RAJDYWRC

Skoda wprowadzi nową Fabię R5 szybciej!

Skoda wprowadzi nową Fabię R5 szybciej!

Fabia R5 jest dla Skody modelem sukcesu. Czeska fabryka i jej klienci wygrali wiele rajdów i tytułów przy wykorzystaniu ich rajdówki. Nawet ekonomicznie, Fabia może przekroczyć wszelkie oczekiwania. Do końca zeszłego roku Skoda Motorsport sprzedała 252 pojazdy tego samochodu, w samym 2018 roku było to 80 sztuk.

Ale ich pozycja jako najlepszego wyboru wśród aut R5 jest zagrożona. Volkswagen ze swoim Polo R5 GTi pojawił się na rynku jako samochód konkurencyjny. Mimo drobnych problemów, coraz częściej jest pierwszym wyborem zamożnej klienteli.

W Mlada Boleslav przygotowywano się na początku do stawienia czoła nowej konkurencji z Hanoweru i zorganizowano gruntowny remont Fabii R5. Było to tak dokładne, że konieczna była nowa homologacja Światowej Federacji FIA.

Fabia R5 nie tylko otrzyma całkowicie nowy i lżejszy układ napędowy. Zoptymalizowano także moc silnika 1,6 litra z turbodoładowaniem. Nowa kinematyka zawieszenia powinna zapewnić jeszcze lepsze osiągi. Najważniejszy punkt zmian: Nowa Fabia R5 wykorzysta kilka części, które są również używane w Polo R5.

Początkowo nowy samochód miał zadebiutować latem w Rajdzie Finlandii (od 1 do 4 sierpnia), ale teraz Skoda Motorsport skraca harmonogram i chce po raz pierwszy wykorzystać Fabię R5 w Rajdzie Portugalii (31 maja do 2 czerwca).

Tagi

Oktawian Sadlak

Redaktor serwisu od sierpnia 2017 roku.

Podobne

Close