WRC

Małolaty w „wurcach”

Małolaty w „wurcach”

W ten weekend, podczas Rajdu Arktycznego w samochodzie klasy WRC zadebiutuje Oliver Solberg. Utalentowany Norweg zatem zaliczy ten imponujący krok milowy w swojej karierze, w bardzo młodym wieku. Na starcie bowiem Solberg będzie miał zaledwie 19 lat, 5 miesięcy i 3 dni. Wielu z Was zapewne zaczęło się zastanawiać, jak to się ma do historii Mistrzostw Świata i innych debiutantów w samochodach WRC? Kim byli najmłodsi zawodnicy, którzy wystartowali w najwyższej klasie i jak w tym zestawieniu wypada Oliver Solberg? Na wszystkie te pytania odpowiada nasz poniższy ranking. Przed Wami lista pięciu najmłodszych debiutów w kategorii WRC, w Rajdowych Mistrzostwach Świata.

5. Jewgienij Nowikow

fot. Citroen Racing

O słynącym z dość widowiskowej jazdy Rosjaninie, zrobiło się głośno, gdy w wieku 16 lat wygrał jedną z rund Mistrzostw Rosji. Później, po paru niezłych występach w PWRC, szansę w swoim juniorskim zespole postanowił dać mu Citroën. Debiut Nowikowa przypadł na Rajd Norwegii 2009. W tamtej chwili miał on 18 lat, 4 miesiące i 23 dni. Co ciekawe pierwszy start „Żenii” w najwyższej klasie, poszedł mu najlepiej ze wszystkich opisywanych tu przypadków. Jewgienij zajął jedenaste miejsce i wykręcił nawet drugi czas na OS9. Co prawda, chwilę później sędziowie i tak nałożyli na niego karę za spóźnienie na PKC, ale świetnego przejazdu już nikt nie mógł mu odebrać.

4. Mads Østberg

fot. Leszek Kuśmirek

Mads Østberg nie jest może już dziś kojarzony z mianem „wielkiego, młodego talentu”, ale był czas, gdy mówiło się o Norwegu właśnie w tych kategoriach. W samochodzie WRC podczas rundy Mistrzostw Świata zadebiutował już w 2006 roku, podczas Rajdu Szwecji. Mads miał wtedy 18 lat, 3 miesiące i dwa dni. Sam debiut nie należał do łatwych. Østberg wystąpił w barwach rodzinnego, prywatnego zespołu Adapta AS, za kierownicą podstarzałej Subaru Imprezy WRC z 2003 roku. O walce o wysokie pozycje raczej nie było mowy. Po licznych problemach z samochodem i (tak jak u Nowikowa) karze za spóźnienie na PKC, Norweg ukończył rajd na 31 miejscu.

3. Mathhew Wilson

fot. ewrc.cz

Pewnie wielu z was nie pamięta już podbojów syna słynnego Malcolma Wilsona, ale swego czasu był uznawany za następcę kierowców pokroju Burnsa i McRae. Głosy te, brały się z tego, iż do WRC wszedł (nawet jak na dzisiejsze standardy) bardzo wcześnie. W wieku zaledwie 17 lat, 7 miesięcy i 18 dni, Matthew wsiadł do Forda Focusa WRC i wystartował w Rajdzie Walii 2004. Pojechał w rodzinnym zespole M-Sportu, oklejony w barwy Eddiego Stobarta, które towarzyszyły mu potem przez resztę kariery. Rajd ukończył na przyzwoitym, 13 miejscu. Jako ciekawostkę można podać fakt, że na prawym fotelu towarzyszył mu wówczas Scott Martin, obecny pilot Elfyna Evansa.

2. Jari-Matti Latvala

fot. fb/@JariMattiLatvala

Jari-Matti Latvala to jeden z tych kierowców, którzy sprawiają wrażenie, jakby byli w WRC od zawsze. Nic dziwnego – Fin swój debiut zaliczył już w 2002 roku. Było to podczas Rajdu Wielkiej Brytanii, a Latvala zasiadając za kierownicą Mitsubishi Lancera EVO VI miał 17 lat, 7 miesięcy i 11 dni. To właśnie z uwagi na samochód umieszczenie Jariego na drugim miejscu może być kontrowersyjne. Aczkolwiek, choć rajdowa szósta ewolucja Lancera faktycznie nie była pełnoprawnym „wurcem”, to startowała wraz z nimi w najwyższej klasie. Zaprowadziła też Tommiego Makkinena do Mistrzostwa Świata w tamtym sezonie, więc ten debiut Latvali można uznać za pełnoprawny debiut w najwyższej klasie. Sam rajd Fin ukończył na 17 miejscu, co obiektywnie, nie było złym wynikiem. Jari potrzebował trochę czasu by znaleźć swoje tempo, ale gdy to już mu się udało, regularnie notował czasy w drugiej dziesiątce. Przez lata to właśnie Fin był rekordzistą jeśli chodzi o najmłodszy debiut w najwyższej kategorii Mistrzostw Świata. Jednak cztery lata później, znalazł się jeszcze młodszy zawodnik, który zasiadł za sterami samochodu WRC. Na pocieszenie, Latvali pozostał tytuł najmłodszego zwycięzcy rajdu w RMŚ.

1. Andreas Mikkelsen

fot. SnapLap

O Andreasie Mikkelsenie raczej rzadko myśli się w kategoriach najmłodszego debiutanta w samochodzie WRC. Norweg bardziej kojarzy się przecież ze zdobyciem Wicemistrzostwa Świata w 2016 roku. Ma jednak na swoim koncie również osiągnięcie, którego tematem jest ten artykuł. A jest to osiągnięcie niebywałe, ponieważ jego pierwszy występ w WRC przyszedł już w pierwszym profesjonalnym sezonie Andreasa w rajdach. Stało się to podczas Rajdu Walii 2006, a Mikkelsen miał w tamtej chwili 17 lat, 4 miesiące i 9 dni. Tym samym pobił rekord Latvali o 3 miesiące i 2 dni. Podobnie, jak opisywany wyżej Matthew Wilson, Mikkelsen zadebiutował w zespole M-Sportu, w Fordzie Focusie WRC’04. Tego występu Norweg nie zaliczył jednak do udanych. Błędy i problemy z samochodem zepchnęły go w okolice 70 miejsca, a na OS14, załoga wypadła z trasy w taki sposób, że była zmuszona zakończyć jazdę. Z kolei w 2008 roku zajął piąte miejsce w Rajdzie Szwecji i został najmłodszym zdobywcą punktu w WRC w historii. Przynajmniej dopóki jego rekordu nie pobił trzy lata temu Kalle Rovanperä.

A jak w tym zestawieniu wypada Oliver Solberg? Co prawda, Norweg formalnie swojego debiutu jeszcze nie zaliczył, ale gdy stanie się to już w piątek 26 lutego, będzie miał 19 lat, 5 miesięcy i 3 dni. Oliver będzie więc „za stary” by znaleźć się w pierwszej piątce. Gdy jednak spojrzymy szerzej, byłby to siódmy najmłodszy wynik. Co ciekawe, za Kalle Rovanperą, który w Yarisie WRC zadebiutował w wieku 19 lat, 3 miesięcy i 21 dni. Solberg w swoim pierwszym występie będzie jednak młodszy od chociażby Juhy Kankkunena, który w najwyższej klasie Mistrzostw Świata wystartował po raz pierwszy, gdy miał 20 lat, 4 miesiące i 22 dni.

Który z młodych debiutantów najbardziej zapadł Wam w pamięć? Dajcie nam znać w komentarzach.


Więcej o WRC na Rallypl przeczytacie tutaj – KLIK!



Wybrane dla Ciebie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *