RAJDYWRC

Świat rajdowy o hybrydach w WRC

Samochody napędzane silnikami spalinowymi pozostaną w Rajdowych Mistrzostwach Świata do końca sezonu 2021, ale wtedy WRC wejdzie w nową erę. Międzynarodowa Federacja Samochodowa (FIA) potwierdziła ostatnio, że obowiązujące przepisy techniczne będą obowiązywać do końca 2021 roku. Wcześniej dyrektor generalny Citroena – Linda Jackson powiedziała, że ​​francuski producent może wycofać się z mistrzostw świata, chyba że WRC wprowadzi technologię hybrydową w najbliższej przyszłości.

Szef Citroena – Pierre Budar potwierdza, że ​​Citroen jest zadeklarowany do startów w WRC do końca sezonu 2020. Kontynuacja startów zależy od tego, czy samochody nie staną się hybrydowe.

Citroen Racing

Pierre Budar – Szef Citroen Racing

„Będziemy decydować o tym między 2021 a 2022, po poznaniu nowych zasad. Nie wierzymy, że nowe zasady będą gotowe do końca tego roku, ale w tym momencie możemy już poznać wstępny zarys nowych zasad.”

Według Budara niemożliwe jest całkowite przejście na samochody elektryczne.

„Biorąc pod uwagę osiągi istniejących samochodów elektrycznych i porównując je z samochodami WRC, jest całkiem jasne, że nie możemy wprowadzić do Mistrzostw Świata samych „elektryków”. Przejście na technologię hybrydową to jedyny sposób, aby wprowadzić nowe technologie do WRC”

Szef Hyundaia – Andrea Adamo mówi, że producenci samochodów i FIA dyskutują obecnie nad przyszłymi zasadami. Hyundai jest także zwolennikiem technologii hybrydowej.

ku Hyundai Motorsport

Szef Hyundaia – Andrea Adamo

„Jeśli zmiana nie nastąpi, Hyundai bardzo dokładnie przemyśli dalszy udział w mistrzostwach. Potrzebujemy wprowadzenia hybryd, aby pozostać w WRC”

Adamo jest optymistą, że strony dogadają się co do zasad.

„Jestem bardzo zadowolony z tego, jak FIA załatwić sprawę. Cieszę się również z tego, jak producenci samochodów pracują wspólnie, aby znaleźć rozsądne rozwiązanie dla wszystkich.

Nie jesteśmy tutaj, aby zabić WRC. Jesteśmy tutaj, aby zagwarantować przyszłość WRC.”

Szef Hyundaia chce, aby nowe zasady zostały szybko uchwalone – jeszcze w tym roku.

„Myślę, że nie możemy przekroczyć września.”

Kierowca Citroena Esapekka Lappi i kierowca Toyoty Jari-Matti Latvala są również otwarci na technologię hybrydową w samochodach WRC. Fińscy kierowcy podkreślają, że sporty motorowe muszą podążać za trendami na rynku samochodowym.

Citroën, E. Lappi

Esapekka Lappi dla Rallit.fi

„Wszystko idzie w kierunku elektryfikacji, więc na takie rzeczy muszą jakoś zareagować. To będzie cud, jeśli nie przejdziemy na samochody hybrydowe, ponieważ wszyscy (producenci samochodów) do tego dążą.”

Toyota, JM Latvala

Jari-Matti Latvala dla Rallit.fi

„Jako rajdowe grono musimy dostosować się do kierunku w jakim idzie rynek i czego oczekują producenci samochodów. Musimy dostosować się do świata hybrydowego”

Według Latvali i Lappiego technologia hybrydowa mogłaby dobrze pasować w rajdach, gdyby była używana tylko podczas dojazdówek.

Jari-Matti Latvala dla Rallit.fi

Odcinki Specjalne byłyby przejeżdżane wyłącznie na silniku spalinowym. Myślę, że byłoby to całkiem dobre połączenie.”

Profil kierowcy:
Jari Matti Latvala
Profil kierowcy:
Esapekka Lappi
Tagi

Michał Kaufmann

Redaktor portalu od 2017 roku. Odpowiedzialny za wszelakie artykuły oraz recenzje książek i gier wideo. Współtwórca podcastu RallyPL. Kontakt: michal@rallypl.com

Wybrane dla Ciebie

Close
Close