AKTUALNOŚCIRajd FinlandiiRajd SzwecjiRAJDYWRC

Arctic Rally w kalendarzu WRC!

Stało się to, czego spodziewaliśmy się od jakiegoś czasu. Fiński Rajd Arktyki zastępuje Rajd Szwecji w kalendarzu Mistrzostw Świata!

Rajd w Rovaniemi pierwszy raz będzie rundą WRC i jedyną w pełni zimową rundą cyklu. Ta zmiana sprawia, że po raz pierwszy w historii będziemy mieli dwie rundy w Finlandii. Szutrowa runda w Jyvaskylla nadal pozostaje bowiem w kalendarzu.

Rovaniemi, czyli stolica prowincji Laponia, leży przy granicy koła podbiegunowego. Zawody odbędą się w centrum regionu, gdzie temperatura sięga poniżej -30 stopni Celsjusza. O mroźne warunki i śnieżne zaspy nie ma się więc co obawiać. Bardziej niż arena rajdu, region znany jest jako…dom Świętego Mikołaja (a bardziej Joulupukki, bo tak nazywa się go w Finlandii).

Patronite

Rajd rozpocznie się w piątek 26 lutego, porannym shakedownem przed otwierającymi wieczór odcinkami specjalnymi. W sobotę odbędą się trzy odcinki przejeżdżane dwukrotnie przed niedzielnym ostatnim etapem, który zakończy się  Power Stagem. Zawody złożone z 10 odcinków będą miały długość 260km.

Rajd będzie przebiegał zgodnie ze ścisłymi procedurami krajowymi, lokalnymi i FIA Covid-19, a organizatorzy będą przestrzegać wszystkich protokołów dotyczących dopuszczenia kibiców.

Dyrektor zarządzający Promotora WRC, Jona Siebel, był pod wrażeniem determinacji promotora AKK Sports w zorganizowaniu rajdu w tak krótkim czasie.

Odkąd w grudniu potwierdzono, że Rajd Szwecji się nie odbędzie, ciężko pracowaliśmy z AKK Sports, miastem Rovaniemi i tamtejszymi entuzjastami, aby to wydarzenie się odbyło. To był ciężki wyścig z czasem i dziękuję wszystkim zaangażowanym.

Chociaż rajd rozpocznie się za zaledwie 44 dni, wiemy, że AKK dołoży wszelkich starań, aby zapewnić te same wysokie standardy, co tradycyjny, letni Rajd Finlandii.

Rajdy zimowe to jedne z najbardziej spektakularnych wydarzeń w tym sporcie. Zimowa kraina pełna śniegu i dużych zasp na drogach to marzenie kierowcy, więc myślę, że WRC czeka świetna zabawa!

-mówi Siebel w oficjalnym komunikacie.

Dyrektor generalny AKK Sports, Riku Bitter, jest zachwycony, jak szybko Rovaniemi wpadło na pomysł rundy WRC w tak krótkim czasie.

Postanowiliśmy przyjrzeć się sprawie i zbadać nasze możliwości. Spośród różnych opcji wyróżniało się Rovaniemi, ze swoją solidną kulturą organizowania zimowych rajdów, dobrą reputacją jako miasto imprez międzynarodowych oraz dużą liczbą entuzjastycznych i doświadczonych ludzi.

-mówił Bitter

Głos zabrał też dyrektor rajdowy FIA, Yves Matton:

Po niefortunnym odwołaniu Rajdu Szwecji w grudniu, jest to dowód na to, że wraz w wyzwaniami, pojawiają się okazje.

Chciałbym podziękować AKK i zespołowi organizacyjnemu za ich zaangażowanie, profesjonalizm i determinację, które umożliwiają im zrealizowanie drugiej rundy w Finlandii w krótkim czasie. Udzielimy wszelkiej naszej pomocy i wsparcia, aby zapewnić wielki sukces w tej nowej rundzie.

-mówił w komunikacie Matton.

A wy co myślicie o nowej zimowej rundzie WRC? Dajcie nam znać w komentarzach.

źródło: wrc.com

Juliusz Winiarek

Rajdami pasjonuję się...odkąd pamiętam, W redakcji od lutego 2019 roku. Prowadzę także własnego bloga, również o rajdowej tematyce ;)

Wybrane dla Ciebie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *