RAJDY

Świetny występ polskich ekip na Słowacji. Grzyb z tytułem! – OS1-7 Rally Slovakia Ring

Dziś zakończyła się czwarta runda tegorocznych Rajdowych Mistrzostw Słowacji, którą tworzył pierwszy etap ostatniej imprezy cyklu – Rally Slovakia Ring. Dzisiaj na załogi oczekiwało siedem oesów: trzy pętle po dwie próby (Modrá i Zelená), zakończone dodatkowym oesem Žltá. Runda padła łupem Kacpra Wróblewskiego, który na mecie wyprzedził o 0,9 sekundy Grzegorza Grzyba. Najważniejszą informacją dla wicemistrza Polski z tego sezonu jest jednak fakt, że dzięki temu został on rajdowym mistrzem Słowacji 2020!

Pierwsze cztery oesy rajdu były idealnym rozpoczęciem w wykonaniu kierowców znad Wisły. Wszystkie cztery próby wygrał Grzegorz Grzyb, który wyprzedzał Kacpra Wróblewskiego oraz Łukasza Kotarbę. Przypomnijmy, że Łukasz w tym rajdzie wystartował Hyundaiem i20 R5, którym wcześniej rywalizowali Martin Vlček oraz Jari Huttunen.

Wybrane dla Ciebie

Dopiero na piątej próbie doszło do zmian na trzech czołowych miejscach odcinka. Oes znów padł łupem Grzegorza Grzyba, który wyprzedził o 1,1 sekundy Kacpra Wróblewskiego, lecz tym razem trzecie miejsce zajął Jaroslav Melichárek. Łukasz Kotarba zajął ostatecznie piątą lokatę ustępując również Richardowi Gondzie. Na szóstej próbie doszło do kolejnych zmian w klasyfikacjach. Kacper Wróblewski wreszcie przełamał Grzegorza Grzyba, a Gonda wyprzedził Melichárka. Łukasz Kotarba po raz kolejny zajął miejsce w czołowej piątce i przed ostatnim oesem dnia zajmował trzecią lokatę w rajdzie.

Siódmy, najdłuższy oes dnia (15,50 km) bardzo mocno namieszał w klasyfikacji generalnej całej rundy. Kacper Wróblewski wygrał z Grzegorzem Grzybem aż o 7,6 sekundy, dzięki czemu zniwelował straty i rzutem na taśmę wygrał cały etap, jak również czwartą rundę mistrzostw Słowacji. Łukasz Kotarba dojechał na szóstej lokacie, co niestety oznaczało spadek na czwartą lokatę w klasyfikacji generalnej rajdu. Ostatecznie na najniższym stopniu podium stanął Jaroslav Melichárek, wyprzedzając braci Kotarbów o 5,1 sekundy.

Dzięki takim wynikom zwycięzca rundy – Kacper Wróblewski wciąż pozostaje w walce o podium w klasyfikacji generalnej mistrzostw Słowacji. Grzegorz Grzyb już teraz zapewnił sobie piąty tytuł mistrzowski (wcześniej wygrywał w sezonach 2006, 2012, 2013 i 2014). Dla jego pilota – Michała Poradzisza jest to pierwszy tytuł rajdowego mistrza Słowacji.

Z bardzo dobrej strony pokazali się również pozostali reprezentanci Polski. W rywalizacji w klasyfikacji 2WD rundę wygrała załoga Maciej Lubiak i Tomasz Borko. Trzecią lokatę w tej klasyfikacji zajęła załoga Michał Tochowicz i Piotr Białowąs. Najgorzej dzisiejszy dzień wspominać będą Aleksander Terlecki i Daniel Tymurski, którzy zakończyli dzień na czwartej lokacie w klasyfikacji 11 i na 16 miejscu w klasyfikacji generalnej.