Rajd PortugaliiRajd Portugalii 2018RAJDYWRC

Neuville liderem po ciężkim piątku w Portugalii – OS8&9 – Rajd Portugalii 2018

Thierry Neuville i Nicolas Gilsoul zakończyli piątkowy etap Rajdu Portugalii 2018 na fotelu lidera. Belgijska załoga jako nieliczna z czołówki nie popełniała dzisiaj większych błędów i prezentowała na szutrowych oesach w okolicach Fafe równe i szybkie tempo.

Duet Hyundaia zapisał na swoje konto trzy z ośmiu rozegranych odcinków. Na wysokim drugim miejscu aktualnie plasuje się Elfyn Evans. Walijczyk który traci 17,7s zapowiedział że będzie walczył o zwycięstwo w szóstej tegorocznej rundzie WRC. Wirtualne podium zawodów uzupełnia Dani Sordo. Kantabryjczyk źle dobrał opony na popołudniową pętle i przez to stracił sporo czasu. Po dziewięciu rozegranych odcinkach traci 24,3s do swojego zespołowego kolegi.

Wybrane dla Ciebie
Fot. At World

Świetnie spisuje się Temu Suninen, Fin który po raz pierwszy w karierze rywalizuje w Portugalii za kierownicą auta WRC zajmuje znakomite czwarte miejsce. Pierwszą piątkę zamyka Mads Ostberg. Norweg, który wrócił w ten weekend po krótkiej przerwie do swojego C3 WRC nie ustrzegł się dzisiaj błędów oraz dodatkowo zmagał się z problemami w swojej rajdówce. Szósta lokata należy jak narazie do Esapekki Lappiego. Fin na mecie dzisiejszego ostatniego oesu przyznał, że jeszcze nigdy w karierze nie widział tak zniszczonych i dziurawych odcinków specjalnych. Za jedynym reprezentantem Toyoty plasuje się Kris Meeke. Brytyjczyk złapał dwa kapcie na odpowiednio szóstym i siódmym oesie. I miejscowy superoes w Porto przejechał na gołej obręczy. Kolejny zawodnik Citroena Craig Breen również przebił opone na drugim przejeździe próby Ponte de Lima i stracił tam ponad dwie minuty.

Fot. Greg Roslon

Pechowcy

Trzeba powiedzieć szczerze, że piątkowy etap Rajdu Portugalii był chyba jednym z najcięższych piątków w tym sezonie. Odcinki były bardzo dziurawe a na trasie leźały ogromne kamienie. W takich warunkach nie poradzili sobie Ott Tänak, Jari Matti Latvala, Sebastian Ogier i Hayden Paddon którzy nie ukończyli dzisiejszego etapu.

WRC2

W WRC2 po dziewięciu rozegranych odcinkach specjalnych prowadzi nieoczekiwanie Gus Greensmith. Za Brytyjczykiem sklasyfikowany jest wyśmienicie spisujący się na zdradliwie ciężkich portugalskich oesach Łukasz Pieniążek. Polak, którego pilotem jest Przemysław Mazur zapisał na swoje konto kilka świetnych czasów i po piątkowej części rywalizacji traci do kierowcy Fiesty R5 34,3s. Za Białoczerwonymi czai się Stephan Lefebvre, który traci do Łukasza tylko 0,5s.

Fot. Redbull

Na jutro organizatorzy zaplanowali sześć niezwykle wymagających oesów. Pierwsza poranna próba startuje o 10:08

Klasyfikacja Generalna Po OS9 :

1. ?? #Neuville
2. ?? Evans +17.7
3. ?? #Sordo +24.3
4. ?? Suninen +34.4
5. ?? Lappi +45.8
6. ?? Ostberg +48.3
7. ?? Meeke +1:18.7
8. ?? Breen +2:27.3

 

Profil kierowcy:
Thierry Neuville

Dominik Bilicki

Redaktor od 2013 roku. Zaraz po naczelnym, najdłużej pracujący człowiek w naszej redakcji ;) Rajdami interesuje się od dziecka. Uwielbia przeprowadzać wywiady z zawodnikami. W swojej karierze bywał już nie raz na rundach WRC, ERC czy chociażby Mistrzostw Belgii.

Wybrane dla Ciebie