje się być Rajd Dakar. I w tych zawodach Mistubishi i Ralliart mają swoją historię.

Aczkolwiek możliwości udziału w WRC nie należy do końca wykluczać. Wraz z nowymi, hybrydowymi regulacjami Mistrzostw Świata, skonstruowanie samochodu Rally1 na bazie SUV-a byłoby w pełni możliwe. Jednak na ten moment cały czas są tylko spekulacje. W ten, czy inny sposób deklaracja powrotu do motorsportu na pewno ucieszy każdego fana Mitsubishi.


Źródło informacji

Więcej o rajdach na Rallypl przeczytacie tutaj

Juliusz Winiarek

Rajdami pasjonuję się...odkąd pamiętam, W redakcji od lutego 2019 roku. Prowadzę także własnego bloga, również o rajdowej tematyce ;)

Wybrane dla Ciebie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *