Rajd ElektrenyRajd Elektreny 2019RAJDYRSMP

Greguła: Cieszę się że będziemy mogli porównać czasy

Inne oesy:
Piątek: Duszniki Zdrój , Suszyna
Sobota: Jaszkowa, Złoty Stok, Czarna Góra
Niedziela: Goworów, Międzylesie

W najbliższy weekend załoga SPRT wystartuje w Rajdzie Elektrėnai – który będzie czwartą rundą rajdowych czempionatów Polski i Litwy. Jest to kolejny etap przygotowań do debiutu załogi Subaru Poland Rally Team w Rajdowych Samochodowych Mistrzostwach Polski. Podczas rozgrywanego w czerwcu Rajdu Žemajtija, Kuba Greguła pilotowany przez Grzegorza Dachowskiego od pierwszych odcinków prezentowali znakomite tempo, rywalizując z rutynowanymi kierowcami od lat ścigającymi się po szutrowych odcinkach specjalnych.
W tym roku Rajd Elektrėnai jest łączoną, czwartą rundą Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski i Litwy.

Będzie to pierwszy raz, kiedy Kuba i Grzegorz staną na starcie wraz z czołówką RSMP. Jednak z uwagi na to, że Kuba nie ma jeszcze prawa jazdy, może startować wyłącznie w rundzie Mistrzostw Litwy. Sezon 2019 jest pierwszym rajdowym rokiem dla Kuby, który swoją sportową karierę w motosporcie rozpoczynał w kartingu. Młody kierowca SPRT wystartował już w dwóch rajdach zaliczanych do Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Łotwy i Litwy. Mimo, że mistrzowskie tytuły w kartingu wywalczył na torach wyścigowych, szutrowe odcinki rajdu Žemaitija pokonywał w tempie zbliżonym do najszybszych kierowców startujących w klasyfikacji LARC2 – samochodów N-grupowych.

Rozgrywany w okolicach miasta Elektreny Rajd Elektrėnai, jest po raz drugi z rzędu rundą Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski. W ubiegłym roku, swoje pierwsze w karierze zwycięstwo w rundzie Mistrzostw Polski odniósł Mikołaj Marczyk – wychowanek Subaru Poland Rally Team. Tegoroczna edycja rajdu zostanie rozegrana w dniach 12 – 13 lipca. Pierwszego dnia planowany jest krótki, przejeżdżany dwukrotnie asfaltowy oes miejski. Drugi dzień to aż czternaście szutrowych, szybkich odcinków specjalnych o łącznej długości ponad stu kilometrów.

Kuba Greguła:

Rajd Žemaitija był dla mnie fantastyczną przygodą i prawdziwą rajdową lekcją pokory. Mam świadomość że ciągle uczę się nowej dyscypliny, poznaję możliwości i ustawienia samochodu, pracujemy nad opisem trasy i zgrywamy się jako załoga. Moja dotychczasowa sportowa droga była nastawiona na bezkompromisową walkę o każdy ułamek sekundy. Okazuje się jednak, że zmagania na rajdowych odcinkach specjalnych są jeszcze bardziej skomplikowane i obarczone dużo większym ryzykiem. W czwartek mamy zaplanowany dzień testowy na Litwie – będzie to świetna „rozgrzewka” przed kolejnym rajdowym wyzwaniem. Cieszę się że po raz pierwszy będziemy mogli porównać swoje czasy z krajową czołówką, podczas łączonej rundy Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski i Litwy. Takie porównanie nie będzie jednak do końca miarodajne. Zgodnie z litewskimi regulaminami, nasze auto jest typową N-grupą, bez modyfikacji dozwolonych dla samochodów startujących w klasie Open N w RSMP.

Grzegorz Dachowski:

Cały czas staramy się pamiętać, że pierwszy rajdowy sezon Kuby to przede wszystkim rajdowa szkoła i nasze czasy uzyskiwane na odcinkach specjalnych mają drugorzędne znaczenie. Jednak trening w warunkach rajdowej rywalizacji to zupełnie inna rzeczywistość niż jazda po oesach testowych. Kuba coraz lepiej radzi sobie z opisem trasy dyktowanym przez pilota, a kolejne kilometry przejechane w rajdowym tempie dają okazję do zbierania doświadczeń i poznawania tej – jakże skomplikowanej dyscypliny sportów motorowych. Po raz pierwszy pojedziemy po tych samych odcinkach specjalnych, co zawodnicy RSMP – ale jeszcze tym razem nie będzie to w warunkach sportowej rywalizacj

Tagi

Mikołaj Sobol

Śledzę wszytko co dzieje się motosporcie. Jestem na bieżąco z wynikami, aktualnościami, ciekawostkami, a także ploteczkami. W redakcji od 2017 roku.

Podobne

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Close