Rajd ŚląskaRajd Śląska 2020RAJDYRSMP

Duże emocje w klasach na Rajdzie Śląska 2020 – Podsumowanie

Rajd Śląska za nami i po fantastycznej walce, jaką mogliśmy śledzić na czele klasyfikacji generalnej, warto przyjrzeć się także temu, co działo się w poszczególnych klasach podczas drugiej rundy RSMP.

KLASA 2

Dla formalności przypominamy, że rywalizację w klasie 2 wygrała załoga Jari Huttunen/Mikko Lukka, którzy po przejechaniu siedmiu odcinków specjalnych pokonali Grzegorza Grzyba i Michała Poradzisza o 7,3 sekundy. Podium uzupełnili Tomasz Kasperczyk i Damian Syty (+32,3).

KLASA 2WD i 4

Tak jak w przypadku klasyfikacji generalnej również wśród załóg aut z napędem na jedną oś kibice byli świadkami niezwykle emocjonującego pojedynku, w którym brali udział Jakub Lesiak i Łukasz Biernot (BMW M3 E46) oraz trzy duety w Peugeotach 208 R2: Lubiak/Borko, Typa/Gospodarczyk i Gazda/Mikuliszyn.

Pierwszymi liderami ośki zostali Kamil Bolek i Marcin Gaś, ale już na kolejne próbie stracili blisko 50 minut i o szansach na końcowy triumf można było zapomnieć. Po drugiej próbie na czoło wysunął się duet Typa/Gospodarczyk, ale już po kolejnym odcinku fotel lidera objęli Lesiak i Biernot, którego nie oddali do końca zmagań. Nie mogli jednak mówić o spokojnej jeździe do mety, ponieważ drugi duet: Lubiak/Borko, stracił na mecie 9,2 sekundy, a trzeci: Typa/Gospodarczyk 13,2 sekundy, przy czym ich czas okupowała 10-sekundowa kara za potrącenie szykany.

Radek Typa:

Prezentowaliśmy bardzo dobre szybkie tempo, jednak dostaliśmy karę za potrącenie szykany. Temat dyskusyjny, ponieważ bardzo starałem się aby nic takiego nie miało miejsca…

Za podium ze stratą 19 sekund znaleźli się Gazda i Mikuliszyn, którzy stracili miejsce w czołowej trójce na ostatnim oesie rywalizacji. Załogi w Peugeotach utworzyły podium w klasie 4.

⇒ Zobacz klasyfikacje po Rajdzie Śląska w klasach

KLASA 3

Załogi Mularczyk/Paciej (Citroen DS3 R3T), Michalski/Binięda (Honda Civic Type-R) i Wilk/Pasek (Renault Clio) stanęły do rywalizacji o triumf w klasie 3. Bezkonkurencyjny okazał się pierwszy z duetów, który wygrał każdy odcinek specjalny i drugich na mecie Wilka i Paska pokonał o blisko 21 minut. Po awarii do mety nie dotarła załoga Hondy.

KLASA HR2

Walka w klasie HR2 zapowiadała się na pojedynek Subaru vs. Toyota, ale już po pierwszej próbie było wiadomo, że to załogi spod znaku plejad zwyciężą w tym pojedynku. Na każdym odcinku załogi były klasyfikowane w taki sam sposób i na mecie duet Pryczek/Pryczek pokonał Pawła Grzywacza i Błażeja Czekana o blisko cztery i pół minuty. Marek Gaciarz i Arkadiusz Skorupa stracili blisko dziewięć, a duet Piechowicz/Zalega blisko 20 minut.

KLASA HR3

Klasa HR3 okazała się teatrem jednego aktora i po wygraniu wszystkich odcinków specjalnych z końcowego triumfu cieszyli się Piotr Kalinowski i Jarosław Janasz. Po przejechaniu stu kilometrów oesowych byli oni lepsi od duetu Mrozek/wolski w bliźniaczym Renault Clio o blisko cztery minuty. Podium w Nissanie Sunny uzupełniła załoga Gaciarz/Sosnowski, a stawkę w Oplu Astrze zamknęli Adam Sidor i Paweł Piczak.

⇒ Zobacz klasyfikacje po Rajdzie Śląska w klasach

KLASA HR4

Grzegorz Ciombor i Marcin Różycki w Hondzie Civic pewnie wygrali rywalizację w swojej klasie, ale z pewnością musza podziękować swoim najgroźniejszym rywalom: załodze Różycki/Sajdak za zgromadzone przez nich kary. Na mecie oba duety dzieliło 32,3 sekundy, ale czas tych drugich zawierał również pół minuty kary za potrącenie szykan. Najniższy stopień podium pewnie dowieźli Anaszkiewicz i Tichanowicz, a stawkę zamknęli Smagała i Miklaszewski.

KLASA HR BMW

Podobnie jak w klasie HR2, również załogi w BMW postanowiły nie zamieniać się pozycjami na poszczególnych odcinkach. Wyjątkiem był jedynie pierwszy oes, na którym sklasyfikowano cztery duety, ale na mecie drugiego odcinka zabrakło już Filipa Stopy i Rafała Ślęczka. Na mecie ze zwycięstwa cieszyli się Jakub Wolski i Bartosz Krawiec, którzy o blisko półtorej minuty pokonali dut Goździkiewicz/Madej-Smolarek i o blisko cztery minuty załogę Słupski/Mazur.

KLASA OPEN 2WD-

Adam Sroka i Krystian Woźniak w Hondzie Civic pewnie pokonali duet Kozłowski/Dyemba w Fordzie Fiesta R2. Załoga Hondy była najszybsza na wszystkich odcinkach specjalnych i na mecie ich przewaga wynosiła ponad pięć minut.

KLASA OPEN 2WD

Jakub Lesiak i Łukasz Biernot, którzy wygrali klasyfikację 2WD na Rajdzie Śląska, byli też bezkonkurencyjni w klasie Open 2WD, w której oddali rywalom jedynie jeden odcinek. Drudzy na mecie Szymon Rusin i Paweł Ferdek trzykrotnie uzyskiwali drugie czasy na oesach, dwa razy byli drudzy i jako jedyni przełamali dominację zwycięzców, co na mecie przeobraziło się w 27,6 sekundy straty. Do trzeciego odcinka o najniższy stopień podium zacięcie rywalizowały załogi Teter/Marczewski (Citroen DS3 R3T) oraz Strychalski/Olejniczak (Nissan 350Z), ale na czwartej próbie drugi z duetów musiał się wycofać i to załoga Citroena ostatecznie wywalczyła trzecie miejsce.

KLASA OPEN 4WD

Jacek Jurecki i Michał Trela to niewątpliwie bohaterzy Rajdu Śląska. Świetna jazda zaowocowała pewnym triumfem w klasie Open 4WD, w której wygrali sześć z siedmiu odcinków. Jedynie na pierwszym przejeździe próby Jastrzębie Zdrój byli o 1,4 sekundy słabsi od Wojciecha Chuchały i Łukasza Włocha. Dominacja załogi Fiesty Proto nie oznaczała jednak, że było nudno. O drugie miejsce zaciekle walczyli wspomniani Chuchała i Włoch w Fieście Proto z duetem Szeja/Szeja w Subaru Imprezie. Po długiej wymianie ciosów załoga Subaru okazała się szybsza od byłego mistrza Polski o zaledwie 1,5 sekundy. Czołową piątkę uzupełnili Terlikowski i Burkat w kolejnej Fieście Proto oraz Kowal i Lenkowski w Lancerze Evo IX R4.

Fot. Łukasz Kos

Wybrane dla Ciebie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *