RAJDYWRC

Hyundai z nowym pakietem aerodynamicznym

Hyundai z nowym pakietem aerodynamicznym

Zespół z Alzenau nie ustaje w zbrojeniu się na Rajd Monzy. Tym razem, przy okazji udziału Otta Tanaka w Rajdzie Kehala, Hyundai testował nowy pakiet aero. Na ten obszar rozwoju rajdówki Hyundai poświęcił w ostatnich miesiącach najwięcej czasu. Celem było zwiększenie docisku na przodzie pojazdu, co (nie wchodząc w szczegóły) usprawniłoby balans i przyczepność i20 WRC.

Test nowych elementów został przeprowadzony podczas najszybszych odcinków w rajdzie (czyli oesów 4, 5 i 6). Hyundai wyposażył swoją rajdówkę w zmodyfikowane skrzydełka na zderzaku (widoczne na zdjęciu poniżej). Nowe elementy posiadają po trzy ząbki, które w założeniu mają wypychać powietrze do góry i zapobiegać jego „uciekaniu” poza rajdówkę. „Ząbkowane” skrzydełka to oryginalny pomysł Hyundaia, prawdopodobnie zaprojektowany, by zminimalizować opór powietrza. Oprócz tego, zespół z Alzenau zamontował jeszcze dodatkową płytkę na niższym skrzydełku.

Ingmar Matto | Nowe skrzydełka na zderzaku

Kolejną modyfikacją, było zamontowanie tzw. „klapki Gurney’a” na górnej części błotników (zdjęcie poniżej). Takie rozwiązanie jest zazwyczaj wykorzystywane by nieco przyspieszyć przepływ powietrza przez samochód.

Edgar Seemendi

Ostatnią zmianą podczas Rajdu Kehala była osłona grillu rajdówki. Ma ona za zadania zapobiec zbytniemu nagromadzeniu się błota, śniegu, czy na przykład liści. Hyundai testował już podobny system w październiku.

Arthur Viane (górne zdjęcie) i Ingmar Matto (dolne zdjęcie)

Nie było niespodzianki i na swoich domowych trasach, Ott Tanak pewnie wygrał całe zawody. Georg Goss, który był drugi, stracił do Mistrza Świata prawie półtorej minuty. Jednak na to by jednoznacznie stwierdzić czy to właśnie nowe aero, pomogło Tanakowi odnieść zwycięstwo, zdecydowanie za wcześnie. Być może więcej odpowiedzi poznamy podczas grudniowego Rajdu Monzy.


Źrodło: wrcwings.tech
Hyundai na Rallypl – KLIK!

Profil kierowcy:
Ott Tanak

Wybrane dla Ciebie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz także
Close