RAJDYWRC

Lappi i Ogier będą dzielić samochód Toyoty w sezonie 2022!

Lappi i Ogier będą dzielić samochód Toyoty w sezonie 2022!

Esapekka Lappi powróci do Toyota Gazoo Racing na sezon WRC 2022, aby dzielić z Sebastienem Ogierem nowy samochód, GR Yaris WRC Rally1! Ogier, walczący obecnie o ósmy tytuł mistrza świata w ciągu dziewięciu lat, zapowiedział wcześniej, że w przyszłym roku wycofa się z programu w pełnym wymiarze godzin i weźmie udział w wybranych rundach. Przewidywano, że Lappi zajmie miejsce, które opuszcza Francuz.

Lappi, który doprowadził prywatnego Yarisa WRC do finiszu na czwartym miejscu podczas Rajdu Finlandii, odniósł swoje jedyne zwycięstwo w WRC z Toyotą w 2017 roku. Odszedł z zespołu po kampanii 2018, aby dołączyć do Citroën Racing, a następnie do M-Sport Ford.

Julien Ingrassia, który współpracował z Ogierem od początku jego kariery w 2006 roku, pod koniec tego sezonu odejdzie na emeryturę. Zastąpi go Benjamin Veillas, który ściśle współpracował z Ogierem podczas testów.

Patronite

Zgodnie z oczekiwaniami Elfyn Evans i Kalle Rovanperä po dwóch latach podpisali nowe kontrakty z japońskim producentem i wezmą udział we wszystkich 13 rundach. Toyota nie określiła, w których wydarzeniach Ogier będzie rywalizował. Wszyscy czterej kierowcy wygrali wcześniej rajdy dla zespołu, a szef zespołu Jari-Matti Latvala wierzy, że Lappi może poprawić swój wynik.

Jari-Matti Latvala

„Udowodnił nam wcześniej, że może wygrywać i od tego czasu myślę, że bardzo się rozwija. Jego motywacja jest bardzo wysoka, a po powrocie pokazał swoją szybkość w zeszły weekend. Uważam, że jest idealnym kierowcą, który może dzielić miejsce z Sebem, pomagać nam w mistrzostwach, ale także sam walczyć o zwycięstwa.”

Esapekka lappi

„Czuję się, jakbym wracał do domu. Mam wspaniałe wspomnienia z przeszłości i naprawdę miło było ponownie pracować z ludźmi z zespołu podczas Rajdu Finlandii. Gdy tylko wróciłem do Yarisa WRC, znów poczułem, że to mój samochód. Oczywiście na przyszły rok będziemy mieli nowy samochód i chociaż jeszcze nim nie jeździłem, wygląda na to, że z nowymi przepisami będzie zupełnie inaczej. Ale bycie częścią tego będzie interesujące i jestem bardzo podekscytowany przyszłością”.

Sebastian Ogier

„Harmonogram sezonu nie jest jeszcze jasny, ale zrobię co w mojej mocy, aby pomóc zespołowi w mistrzostwach producentów i rozwijać samochód. Jestem podekscytowany, widząc, co ta nowa generacja samochodów wniesie do sportu i wiem, że zespół wkłada w to wiele wysiłku.”

Latvala powiedział, że powtarzalność wyników, zapewniona przez utrzymanie Evansa oraz Rovanpery, będzie ważna dla zespołu w walce zarówno o tytuły wśród kierowców, jak i konstruktorów.

Jari-Matti Latvala

„Elfyn jest naprawdę równo jeżdżącym kierowcą, zawsze pomagającym w zdobywaniu punktów dla zespołu do mistrzostwa, ale jak udowodnił swoim zwycięstwem w Rajdzie Finlandii, jest również absolutnie jednym z najszybszych kierowców i zdecydowanie jednym z pretendentów do zdobycia tytułu. W tym roku widzieliśmy naprawdę świetne występy Kalle. Cały czas się rozwija i w miarę zdobywania coraz większego doświadczenia może również stać się silnym pretendentem do mistrzostwa.”


Źródło: WRC
Toyota Gazoo Racing na Rallypl

Profil kierowcy:
Sebastien Ogier
Profil kierowcy:
Jari Matti Latvala
Profil kierowcy:
Elfyn Evans
Profil kierowcy:
Esapekka Lappi

Oktawian Sadlak

Redaktor serwisu od sierpnia 2017 roku, a od listopada także Content Manager Rallypl. Interesuje mnie wszystko, co ma cztery koła. | kontakt: oktawian@rallypl.com

Wybrane dla Ciebie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *