RAJDYWRC

Renault lobbuje za elektrycznymi rajdówkami

Renault lobbuje za elektrycznymi rajdówkami

Mimo, że ciągle trwa debata nad zaletami i wadami wchodzących  w przyszłym roku hybryd, Renault Sport już naciska na FIA, na włączenie pojazdów całkowicie elektrycznych od 2025 roku.

Dyrektor Renault Sport, Benoit Nogier powiedział:

Benoit Nogier

„Dla nas jest jasne, że hybrydy to tylko okres przejściowy. Przyszłość samochodów rajdowych to nie takie napędy. Nasza kolejna generacja samochodów będzie w pełni elektryczna i myślę, że FIA powinna być nieco bardziej wizjonerska i powinna naciskać nieco bardziej na wprowadzenie samochodów w pełni elektrycznych. Oczywiste jest, że w przyszłości wszystkie sportowe samochody będą elektryczne.”

Francuz odniósł się także do kategorii Rally2, gdzie odłożono w czasie hybrydyzację.

Patronite

Benoit Nogier

„Jestem bardzo zaskoczony, że FIA postanowiła pozostać przy całkowicie spalinowych silnikach w samochodach Rally2. Jestem nawet zaskoczony technologią, z której korzystać będą w przyszłym roku samochody Rally1. Dla mnie to wyraźnie za mało. Będziemy współpracować z FIA aby przygotować nowy motoryzacyjny świat. A dla nas jest on  w pełni elektryczny. Taką wizję  mamy w Renault.”

Dyrektor generalny grupy Renault, Luca De Meo, publicznie zobowiązał się do posiadania 10 modeli EV w gamie samochodów drogowych do końca 2025 roku, w tym do odnowienia kultowego Renault 5, które zyskało sławę w erze rajdów Grupy B.

Nogier z kolei nie wykluczył przejścia do Rally1, gdyby stała się ona w pełni elektryczna. Dodał jednak, że mało prawdopodobny jest zespół fabryczny z powodu prowadzenia programu Alpine F1. Nogier dodał na zakończenie:

Benoit Nogier

„Niezależnie od tego, w której kategorii mielibyśmy wystawiać nasze pojazdy, to część elektryczna pojazdu musi być znacznie większa niż teraz. Hybrydy traktujemy tylko przejściowo. W 2025 musimy być przygotowani do powitania w rajdach samochodów w pełni elektrycznych.”

Pierwszy krok Renault w kierunku formalnego przyjęcia pojazdów elektrycznych nastąpi w połowie przyszłego roku. Trwają prace nad stworzeniem prototypu samochodu rajdowego opartego na seryjnym elektrycznym układzie napędowym.

Nogier dodał również, że jego wypowiedzi nie są zobowiązaniem do budowy takiego samochodu, ale jedynie weryfikacją koncepcji. Wyraził także nadzieje na przekonanie FIA do swoich racji.

Źródło informacji – DirtFish

Więcej o WRC na Rallypl

Szymon Klimas

Kocham wszystko co ma zapach benzyny, bez znaczenia czy ma cztery czy dwa kółka. Interesuję się motoryzacją w każdym aspekcie, także praktycznym. W redakcji od sierpnia 2020.

Wybrane dla Ciebie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także
Close