PRASOWERajd Meksyku 2020Rajd Monte CarloRAJDYWRC

Toyota Yaris WRC rozpoczyna nowy rozdział w WRC od kultowego wyzwania   

Sébastien Ogier, Elfyn Evans oraz Kalle Rovanperä rozpoczną swój pierwszy sezon za kierownicą Toyoty Yaris WRC od Rajdu Monte Carlo. W dniach 23-26 stycznia będą mierzyć się z wymagającymi, legendarnymi trasami najstarszego rajdu świata.

 

Ogier po siódmy tytuł, Yaris po pierwszą wygraną

Początek sezonu w Monte Carlo jest zawsze ekscytujący, a ten rok zapowiada się szczególnie ciekawie, bo wielu kierowców zmieniło zespoły. U nas mamy trzech nowych kierowców. Tego rajdu jeszcze nie wygraliśmy jako zespół, ale co roku jesteśmy na podium. Jestem pewny, że na początku sezonu stać nas na dobry wynik – powiedział Tommi Mäkinen, szef zespołu TOYOTA GAZOO Racing WRT.

Od powrotu Toyoty do mistrzostw świata w 2017 roku przynajmniej jeden Yaris WRC co roku dojeżdżał w pierwszej trójce Rajdu Monte Carlo, ale na wygraną w tej imprezie wciąż czeka. Ogier rozpoczyna walkę o swój siódmy tytuł mistrzowski w rajdzie, który organizowany jest na drogach nieopodal jego rodzinnego Gap. Francuz wygrał sześć ostatnich edycji kultowej imprezy w czterech różnych samochodach, teraz pojedzie po zwycięstwo Yarisem WRC.

Jestem podekscytowany pierwszym startem Toyotą Yaris WRC. Każdy samochód ma inną charakterystykę i potrzeba nieco kilometrów, by się go nauczyć, ale po pierwszych testach jestem zadowolony. Chcę walczyć o siódmy tytuł w tym roku i wierzę, że w tym aucie jest to możliwe. Rajd Monte Carlo jest dla mnie wyjątkowy. Pod koniec lat 90. oglądałem, jak Tommi tutaj wygrywał. To mój pierwszy idol z rajdów. Razem z Julienem Ingrassią odnosiliśmy tu sukcesy i co roku czujemy większą presję, by nasza passa się nie skończyła. To wielkie wyzwanie, ale bardzo je lubię – zapewnił Sebastien Ogier

Sezon nowości dla Evansa i Rovanpery

Po raz pierwszy w karierze zmieniłem zespół. Zostałem bardzo dobrze przyjęty, a podczas testów szybko odnalazłem się za kierownicą Yarisa WRC – podkreślił Evans

Debiutujący na najwyższym rajdowym poziomie Rovanperä ma zbierać doświadczenie. Zespół nie wyznacza mu innych celów na początku sezonu poza dojeżdżaniem do mety i jak najszybszą nauką topowego samochodu.

Przesiadka z auta kategorii R5 do Yarisa WRC oznacza więcej mocy i docisku, ale auto łatwo się prowadzi. Przede mną wiele nauki i muszę mieć do tego spokojne podejście na początku sezonu. Rajd Monte Carlo nie jest najłatwiejszym miejscem, w którym zaczyna się przygodę z nowym autem i zespołem. Warunki są zmienne, więc nigdy nie masz gwarancji wyboru odpowiednich opon. To będzie wielkie wyzwanie dla nas – stwierdził Rovanperä.

Legendarne, trudne trasy

Rajd Monte Carlo jest jednym z największych wyzwań w kalendarzu, a dla trzech nowych kierowców Toyoty będzie to okazja do szybkiej nauki Yarisa WRC w walce o pierwsze punkty w sezonie. Pierwsza edycja imprezy odbyła się w 1911 roku, co czyni go najstarszym w mistrzostwach świata. Jego cechą charakterystyczną są zmienne warunki – kierowcy mogą spodziewać się suchego asfaltu, wilgotnej trasy, a także śniegu i lodu, i to na dystansie jednego odcinka specjalnego. Wybór odpowiednich opon jest równie ważny co tempo jazdy. Zawodnicy opierają swoje decyzje na wiadomościach od tzw. szpiegów lodowych, którzy raportują o stanie tras do ostatniej chwili.

Odcinek testowy zaplanowano na środowe popołudnie nieopodal parku serwisowego w Gap. Po ceremonii startu w Monako kierowcy zmierzą się z dwoma nocnymi odcinkami specjalnymi. Próba Malijai – Puimichel nie była częścią rajdu od 1994 roku. W piątek nowością będzie odcinek specjalny Saint-Clément – Freissinières. Sobota to trasy dobrze znane z poprzednich lat, a w niedzielę kierowcy zmierzą się z prawdziwą ikoną tego rajdu – przełęczą Col de Turini oraz dodatkowo punktowanym Power Stage’m La Cabanette – Col de Braus. W sumie na kierowców czeka 16 odcinków specjalnych o łącznej długości 304 km.


POLECANE VIDEO


Profil kierowcy:
Sebastien Ogier
Profil kierowcy:
Elfyn Evans
Tagi

Dominik Bilicki

Redaktor od 2013 roku. Zaraz po naczelnym, najdłużej pracujący człowiek w naszej redakcji ;) Rajdami interesuje się od dziecka. Uwielbia przeprowadzać wywiady z zawodnikami. W swojej karierze bywał już nie raz na rundach WRC, ERC czy chociażby Mistrzostw Belgii.

Wybrane dla Ciebie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Close
Close