Rajd MeksykuRajd Meksyku 2019RAJDYWRC

Wkraczamy na szutry! – Zapowiedź Rajd Meksyku 2019

Wkraczamy na szutry! – Zapowiedź Rajd Meksyku 2019

Już w ten weekend odbędzie się Rajd Meksyku, czyli trzecia runda tegorocznych Rajdowych Mistrzostw Świata! Po relatywnie zimowych warunkach Monte Carlo i Szwecji, przychodzi pora na całkowitą odmianę. Czas na meksykańskie, wysoko położone szutry. Charakterystyczną cechą tej imprezy jest moc… a raczej jej odczuwalny brak w samochodach WRC, spowodowany dużą wysokością. Jeśli chcecie przypomnieć sobie, jak było w Meksyku w 2018 roku, zachęcamy do obejrzenia materiału podsumowującego tamtą rundę – KLIK!

Na szczęście samochody aktualnej generacji nie cierpią już w tak dużym stopniu na ten niedobór. Tak przynajmniej twierdzi Dani Sordo, który udzielił przed rajdem wywiadu w ramach „On stage with…” dla Hyundaia. Hiszpan rozpoczyna swój program na rok 2019 właśnie tym startem i zapowiada walkę o zwycięstwo. Pełny wywiad możecie przeczytać tutaj – KLIK! Również Kris Meeke zabrał głos przed trzecią rundą kalendarza. Kierowca Toyoty mocno wierzy w swoją prędkość, która ma pozwolić mu na rywalizację z czołówką. W uzyskaniu pewności siebie miały pomóc testy na luźnej nawierzchni. Zachęcamy do sprawdzenia pełnej wypowiedzi Brytyjczyka – KLIK!

Przypominamy o naszym Typerze WRC! Oddawać swoje typy w zabawie można tutaj, do 23:00, 6 marca – KLIK!

Zapowiedź Rajd Meksyku 2019
Jaanus Ree/Red Bull Content Pool

Łukasz Pieniążek w WRC2 Pro

Załoga Pieniążek/Heller pokona Rajd Meksyku 2019 jako… jedyna zgłoszona do cyklu WRC2 Pro. Oznacza to, że Polacy mogą dopisać do swojego konta komplet punktów, jeśli tylko dojadą do mety. Impreza na amerykańskim kontynencie nigdy nie cieszyła się wysoką frekwencją, a podział klasy WRC2 na prywaciarzy i fabryki jeszcze bardziej to uwypuklił. Trzymamy jednak kciuki za to, aby Łukasz pokazał dobre tempo mimo walki tak naprawdę z samym sobą. Tekst poświęcony startowi polskiej załogi w Meksyku przeczytacie tutaj – KLIK!

Łukasz Pieniążek

„Wielka szkoda, że podczas Rajdu Meksyku w klasie Pro zabraknie konkurentów, ale to nie oznacza, że nie będziemy się ścigać. Naszym celem jest walka o pierwsze miejsce wśród załóg samochodów R5, dlatego nie zamierzam ściągać nogi z gazu i postaram się jechać jak najlepszym tempem. Z drugiej strony z pewnością ta sytuacja oznacza nieco mniejszą presję.”

Harmonogram, lista zgłoszeń, mapy – Rajd Meksyku 2019

Czeka nas 21 odcinków specjalnych o łącznej długości prawie 314 kilometrów. Najdłuższy przejazd to próba Otates, przejeżdżana dwukrotnie w sobotę. Ten etap liczy sobie 32,3 km. Sporo jest także krótkich, bardziej pokazowych oesów. Kłopotliwa dla kibiców może być jednak godzina rozgrywania części prób, bowiem poranna pętla w Meksyku będzie popołudniową w Polsce. Z kolei popołudnie w Meksyku oznacza noc w naszym kraju. Z całą pewnością jest to runda oddzielająca niedzielnych kibiców od pasjonatów! Pełny harmonogram Rajdu Meksyku znajdziecie pod tym linkiem – KLIK!

W Meksyku zobaczymy 10 samochodów WRC. Zabraknie Sebastiena Loeba, ale w jego miejsce pojawi się Dani Sordo. Francuza za to ponownie będziemy mogli oglądać już w Rajdzie Korsyki! W WRC2 Pro jedynym zgłoszonym jest Łukasz Pieniążek. Oprócz niego do rywalizacji stanie jeszcze 7 aut R5. Łącznie na starcie pojawią się zaledwie 24 załogi. Pełną listę możecie znaleźć tutaj – KLIK!

Mapa Rajdu Meksyku 2019

Zapowiedź Rajd Meksyku 2019
Jaanus Ree/Red Bull Content Pool

Klasyfikacja kierowców WRC

Liderem w mistrzostwach po dwóch dotychczas rozegranych rundach jest Ott Tanak. Estończyk zgarnął komplet punktów w Szwecji, co przy znacznie gorszych dorobkach jego głównych rywali pozwoliło mu odskoczyć na 7 oczek od Neuville’a i 16 od Ogiera. Podobny występ kierowcy Toyoty w Meksyku może oznaczać zbudowanie przez niego konkretnej przewagi nad oponentami. Liczymy jednak na to, że przedsezonowe zapowiedzi Belga nie będą tylko pustymi słowami i zobaczymy bardziej agresywne podejście w ekipie Hyundaia. Sebastien Ogier prędzej czy później także dojdzie do porozumienia ze swoim C3 WRC.

msc kierowca suma
1. Ott Tänak 17 30 47
2. Thierry Neuville 21 19 40
3. Sébastien Ogier 29 2 31
4. Kris Meeke 13 8 21
5. Esapeka Lappi 0 19 19
6. Sébastien Loeb 12 6 18
7. Elfyn Evans 0 13 13
8. Andreas Mikkelsen 0 12 12
9. Jari-Mati Latvala 10 0 10
10. Gus Greensmith 6 0 6
Tagi

Oktawian Sadlak

Redaktor serwisu od sierpnia 2017 roku. Odpowiedzialny za realizację projektu "Typer RSMP 2018 by Rallypl.com". Student Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. E-mail: oktawian@rallypl.com

Podobne

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz także

Close
Close