WRC

Andrea Adamo kwestionuje hybrydowe Rally2

Andrea Adamo kwestionuje hybrydowe Rally2

Szef Hyundai Motorsport, Andrea Adamo, ostrzegł ostatnio WRC przed „zbyt agresywnym” wprowadzeniem hybryd do samochodów Rally2. FIA ogłosiła bowiem w listopadzie zeszłego roku, że chce by także i druga najmocniejsza rajdowa klasa korzystała z napędów hybrydowych od 2023 roku. Szczegóły poznamy najprawdopodobniej dopiero w listopadzie, ale FIA zapewnia, że nowe regulacje będą miały na uwadze kontrolę kosztów nowych samochodów.

Andrea Adamo przyznał, że ze sceptycyzmem odniósł się nie tylko do kwestii ceny hybrydowych rajdówek, ale też tego jako skomplikowane będzie utrzymanie i przygotowanie takiego auta.

Andrea Adamo

Myślę, że szczerze to samochody Rally2 niekoniecznie muszą być hybrydowe. Musimy pamiętać, że są to auta klienckie. I myślę, że musimy uważać, żeby nie być z tym zbyt agresywni. Wszystko musimy dogłębnie przeanalizować i sprawdzić, czy na pewno potrzebujemy bardziej skomplikowanych samochodów do sprzedawania, przygotowania itd.

Te samochody muszą przygotowywać zespoły, więc będą musiały wypożyczać te auta właściwie co tydzień żeby je spieniężyć. Czy potrzebujemy tu hybryd? Nie wiem. Kiedy? Nie wiem, ale musimy też bronić inwestycji producentów.

Napędy hybrydowe dostarczyły już trochę problemów producentom WRC, o czym pisaliśmy na przykład tu. Sam Hyundai cały czas czeka na zielone światło od zarządu, by móc w ogóle zacząć pracę nad swoim samochodem.  Andrea Adamo w przeszłości często krytycznie wypowiadał się o hybrydach. Mówił o swoich obawach, iż WRC podąża za trendem, który może być już przestarzały, gdy nowe regulacje zostaną wprowadzone.

Andrea Adamo

Nie wiem czy jest sens przejść na hybrydy tylko po to żeby przejść na hybrydy. Na pewno musi się zaadaptować. Według mnie prawidłowym podejściem byłoby zaadaptowanie się do tego co możemy znaleźć na rynku samochodów drogowych. Więc, na przykład stosujemy dwulitrowe silniki, które poprzez Euro 7 (prawo emisji paliwowych) i restrykcje w 2025 roku, przestaną istnieć na rynku. Kiedy ludzie mówią mi, że musimy przejść na hybrydy, to mówię, żeby spojrzeć na to w szerszej perspektywie. Czyli spojrzeć na samochody, które będziemy w ciągu trzech albo czterech lat.

Widzę, że mamy coraz więcej SUV-ów, czegoś w tym rodzaju. Musimy spojrzeć na silniki drogowe, których możemy użyć i na hybrydy. Na to co znaczą. Hybrydy, e-turbo, nie wiem. Musimy to głęboko przeanalizować i przegłosować, zanim powiemy, że hybryda dla samej hybrydy.


Źródło informacji: dirtfish.com

Więcej o WRC na Rallypl przeczytacie tutaj – KILK!

Juliusz Winiarek

Rajdami pasjonuję się...odkąd pamiętam, W redakcji od lutego 2019 roku. Prowadzę także własnego bloga, również o rajdowej tematyce ;)

Wybrane dla Ciebie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *