Rajd ŚwidnickiRajd Świdnicki 2021RAJDYRSMP

Część mieszkańców Gminy Pieszyce chce protestować przeciwko Rajdowi Świdnickiemu – Krause 2021

Część mieszkańców Pieszyce chce protestować przeciwko Rajdowi Świdnickiemu – Krause 2021

Do naszej skrzynki redakcyjnej wpadł list na temat planowanemu protestowi przeciwko Rajdu Świdnickiemu Krause 2021. Poniżej publikujemy pełną treść tego pisma.
Dzień dobry

W związku z opublikowaniem harmonogramu Rajdu Świdnickiego-Krause oraz map rywalizacji, chcieliśmy poinformować, że w niedzielę trzeciego października 2021 roku na terenie Gminy Pieszyce odbędzie się strajk przeciwko organizacji wydarzenia.

Organizator kolejny raz przygotowując imprezę nie bierze pod uwagę lokalnej społeczności. Na niedzielę na 10:45 zaplanowano start pierwszej załogi do odcinka Rościszów-Michałkowa Górna. Zamknięcie drogi zaplanowano na 9:15. W Rościszowie jedyna niedzielna msza odbywa się o godzinie 9:45 i kolejny raz stwarzają Państwo trudności w dotarciu na nią lokalnej społeczności. Zakładamy, że jak w latach poprzednich droga w Rościszowie będzie zamknięta na wysokości budynku Rościszów 60. W związku z tym domagamy się przesunięcia startu w taki sposób, by mieszkańcy bez problemów mogli dotrzeć do kościoła i wrócić do domów, co jest równoznaczne z przesunieciem blokady drogi powyżej skrzyżowania drogi głównej z tą prowadzącą na Padole (https://www.google.com/maps/@50.7056114,16.5253464,3a,75y,56.72h,90t/data=!3m6!1e1!3m4!1sgj1Oiz4_1NpFebPaOY8MwA!2e0!7i13312!8i6656)

W trosce o bezpieczeństwo mieszkańców żądamy także, by auta przeznaczone do zapoznania z trasą były wyposażone w systemy GPS, które są dostępne w czasie rajdu i na ich podstawie karać zawodników za łamanie przepisów ruchu drogowego. Wielokrotnie załogi łamią przepisy, a zachowanie związku oraz promotora cyklu pokazuje, że zezwalają na to. Wystarczy wspomnieć o braku kary dla Nikołaja Griazina na tegorocznym Rajdzie Polski, który w jednej z miejscowości wyprzedzał kolejne auta na podwójnej ciągłej i skrzyżowaniach. Zawodnik nie otrzymał żadnej kary, mimo zaprezentowania tych manewrów w oficjalnej relacji z rajdu

Jednocześnie wnosimy o zainstalowanie działających w dniach 30.09.2021-03.10.2021 na koszt organizatora/związku/promotora fotoradarów w wiosce Rościszów w pobliżu Centrum Kultury, gdzie znajduje się również boisko sportowe i plac zabaw. Dla przypomnienia ograniczenie prędkości na całej długości wioski wynosi 40 km/h. Wnosimy również o zainstalowanie kolejnych urządzeń na jednym z prostych odcinków drogi prowadzącej z Kamionek na przełęcz Jugowską oraz w samych Kamionkach przy boisku sportowym. Ze względu na wzmożony w tym rejonie ruch turystów pieszych i rowerowych, nie bez powodu obowiązuje tam ograniczenie prędkości do 40 km/h.

We wtorek przed rajdem wśród mieszkańców zostanie również przeprowadzona ankieta, w której zostanie zadane pytanie: Czy wie Pan/Pani o tym, że w ten weekend na terenie wioski odbywa się rajd samochodowy? Jeśli więcej niż 50% osób da odpowiedź negatywną, pokaże to, że nie poinformowali Państwo we właściwy sposób lokalnej społeczności.

Strajk nie odbędzie się tylko jeśli zostaną spełnione wszystkie z poniższych żądań:

– zainstalowane zostaną we wspomnianych wyżej miejscach certyfikowane działające fotoradary, na podstawie których będzie można karać zawodników za łamanie przepisów ruchu drogowego;
– w autach do zapoznania z trasą zostaną zamontowane systemy GPS, na podstawie których zawodnicy będa otrzymywać kary za złamanie przepisów ruchu drogowego; Dane z systemu będą dostępne do wglądu w każdym momencie dla organizatorów strajku.
– przesunięty zostanie start odcinka Rościszów-Michałkowa Górna w taki sposób, by blokada drogi nie utrudniała lokalnej społeczności dotarcia do rościszowskiego kościoła.
– zostanie zorganizowana kampania informacyjna dla mieszkańców Rościszowa i Kamionek, by minimum 50% mieszkańców + jedna osoba miały świadomość, tego, co wydarzy się w ich wiosce.
Z wyrazami szacunku
Łukasz Łuniewski oraz radny gminy Pieszyce: Adam Łuniewski

5 komentarzy

  1. tym sposobem można w tym kraju wszystko zablokować, mnie nigdy nie przyszło do głowy żeby oprotestować procesję kościelną z okazji święta Bożego Ciała, wiadomo że wtedy nie mogę wyjechać z domu ale szanuję to, natomiast jest pewien sort ludzi którzy mówią: weto, nie zgadzam się!

  2. Hmm z takimi żądaniami to do PZM-otu, śmiech na sali bo muszą do kościoła iść….😂taa jeszcze fotoradary i gpsy haha…ubaw po pachy.

  3. jak mnie to irytuje…rajd rozgrywany lataaa przed tym zanim panicze sobie domek wybudowali i nagle sie dowiedzieli ze tam co jakiś czas leci rajd (dla których jest on najważniejszym punktem sportowym w roku) i cyk sie im to nie podoba….spierdzielać z takimi burakami najlepiej jakby koło Was nic sie nie działo zabijcie się dechami ale dajcie nam kibicowac jeżdzić i dalej kochać ten sport! jak dobrze że te drogi nie należą do Was tylko są dobrem społecznym i zepnijcie poślady i wytrzymcie jeden pieprzony dzeń!

  4. W jaki sposób zostanie przeprowadzona ankieta? Czy próba będzie reprezentatywna? Jaka minimalna ilość osób jest zakładana, aby badanie zostało uznane za statystycznie poprawne? Czy radni gminy zdają sobie sprawę, że wykroczenia drogowe uczestników rajdu bada policja a nie organizator? Dlaczego posiłkują się nagraniem z innego rajdu, z innej gminy? Czyżby w Gminie Pieszyce nie doszło dotąd do wykroczeń, bądź nie potrafią znaleźć na to dowodów?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *