CzechyRajd ValasskaRajd Valasska 2019RSMP

Czeska rozgrzewka Kasperczyka w Rajdzie Valasska

Czeska rozgrzewka Kasperczyka w Rajdzie Valasska

W nadchodzący weekend (29-31 marca) Tomasz Kasperczyk i Damian Syty wezmą udział w Rajdzie Valasska, który stanowi pierwszą rundę mistrzostw Czech. Podczas tego startu załoga Tiger Energy Rally Team będzie kontynuowała przygotowania do rywalizacji w tegorocznych Rajdowych Samochodowych Mistrzostwach Polski.

Inauguracyjna runda czempionatu u naszych południowych sąsiadów to nie lada gratka dla kibiców z Polski. Trasa rajdu wytyczona została na nierównych i podbijających morawskich oesach, które zlokalizowane są zaledwie godzinę drogi od granicy polsko-czeskiej. W sumie zawodnicy startujący w Valassce będą mieli do pokonania 14 wymagających odcinków specjalnych o łącznej długości ponad 164 kilometrów. Nie zabraknie także widowiskowej próby na torze testowym fabryki ciężarówek Tatra w Koprzywnicy, na której kibice będą mogli kilkukrotnie obejrzeć przejazdy rajdówek.

Do rajdu zgłosiło się 81 załóg, w tym aż 26 w samochodach R5 oraz dwie w autach WRC. Wśród nich jest m.in. Jan Kopecky – urzędujący mistrz świata w kategorii WRC 2 oraz sześciokrotny mistrz Czech czy też Martin Koci – mistrz Słowacji z sezonu 2018. Głównym celem dla ekipy Tiger Energy Rally Team jest trening przed sezonem RSMP, który rozpocznie się 26 kwietnia w Świdnicy.

– Pierwsza runda Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski coraz bliżej, więc nasze przygotowania nabierają rozpędu. Start w Rajdzie Valasska jest ich ważną częścią, szczególnie, że w tym roku jeszcze nie ścigaliśmy się na asfalcie. Głównym celem jest przejechanie wszystkich odcinków i czerpanie radości z jazdy, choć fajnie byłoby ukończyć rajd na wyższej pozycji niż w sezonie 2015, kiedy to zajęliśmy dziewiąte miejsce w klasyfikacji generalnej. W Świdnicy będziemy mieć pewnie nowych rywali, a kilku zawodników chce przywieźć nowe samochody. My na razie będziemy się ścigać Fiestą R5, ale chcemy być w dobrej formie już od samego początku rywalizacji w RSMP. Dlatego też oprócz Rajdu Valasska zaliczymy start w Rallysprincie Kopna i Memoriale Janusza Kuliga i Mariana Bublewicza. Tomasz Kasperczyk

kasperczyk_rajd_slaska_2018_fot_maciej_niechwiadowicz_img_4442_MQ

Zespół Tiger Energy Drink Rally Team powstał w 2012 roku, od samego początku jego trzon stanowi załoga Tomasz Kasperczyk/Damian Syty. Rok 2012 to pełny sezon Rajdowego Pucharu Polski oraz czeski Rajd Kostelec. W kolejnym sezonie Tomasz Kasperczyk (ur. 25. 9. 1992 r.) zadebiutował w Rajdowych Samochodowych Mistrzostwach Polski, zdobywając tytuł II wicemistrza Polski w klasie 6. Kolejny – 2014 rok to zmiana samochodu i walka o punkty w klasyfikacji generalnej Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski. Nowy samochód i bardzo intensywny program treningowy zaowocowały 6. miejscem w klasyfikacji generalnej RSMP i pierwszym podium w tym cyklu podczas Rajdu Dolnośląskiego. Duet Tomasz Kasperczyk/Damian Syty zajął znakomite, drugie miejsce w klasyfikacji generalnej rajdu. Sezon 2015 to kolejny rok startów w Rajdowych Samochodowych Mistrzostwach Polski oraz wybranych rundach Rajdowych Mistrzostw Europy w Fordzie Fiesta R5. Sezon 2017 przyniósł pierwsze zwycięstwo w rundzie Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski. Tomek z Damianem byli najszybsi w Rajdzie Śląska i przypieczętowali tytuł wicemistrzów kraju. W 2018 roku zespół rywalizował w wybranych rundach FIA ERC i RSMP, co dało mu czwarte miejsce w mistrzostwach Polski. W drodze do tego wyniku Kasperczyk i Syty powtórzyli sukces z sezonu 2017 i po raz drugi z rzędu wygrali Rajd Śląska, ustanawiając jednocześnie nowy rekord w polskich rajdach. Na mecie wyprzedzili drugą załogę o 0,2 sekundy – to najmniejsza różnica w historii. W sezonie 2019 rajdową bronią Tiger Energy Drink Rally Team ponownie jest Ford Fiesta R5 serwisowany przez kielecką stajnię rajdową C-Rally. Sponsorem strategicznym zespołu jest Tiger Energy Drink.

Tagi

Artur Jasiński

Pomysłodawca, założyciel, redaktor naczelny portalu.

Podobne

Close