AKTUALNOŚCIRSMŚL

Rajdowe Samochodowe Mistrzostwa Śląska 2020

W pierwszy weekend maja ruszą rozgrywki Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Śląska 2020. Zgodnie z nowymi regulaminami, na zawodników czeka sporo zmian.

Rywalizację w dniach 1-2 maja rozpocznie 2. Rajd Ziemi Głubczyckiej, po którym rozegrane zostaną jeszcze cztery rajdy: 51. Rajd Festiwalowy (6-7 czerwca), Rajd Mikołowsko-Żorski (11-12 września), 66. Rajd Wisły (2-3 października) oraz 46. Rajd Cieszyńska Barbórka (13-14 listopada).

Walka niezależnie od licencji

Po pierwsze, w RSMŚl zabraknie klasy Gość. Zniesienie barier dotyczących licencji oznacza, że kierowcy z licencjami wyższego stopnia (R) będą mogli rywalizować z zawodnikami rajdów okręgowych (licencja RN). Ich samochody muszą jednak spełniać dokładnie te same normy, co zawodników niższych licencji. Organizatorzy mistrzostw Śląska dostosowali także podział klas do nowych wymogów, zachowując jednak dotychczasowe klasy i klasyfikację generalną.

Marcin Hennek Photography

Klasy markowe na lepszych zasadach

Na nowych warunkach zorganiozowana zostanie klasa Puchar Cento Rally, który podobnie jak Puchar Peugeot/Citroen będzie mieć obniżone wpisowe (odpowiednio 600 złotych dla zawodników PCR i 700 złotych dla PPC). Nowe wymogi klasy PCR to próba znalezienia najtańszej alternatywy startów w rajdach okręgowych. Do PPC dopuszczony zostaje nowy samochód, czyli Citroen C2. Regulamin stał się bardziej liberalny, zrezygnowano z wymogu posiadania homologacji FIA w tych pucharach na rajdzie.

Patronite

RallyN – nowość na trasach RSMŚl

Zalążkiem większych zmian i prezentacją nowego kierunku jest grupa pojazdów RallyN dopuszczona w klasie 3. Utworzony po konsultacjach z zawodnikami koncept RallyN (Rally od obecnego nazewnictwa FIA, N od popularnej „grupy N” i National/Narodowy) ma odmłodzić flotę samochodów RSMŚl, obniżyć koszty ich budowy oraz udziału w rajdach. Tegoroczne RallyN umożliwi start autem o pojemności skokowej silnika do 1.4l, posiadającym lub nieposiadającym homologacji FIA, o ograniczonym zakresie modyfikacji. Z powodu likwidacji wyścigowego pucharu jedną z możliwości jest np. Kia Picanto.

Jest to początek szerszej koncepcji, o której dalsze informacje zostaną opublikowane w najbliższym czasie. Docelowo zakłada ona budowę wyższych klas samochodów RallyN, które bez wymogu posiadania homologacji FIA będą mogły rywalizować o zwycięstwo w klasyfikacji generalnej, w tym i klasie 1. Planuje się, że auta te rozpoczną rywalizację od sezonu 2021.

Marcin Hennek Photography

Małe (duże) zmiany

Prócz powyższych zmian regulamin ma także sporo innych nowości, które pozwolą na jeszcze tańsze ściganie. To między innymi w dalszym ciągu dopuszczenie kasków z wygasłymi normami BS6658-85 type A/FR, Snell SA2000, Snell SA2005, a także kombinezonów i bielizny ISO6940/FIA86. Przejściowo w tym sezonie system FHR nie będzie wymagany. Od tego sezonu wszystkie klasy poza markowymi (PCR oraz PPC) mogą korzystać z dowolnych opon. OKSS ZO PZM w Katowicach będzie obserwować kwestię opon w tym sezonie, aby wypracować kompromisowe rozwiązanie na sezon 2021.

rsmsl.pl

Wybrane dla Ciebie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *