Rajd NiemiecRajd Niemiec 2019RAJDYWRC

Škoda zdominowała RC2 w Niemczech

Jan Kopecký i Pavel Dresler zdobyli najlepszy wynik sezonu i poprowadzili swoją ŠKODĘ FABIA R5 evo do zwycięstwa w kategorii WRC2 Pro podczas Rajdu Niemiec. Było to piąte zwycięstwo czeskiego zespołu w tym sezonie rajdowym. W dziesiątej rundzie Rajdowych Mistrzostw Świata FIA, odbywającej się w dniach 22 – 25 sierpnia, wzięli udział także Kalle Rovanperä i Jonne Halttunen. Fiński zespół, pomimo sobotnich niepowodzeń na trasie, nadrobił straty i ostatecznie zajął trzecią pozycję w swojej kategorii, tym samym powiększając swoją przewagę w klasyfikacji generalnej kierowców WRC 2 Pro. Nowa ŠKODA FABIA R5 evo, od momentu homologacji w kwietniu 2019 roku, pozostaje niepokonana w kategorii WRC 2 pro Rajdowych Mistrzostw Świata FIA 2019. Najnowsza wersja rajdowej ŠKODY zdominowała też kategorię WRC 2. Niemieckie załogi, w składzie Fabian Kreim i Tobias Braun oraz Marijan Griebel i Pirmin Winklhofer, zapewnili sobie najlepsze wyniki w kategorii WRC2. 

Od początku rajdu obie załogi ŠKODY wysunęły się na prowadzenie. Po pierwszym dniu czeski zespół zanotował tylko 1 sekundę straty do Finów, którzy byli najszybsi. W sobotę zawodnicy mieli do pokonania osiem odcinków specjalnych o długości 157,92 km, przebiegających przez wojskowy obszar Baumholder oraz malownicze rejony winnic nad Mozelą. Występujące na przemian nawierzchnie, asfaltowa oraz betonowa, okazały się trudnym sprawdzianem zarówno dla kierowców, jak i dla samochodów. Kalle Rovanperä i Jonne Halttunen, którzy zakończyli piątek z wyraźną przewagą oraz jako najszybsza załoga R5, podczas sobotniego etapu wypadli z trasy. Dzięki pomocy widzów wrócili na drogę, stracili jednak ponad 4 minuty. Podczas pokonywania kolejnego oesu Rovanperä ponownie znalazł się poza trasą i stracił 23 sekundy do Jana Kopeckiego, który objął prowadzenie w kategorii WRC 2 Pro.

Patronite

Na niedzielę zaplanowano ponad 28-kilometrowy odcinek specjalny Grafschaft oraz ponad 11-kilometrowy oes Dhrontal, które zamknęły czterodniowe zmagania na 19 odcinkach specjalnych o łącznej długości 344,04 km. Obie załogi ŠKODY miały przed sobą jedno zadanie – obronić swoją przewagę w kategorii WRC 2 Pro. Czeski team zaczął rajd ostrożnie, ale mimo to powiększył swoją przewagę.

– Odcinek specjalny był bardzo trudny. Na drodze było dużo szutru oraz błoto, więc naprawdę musiałem być ostrożny – komentuje Jan Kopecký.

 

Ostatecznie Jan Kopecký i Pavel Dresler objęli prowadzenie i odnieśli pierwsze zwycięstwo w kategorii WRC 2 Pro podczas Rajdowych Mistrzostw Świata FIA 2019. Kalle Rovanperä i Jonne Halttunen nie ryzykowali ze swoją ŠKODĄ FABIA R5 evo. Z trzecim miejscem w kategorii zespołów fabrycznych uzyskali cenne punkty mistrzowskie zarówno w klasyfikacji kierowców, jak i producentów.

W kategorii WRC 2 dla drużyn prywatnych Fabian Kreim (mistrz Niemiec 2016 i 2017) i panujący mistrz Niemiec Marijan Griebel, oboje wspierani przez ŠKODA Auto Deutschland, odnieśli podwójne zwycięstwo podczas swojego pierwszego rajdu nową ŠKODĄ FABIA R5 evo.

– Gratulacje dla Jana i Pavla za świetny występ. Jesteśmy dumni, że nasza nowa ŠKODA FABIA R5 evo pozostaje niepokonana w swojej kategorii w Rajdowych Mistrzostwach Świata FIA. To wielka nagroda za wspaniałą pracę, którą wykonał cały zespół. Uznanie należy się także dla Kalle i Jonne, którzy pomimo początkowych trudności zajęli trzecie miejsce i zebrali cenne punkty mistrzowskie – komentuje Michał Hrabánek, Szef ŠKODA Motorsport.

Wybrane dla Ciebie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *